http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/81835-tutkijoilta-taystyrmays-suomen-linjalle-odotetaan-kepun-suunnanmuutosta
Ei hyvältä näytä Sipilä.....ei hyvältä näytä.
Tutkijoilta täystyrmäys kepulle.
12
<50
Vastaukset
- kijekurssi-ins_Sipilä
Valtionosuusjärjestelmä ja verotus kannustavat Suomessa ihmisiä asumaan matalan tuottavuuden alueilla kasvukeskusten asemesta. Tämä jarruttaa kaupungistumista ja vähentää hyvinvointia, sanovat Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen VATT:n tutkijat.
Esimerkiksi Hypon ekonomistin Juhana Brotheruksen mukaan raportti pitää sisällään tärkeän viestin hallitusneuvotteluja vetävälle keskustan puheenjohtajalle Juha Sipilälle.
-Tässä tutkimustietoa tuottavuushyppyyn. Edistettävä kaupungistumista! Odotetaan kepun suunnanmuutosta, Brotherus tviittaa.- lKJHGFDRTYU
Juuri asutuksen keskittäminen kaupunkeihin, varsinkin etelän suurioin kaupunkeihin on Suomen ongelmien syy.
Eikä nuo muka viisaat ihmiset ala jo näkemään että tämä ihmiskokeilu on mennyt metsään että rytisi. Mitä enemmän ihmisiä keskitetään asutuskeskuksiin sitä huonompi Suomen talouden tila on. Se näkui jo Holkerin halliutuksen toimien jälkeen. talous suorastaan romahti sen keskittämispolitiikan vuoksi. Kaupunkikeksukset ei vain pysty elättäämään kaikkia Suomalaisia. Niissä kupataan vaan se vähäkin toimeentulo pois. Vuokrat on ihan hirveät-Talot maksaa painonsa kultaa... - Hahhgahgahaagagaagag
lKJHGFDRTYU kirjoitti:
Juuri asutuksen keskittäminen kaupunkeihin, varsinkin etelän suurioin kaupunkeihin on Suomen ongelmien syy.
Eikä nuo muka viisaat ihmiset ala jo näkemään että tämä ihmiskokeilu on mennyt metsään että rytisi. Mitä enemmän ihmisiä keskitetään asutuskeskuksiin sitä huonompi Suomen talouden tila on. Se näkui jo Holkerin halliutuksen toimien jälkeen. talous suorastaan romahti sen keskittämispolitiikan vuoksi. Kaupunkikeksukset ei vain pysty elättäämään kaikkia Suomalaisia. Niissä kupataan vaan se vähäkin toimeentulo pois. Vuokrat on ihan hirveät-Talot maksaa painonsa kultaa...Juu Helsinkisträ pittää maksaa pelkästä tontista hinta jolla muualla saa kokonaisen omakotitalon, joissakin paikoissa SAA KOKONAISEN KERROSTALON SAMALLA HINNALLA.
Oli taas kerran täyttä asiaa.
Kaiken maaliman Konttiyliopistot Suomessa pudottavat koulutuksen tasoa aivan valtavasti.
Milloin joku Konttiyliopisto Joensuussa keksii antibioottia lypsävän lehmän milloin Kuopion Konttiyliopisto keksii, ettei TUONTIvalmisteissa ole tarpeiksi kerrottua vitaminiä.
Ei ole kuullut mitään tästä ihmelehmästä, kepuänkyröiden totuuksia vain.
Vitaminijutussa kävi niin, että KONTTIYLIOPISTOSSA ei ollut menetelmää eikä laiteita luotettavien analyysien suorittamiseksi.
NÄIN TOIMII MAALAILIITTO JA kepu pettää aina.
Suomalaisen ruuan puhtautta joku susirajan Konttiyliopisto vielä vuodesta toiseen todistaa kahden alkuaineen, lyijyn Pb ja Kadmiumin Cd arvoilla.
Lyijy oli peräisin bensiinistä, tarkasti ottaen oktaania nostavasta lyijytetraetyleenistä. Lyijytön bensiini on ollut jo vuosikymmeniä käytössä.
KOSKANHAN TIETO MENEE NÄIHIN KEPUÄNKYRÖIHDEN HALLITSIMIIN JA JOHTAMIIN KONTTIYLIOPISTYOIHIN?- Osmium76
Osmium1 on opiskellut takapihan kontissa elohopean nauttimista ja tulokset puhukoon sen puolesta.
harvoin noin tyhmää tolliskoa tulee vastaan, joka on täysin Uuno yhteiskunnan asioista. - sairas_olet
Osmium76 kirjoitti:
Osmium1 on opiskellut takapihan kontissa elohopean nauttimista ja tulokset puhukoon sen puolesta.
harvoin noin tyhmää tolliskoa tulee vastaan, joka on täysin Uuno yhteiskunnan asioista.pankkopoika-inssi-resmaj taas uuden nimimerkin suojasta...
