Viikon päästä sunnuntaina on pyhän kolminaisuuden päivä ja silloin on varmaan uusi uljas kolmen puolueen hallitus kasassa. Siinä kepu Sipilän johdolla alentaa pieni ja keskituloisten verotusta sekä tekee palvelusektorille työttömiä, persut Soinin vetämänä poistaa autoveron niin että rikkailla säästyy autokaupassa rahaa ja Kokkari Stubb pitää huolen siitä että yritystukia maksetaan, sotaleluja ostetaan eikä rikkaitten veroja lisätä.
Aurinkokaan ei laske vähään aikaan kun uusi hallitus aloittaa toimintansa, se on jämpti niin.
Aurinkokaan ei laske vähään aikaan kun uusi hallitus aloittaa toimintansa, se on jämpti niin.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Pelhoon ei paista enää aurinkohan..
Nautin sateesta... ja aina sateen jälkeen tulee aurinko.
Nauti vaan sateesta, mutta aurinko ei enää Pellossa paista. Pitää mennä naapurikuntiin jos aurinkoa haluaa..
Tänne pitäs saaha auringonpaisteyrittäjä.
Myrskyn jälkeen on poutasää
Ne jotka eivät halua asua Pellossa tilaavat heti muuttoauton ja muuttavat Ylitorniolle.
Sitte muuttoautosta mennee jarrut ja saahaan pysähtymhän vasta Vantaala.
Muistan, kun Pellossa oli lähes 7000 asukasta; miten nyt?
Miten on väkimäärä kehittynyt koko Suomessa? Ei kunnan toimet vaikuta väkimäärään, kunta itsessään ei voi alkaa lapsia tekemään... tai yrittää voi (vaan kenen kanssa), no mutta, ei kunta ainakaan pieniä ihmeitä voi tehdä/synnyttää.
tottakai sillä on merkitystä, miten kunta asioita hoitaa. Nyt näyttää siltä, että myös ne, joilla on työtä, haluavat muuttaa Pellosta. tehdään niinku rajan toisella puolella, kylä täyteen islaminuskoisia, niillä on isot perheet, tietenkin vanhoillislestadiolaiset kävisivät myös.
Paljon on sellaisiakin, jotka muuttaisivat heti Pelloon, jos vain täällä olisi työtä - usea syntyperäinen pellolainen kaipaa kotiseudulleen. Miten niitä työpaikkoja saadaan?Mitä kunta voisi tehdä toisin, että nämä mainitsemasi työtä omaavat, mutta Pellosta pois haluavat jäisivät tänne (viittaan edelliseen kommentiin)?Kerroppa aivan konkreettisia asioita - nimimerkki Jurnuttajamaisyeri . Muitakin kuin tuon islaminuskoisten muuttaminen tänne.
Ensimmäinen juttu olisi se, että saataisiin muutkin kuin syntyperäiset pellolaiset viihtymään täällä enemmän ku sen rykäsyn. Eläkeläisten kylä tämä nykyään on, palveluiden täytyy toimia. Se on numero yksi.
Ei viihtymisen kannalta ole puutteita, vaan kun täällä (eikä oikein missään) ole työtä. Eläkeläisten kylä on kun ei ole koulutuspaikkoja ja sitä työtä. Kyllä täällä kaikkea on, mitä tänne asumaan jäävä odottaakin.
Varhmaan kannattais lähteä siitä, ettei tarvittis käräjillä tutkia ja hutkia..