Kareen Zebroff-Jokamiehen joogaa

Joogatar

Tämä kirja on kaiketi vuodelta 1976? Moniko muistaa tämän joogakirjan? Itse olen tutustunut moniin nykyaikaisiin joogakirjoihin ja voi sitä tekstin määrää, valtavasti selityksiä ja painotetaan henkistä puolta-mantroja ja meditaatiota ja itämaista ajatusmaailmaa. Itse kaipaan ainoastaan niitä asanoita, liikkeitä miten joogaa tehdään. Kristittynä en kaipaa mantroja. Kareen Zebroffin kirja pitää jalat maassa ja ohjeet on annettu hyvin selkeästi ja kuvat selkeyttävät asiaa. Olen pitänyt eniten juuri tästä kirjasta vaikka vanha onkin. Kuinka moni tekee joogaliikkeitä tämän kirjan ohjeiden mukaan? Kirja sisältää erilaisia harjoitusohjelmia eri tarpeisiin.

4

1524

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • thfhtfhtf

      Pääsenkö sen kautta nirvanaan? Entä hyväksyykö Jeesus Zebroffin opit vai onko sielunvihollinen taas asialla?

    • Anonyymi

      Minäkin olen jooganut ko. kirjan oppien mukaan ja nyt sain tilattua huuto netistä uuden kirjan kun omastani tyttäret ovat repineet kannet ja sisällysluettelon pois.
      Itse tykkäsin kun oli liikkeet eri tarpeisiin ja näytetty sekä helpompi että vaikeampi versio. Tosi selkeä kirja ja liikkeet aakkosjärjestyksessä joten ne löytyvät helposti.
      Ja toiselle kommentoijalle Jeesuksella7ukonnolla ei ole mitään tekemistä joogan kanssa.

      • Anonyymi

        Itse aloitin 70-luvulla joogan juurikin tuon kirjan avulla ja aina välillä lopettanut joogan, hölmöä kyllä ja taas aloittanut. Ihan paras kirja minusta tuo on ja löysin minäkin käytettynä kirjan. En välitä niinkään meditioinnissa ja olen kristitty ja hengellinen ihminen. Mutta kun rauhallisesti liikkeitä tekee, mielikin toki tuossa rauhottuu.


      • Anonyymi

        Tuossa kirjassa on myös todella selkeästi kerrottu, mihin kukin liike vaikuttaa ja miten ne tulisi tehdä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      39
      2701
    2. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      53
      2507
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      49
      2212
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      334
      1923
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      135
      1655
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1515
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      7
      1338
    8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1197
    9. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      42
      1106
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1076
    Aihe