Liuskekaasulla lämmin tulevaisuus UK,ssa

Uusi hallitus laittaa sen nimittäin etusijalle, ja sehän lämmittää vanhankin mieltä kun toipuminen viherhulluudesta on näinkin nopeata.

Ottaisivat nyt suomessakin mallia kun on vielä hallitusneuvottelutkin kesken ettei tulisi kovin montaa tuulivoimayhdistyksen sponsoroimaa ja nimittämää ministeriä jatkamaan suomen energiantuotannon
tuhoamista.

http://www.thegwpf.com/ft-uk-energy-minister-expected-to-priorities-shale-development/
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

asiaa !

Äänestä

Onhan siellä UK:ssa hiiltäkin vaikka kuinka paljon. Ei siellä energiapulaa ole.

Äänestä

Selvää on että fossiilisiakin on käytettävä. Hyppäys ei voi olla liian äkkinäinen. Mutta uusiutuvaan siirtyminen on edessä joka tapauksessa, ennen pitkää fossiiliset loppuu. Ihmisen historian mittakaavassa kovinkin lyhyessä ajassa. Parempi kun ei silloin olla housut kintuissa vaan valmistauduttu uusiutuvan monipuoliseen hyödyntämiseen tekniikkaa koko ajan kehittämällä. Ja niin ei käy jos nyt ja tulevina vuosikymmeninä härkäpäisesti vaan hirttäydytään hupeneviin fossiilisiin. Kai tämä asia nyt on jokaiselle selvä, käsi ylös joka on eri mieltä?

Äänestä
  • Ei maailmasta energia lopu vaikka fossiiliset joskus loppuisivatkin. Ydinenergiaa riittää vielä tuhansiksi vuosiksi mutta sen kehittämisen pitää olla jatkuvaa, johon myös nykyisen sukupolven tulee osallistua, jotta alalla saavutettu tietotaito siirtyisi jouhevasti myös tuleville sukupolville perinnöksi.

    Äänestä

  • löylyttäjä kirjoitti:

    Ei maailmasta energia lopu vaikka fossiiliset joskus loppuisivatkin. Ydinenergiaa riittää vielä tuhansiksi vuosiksi mutta sen kehittämisen pitää olla jatkuvaa, johon myös nykyisen sukupolven tulee osallistua, jotta alalla saavutettu tietotaito siirtyisi jouhevasti myös tuleville sukupolville perinnöksi.

    Auringosta tulee loputtomasti ilmaista ja saasteetonta energiaa (*). Se kannattaa ehdottomasti hyödyntää, ja näin myös tullaan tekemään. jatkuvasti lisääntyvissä määrin, Ihan joidenkin tälläkin palstalla sitä fanaattisesti vihaavien lässytyksistä riippumatta.

    * Auringosta saadaan energiaa suoraan aurinkopaneeleilla ja lämmönkerääjillä. Mutta myös vesivoima, tuulivoima, aaltovoima jne. ovat auringosta lähtöisin.

    Äänestä

  • Metsä on myös aurinkokerääjä. Samoin pelto. Niissä hyötysuhde on 0.3 % verran ja sähköksi 0.1 % verran. Paneelin hyötysuhde on 15 % luokkaa kaupallisilla paneeleilla. Näin ollen 150 m2 metsäpinta-alaa kohden tarvitaan vain 1 m2 paneelia ja tuote on valmista sähköä.

    Mikään ei ole niin viisas kuin luoja, paitsi insinööri.

    Äänestä

  • Kun insinööri vielä keksisi tehokkaan tavan varastoida kesällä tuotettua aurinkosähköä talven varalla, niin a'vot.

    Äänestä

  • 2153jh658 kirjoitti:

    Kun insinööri vielä keksisi tehokkaan tavan varastoida kesällä tuotettua aurinkosähköä talven varalla, niin a'vot.

    No esim. klapithan on suoraan aurinkoenergialla tuotettua.
    Eikö kelpaa?

    Äänestä

  • Harvinaisen asiallista pohdintaa tälle palstalle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sähköteurastaja kirjoitti:

Uusi hallitus laittaa sen nimittäin etusijalle, ja sehän lämmittää vanhankin mieltä kun toipuminen viherhulluudesta on näinkin nopeata.

Ottaisivat nyt suomessakin mallia kun on vielä hallitusneuvottelutkin kesken ettei tulisi kovin montaa tuulivoimayhdistyksen sponsoroimaa ja nimittämää ministeriä jatkamaan suomen energiantuotannon
tuhoamista.

http://www.thegwpf.com/ft-uk-energy-minister-expected-to-priorities-shale-development/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu