Miten saa grilliritilän (hiiligrilli) helpoiten puhtaaksi grillauksen jälkeen?
Vastaukset 9
- Ketsuppinen
Harjalla
- tulisillahiilillä
Jos ritilä on irrotettavaa mallia , kietaise se lämpimällä vedellä ja konetiskiaineella kostutetun pyyhkeen sisälle n. ½ tunniksi ennen pesua . Sitten vaan pesu karhunkielellä . Toimii.
- pena_mutsku
hiekkapuhallus
- oho3
Astianpesu konella.
- illirg
teräsharjalla
- vastaaamuuinninjälkeen
Pyyhkäise rasvaroiskeet pois ja laita ritilä pesuaineveteen likoamaan, miehesi hoitaa sen aamulla, samalla kun siivoaa muutkin grillibileiden jäljet.
Kaikissa mökeissä ei ole astianpesukoneita, ei meilläkään, mutta onneksi on siisti mies! - kjjgfbd
Lämmitä ritilä grillissä kuumaksi ja kuumana painepesurilla suihkutus läheltä, tulee tosi puhdasta (tietenkään ei suihkuteta grillissä).
- Hiiligrillihyvätuoksu
Ei sitä tarvitse siinä vaiheessa hirveästi puhdistaa. Jätä ritilä grilliin ja laita kansi päälle. Ritilä kuumenee grillissä ja paistorasvat ja marinadit kuivuu ritilässä samalla kun grillissä olevat briketit sammuvat hiljalleen hapen loppuessa. Sitten myöhemmin tai seuraavalla kerralla puhdistat ritilän puurimalla (ei pyöreä tikku, vaan 2-3 cm leveä puupala). Kun seuraavan kerran taas grillaa, niin tokihan laitat sen ritilän siihen liekkiin tai parhaaseen kuumuuteen hetkeksi bakteerien pois polttamiseksi.
- oho3
Näin puhdistat grilliritilän
1. Aika: Puhdista grilli heti grillaamisen jälkeen. Kuuma ritilä on helppo ja nopea puhdistaa, kun taas jäähtyneen ritilän hankaamiseen menee aikaa. Ritilään jämähtäneet raaka-aineet ja marinadit juuttuvat ritilään jo 15 minuutissa.
2. Välineet: Käytä hankaamiseen teräksistä grilliharjaa. Mikäli sinulla ei ole puhdistukseen tarkoitettua harjaa, rutista foliosta pallo ja hinkkaa ritilä ritilä puhtaaksi sillä. Käytä apuna grillipihtejä. Tarvittaessa voit pestä ritilän kuumalla vedellä ja astianpesuaineella.
3. Rasva: Rasvaa valurautainen ritilä aina puhdistuksen jälkeen, mielellään vielä lämpimänä. Levitä öljy ritilälle esimerkiksi talouspaperin avulla. Jos grilli on kuuma, käytä apuna pitkiä grillipihtejä. Voit hieroa ritilään myös silavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu521207- 16835
- 68742
- 63735
- 47704
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69698Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131625Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31585Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9560Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45518Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8510- 4492
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �109480Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24473Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113444- 16431
Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26427- 36425
- 34414
- 35409