Teinpä äsken avauksen samasta aihepiiristä, tosin erääseen toiseen tutkimukseen perustuen:
http://keskustelu.suomi24.fi/yhteiskunta/politiikka/puolueet/suomen-keskusta
Sinne jatkoviestiksi linkitin myös tuon sinun avauksesi linkin; toivottavasti et siitä pahastu, vaikka se saattaa lisätä siellä tuskaa eräille (Sanotaanhan, että "joka tietoa lisää, se tuskaa lisää")- armasaallontiejr
"joka tietoa lisää, se tuskaa lisää")
Näytti lisäävän sinullekin, kun keskusteltiin Otto Kuusisesta:)
- Saapirauhassa
Maailmaan mahtuu tutkijoita ja munakarvojensa esittelijöitä.
Jos väitteen esittäjät ovat oikeasti tutkijoita, eikä pelkkiä hutkijoita, heidän luulisi esittävän väitteensä tueksi tutkimustuloksia. Tässä tapauksessa niitä ei esitetä. Väitteet jäävät leijumaan ilmaan.
Tutkimustuloksia ei esitetä, koska sellaisia ei ole. Ei ole yksinkertaisesti siitä syystä, ettei maastamme löydy vertailualuetta ("laboratoriota") tukemaan väitteitä. Ei edes sitä väitettä, että valtionosuusjärjestelmän poistaminen ylipäätään lisäisi muuttoa Helsinkiin.
Vielä vähemmän "tutkimukset" tukevat väitettä, että jos muuttoa tapahtuu, se nostaa tuottavuutta maassamme. Pitäisi kyetä osoittamaan konkreettisesti, miten Helsingissä käy, jos ammattitaidottomien pakolaisten sokkomuutto "Tunturi-Lapista" sinne lisääntyy. En muista kenenkään todistaneen sitä, että esimerkiksi somalipakolaisten joukkomuutto pääkaupunkiseudulle on lisännyt alueen tuottavuutta.
Pelkkä tieto siitä, että tuottavuus on yleisesti suurempi kaupungeissa ja paikkakunnilla, joissa asuu paljon ihmisiä, ei riitä, jos ei kyetä samalla perustelemaan, miksi juuri VATT:n mainitsemilla tunturilappilaisilla on ollut ilmiöön erityisen suuri merkitys. Artikkelissa ovat menneet puurot ja vellit sekaisin. Jos väitteet halutaan todistaa oikeiksi, pitäisi ensin luoda vertaileva kuntalaboratorio, jossa katsotaan miten käy, kun valtionosuuksia ei makseta.Hyvä kirjoitus. Tuollaisilla faktattomilla tutkimuksilla on vain mielipide arvo ei muuta.
Puuttuu myös kustannukset vastaanottavista kunnista. Mitä tapahtuisi jos "tunturisuomalaiset" muuttaisivat Helsinkiin.
Pitäisi myös tietää tutkijoiden puoluekanta, mutta en sitä viitsi ottaa selville. Vartiainenhan on sen laitoksen pomo, hänen outoihin mielipiteisiinsä ei monikaan asiantuntia yhdy.>>>kaupungeissa ja paikkakunnilla, joissa asuu paljon ihmisiä<<<
Täsmennys: Tuo oli tarkoitus kirjoittaa muotoon "kaupungeissa ja paikkakunnilla, joissa asuu paljon KOULUTETTUJA ihmisiä".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anniina Valtonen tilittää - Potkut avasivat sanaisen arkun: "Ainut asia elämässä..."
Suosikkimeteorologi ja Puoli seitsemän -ohjelmasta tuttu Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Ylen muutosneu431154Riikka Purra: Olemme epäonnistuneet
PS-ehdokkaan taustalta paljastuu rikollisjärjestön jäsenyys ja raiskaustuomio Perussuomalaiset poisti Marko Kääriäise761080Seksuaalinen häirintä takseissa järkyttää - Katsoitko ohjeet tuleville taksikuskeille tv:stä?
Seksuaaliset teot takseissa Suomessa olivat harvinaisia ennen taksialan vapauttamista vuonna 2018. Sen jälkeen Helsingin61992Se oli siinä Ähtärin sairaala
Aamulla uutisissa yhdellä äänellä hävisi Ähtäri,taas kepu petti https://areena.yle.fi/podcastit/1-7378601936945Vaikka pidät minua
Herkkänä ja kilttinä niin tiedät että olen vahvaa tekoa. Vaikka mitä tapahtuisi niin yleensä selviän. Lähes aina. Nyt on41913- 66902
Suomalaisten enemmistö: YLE on puolueeton ja luotettava
EVA:n teettämän tutkimuksen mukaan 49%, siis käytännössä puolet kansasta, pitää YLEä puolueettomana ja 75% luotettavana.161853- 42781
Keskolle uusi K-ruokakauppa Taivalkosken keskustaan
"Keskon tavoitteena on uuden kauppapaikan rakentaminen Taivalkosken keskustaan. Taivalkosken kunnan ja Keskon väliset ne41768- 42674