Kuten kaikki varmaan jo tietävät, viime vuosi eli 2014 oli globaalisti mittaushistorian lämpimin vuosi. Lämpeneminen on jatkunut edelleen tämänkin vuoden puolella. Tämän vuoden neljä ensimmäistä kuukautta oli mittaushistorian lämpimin vastaava ajanjakso.
Eli ilmasto se vaan lämpenee, ja on lämmennyt esimerkiksi viimeiset 20 vuotta, ihan riippumatta joidenkin valehtelusta. Tuossa esimerkin vuoksi vertailussa vuosien 1995 ja 2015 ensimmäinen kolmannes:
1-4 / 1995 : 14,525 °C
1-4 / 2015 : 14,775 °C
Lähde:
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/tabledata_v3/GLB.Ts dSST.txt
Eli ilmasto se vaan lämpenee, ja on lämmennyt esimerkiksi viimeiset 20 vuotta, ihan riippumatta joidenkin valehtelusta. Tuossa esimerkin vuoksi vertailussa vuosien 1995 ja 2015 ensimmäinen kolmannes:
1-4 / 1995 : 14,525 °C
1-4 / 2015 : 14,775 °C
Lähde:
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/tabledata_v3/GLB.Ts dSST.txt
Vastaukset 19
Vanhimmat
Heh huomaa että totuus on epämiellyttävä. Mitään todellista lämpenemistä ei ole havaittu 20 vuoteen, myöskään merenpinnat eivät ole nousseet, vaikka CO2 päästöt ovat jatkaneet kasvuaan.
Hohhoijaa, huomaa että sinulla ei ole mitään muuta elämää kuin tuo loputon ja täysin idioottimainen denialismihörhöilysi ja tämän tiedepalstan lapsellinen häiriköiminen huuhaa-roskallasi. Ilmasto on edelleenkin lämmennyt myös 20 vuoteen, ihan tuosta lapsellisuudestasi riippumatta.
Kerropas OraShinu (eli Pierre jne. eli multinikki), miksi tieteen todistaman ihmisen aiheuttaman globaalin ilmaston lämpenemisen kieltäminen on sinulle niin tärkeä asia, että tuhlaat siihen ja tämän palstan lapselliseen häiriköimiseen ainoan elämäsi 24/7/365?
Esimerkiksi valehtelusi merenpinnan "einoususta" paljastuu hyvin yksinkertaisesti esimerkiksi tuolla:
http://climate.nasa.gov/vital-signs/sea-level/
Paa ny ensin vaikka 200 vuoden graafi siitä meren pinnan noususta niin olisi hieman uskottavammalla pohjalla. Kaikki tietää että valhetta kaikki tyynni tollaset 20 vuoden tilastot.
Tuolla on 145 vuoden graafit merenpinnan noususta:
http://climate.nasa.gov/vital-signs/sea-level/
En nyt jaksa tähän hätään kaivaa mitään 200 vuoden graafeja, eikä ole mitään tarvettakaan. Kaikki tietävät, että tuo denialismihörhöilysi on pelkästään lapsellista roskaa.
Ei näy sitä lämpenemistä. Eikä varsinkaan 2014 ole ollut millään mittarilla lämpimin.
http://icecap.us/images/uploads/imageControl_(7).png
http://www.drroyspencer.com/wp-content/uploads/UAH_LT_1979_thru_April_2015_v61.png
Melkoisen outoa, että sinulla ei ole mitään muuta elämää kuin tuo loputon tieteenvastainen hihhulointisi. Edelleenkin vuosi 2014 oli mittaushistorian lämpimin, ja ilmaston lämpeneminen etenee kiihtyvällä vauhdilla, ihan tuosta lapsellisesta hörhöilystäsi riippumatta.
Juurihan tuosta näet, ettei näin ole. Kiistätkö NOAA:n datan?
Miksi koitat valehdella?
Miksi kukaan kiistäisi NOAAN datan? Paitsi ehkä joku salaliittohörhö.
Tuolla NOAA kertoo vuoden 2014 olleen globaalisti mittaushistorian lämpimin:
http://www.ncdc.noaa.gov/sotc/global/201413
Tuolla NOAA kertoo ilmaston lämpenemisen jatkuvan edelleen kiihtyvällä vauhdilla:
http://www.climate.gov/
Pakkomielteinen denialistihäirikkö valehteli näköjään taas "20 vuoden ei-lämpenemistään", ja on lässyttänyt roskaansa tässäkin ketjussa. Mutta eipä se muuta lämpeneviä faktoja yhtään mihinkään.
Ei muutakaan. Eikä voi muuttaakaan, koska sellaisia faktoja ei ole.
Tuo on hyvin kuvaavaa tämän kauhistuksen pyörittelyssä : )
Ihan 0,25 astetta 20 vuodessa, ilman mittauksen virhemarginaalia ??
Ja viellä mittaus täysin mahdottomasta ilman virhemarginaalia ?
Kyllähän tuolla uhkalla kannattaa pistää jo rahansa peliin, vaikka ympäristö ei suostukkaan esittämään tätä uhkaa : (
Näsijärven jäät eivät kerro globaalista tilanteesta mitään.
Kaikkien maailman järvien jäiden hupeneminen, kaikkien maailman mannerjäätiköiden hupeneminen, jne., kertovat oikein hyvin globaalista lämpenevästä tilanteesta. Ihan tuosta loputtomasta tieteenkieltämisestäsi riippumatta.
Jos ennustaa lämpötilamuutosta tämän hetken arvosta 20 vuoden päähän, niin lopputuleman keskihajonta on - 1 C. Mikä tahansa lukema sitten toteutuukin, niin se ei vielä kerro muusta kuin sattumasta. Siis monen syyn mutkikkaista yhteisvaikutuksista, joita ei kyetä ennustamaan.
Joku aikasarja aina toteutuu ja mm. Ilmastouskonnon laitos yrittää nähdä siinä trendejä. Ja näkyyhän niitä, kun sovelletaan virheellisiä tilastomenetelmiä.
Lämpenemistä kyllä jonkin verran on, luokkaa 0.05 C vuosikymmenessä, mutta sitä on hyvin vaikea erottaa "kohinan" alta.
Hiilidioksidin kasvihuonevaikutuksesta 90 % on toteutunut jo esiteollisen ajan pitoisuuksilla. Nykyisillä pitoisuuksilla lisäyksen vaikutus on enää vähäinen - onneksi.
Karkeasti kolmannes ihmisen vuotuisista energiantuotannon päästöistä jää ilmakehään, kolmannes menee kasvien ravinnoksi ja kolmannes meriin.
Meriin menevä osuus vastaa noin 3 % merien luontaisesta CO2-vaihdosta. On arvioitu, että tämän seurauksena merivesien ph jonkin verran alenee.
Meriin menevä osuus ihmiskunnan hiilidioksidituprutteluista vastaa noin 100 % merien lisääntyneestä hiilidioksidikuormituksesta, ihan tuosta loputtomasta denialismihörhöilystäsi riippumatta.
Ai,onko tää tiedepalsta?