TTTuella SAA tehdä vapaaehtoistöitä?

>Ansiotyön määritelmää tulisi laajentaa enemmän kansalaistyön suuntaan<

Jos saa työttömyystukea niin silloinhan ei saa tehdä edes vapaaehtoistyötä koska saattaa milloin tahansa saada siitä karenssia.

Mutta onko samanlaisia rajoituksia toimeentulotuella eläville?

Eli siis voiko toimeentulotukea saavat ihan vapaasti ja laillisesti työskennellä vapaaehtoistyössä?
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Työtön saa tehdä vapaaehtoistyötä mutta jos vapaaehtoistyö synnyttää taloudellista voittoa niin se on kielletty. Eli esim. urheiluseurojen talkoisiin saa osallitua tai auttaa naapuria mutta kirpputorilla tai vastaavalla joka tavoittelee voittoa ei saa vapaaehtoistyötä tehdä, muuten menettää korvaukset.

Äänestä
  • > kirpputorilla tai vastaavalla joka tavoittelee voittoa ei saa vapaaehtoistyötä tehdä, muuten menettää korvaukset <

    Niin silloin kun saa työttömyystukea.

    Entäs jos on pelkällä toimeentulotuella?

    Menettääkö senkin jos käy "kirppiksellä kaatamassa kahvia"?

    Äänestä

Vapaaehtoistyö saattaa viedä työttömyyspäivärahan

Laki määrää, että työtön saa päivärahaa menettämättä osallistua tavanomaiseen yleishyödylliseen vapaaehtoistyöhön. Ongelmana on lain tulkinta, joka jää TE-toimiston virkailijalle.

– Pahinta on ennakoimattomuus ja virkailijakohtainen vaihtelevuus. Koskaan tietää, miten vapaaehtoistyöhön TE-toimistossa suhtaudutaan.

TE-toimisto kielsi minulta työharjoittelun hankkimassani paikassa, kun kerroin avoimesti ja ylpeänä osallistuvani vapaaehtoisprojekteihin. Nyt tiedän, ettei vapaaehtoistyöstä pidä kertoa työkkärissä mitään.

Sademies vahvistaa monen työttömän huomanneen, ettei vapaaehtoistyöstä kannata TE-toimistossa mainita.

– Pyydämme vapaaehtoistyöhön haluavia työttömiä kysymään ”lupaa” työkkäristä. Moni jättää asian sitten siihen, kynnys kysyä on liian korkea.

Ministeriössä myönnetään: Työkkärit tekevät villejä linjauksia

Työ- ja elinkeinoministeriön hallitusneuvos Päivi Kermisen mukaan ministeriössä laaditaan parhaillaan TE-toimistoille ohjeistusta siitä, millaista vapaaehtoistyötä työtön saa tehdä.

Ohjeistuksen laatimiseen saatiin kipinä järjestöjen yhteydenotoista.

– Emme ole aiemmin ministeriössä tienneet, että säännöksiä sovelletaan niin vaihtelevasti.

Kermisen mukaan ongelmana on myös se, että joissain TE-toimistoissa on luotu aivan omia linjauksia.

– On esimerkiksi määritelty tuntimääriä sille, miten paljon ja mihin kellonaikoihin työtön saa tehdä vapaaehtoistyötä. Sellainen ei perustu lakiin tai ministeriön ohjeistukseen.

Äänestä
  • Työtön saa nykyisin useimmiten tehdä vapaaehtoistyötä.

    Tilanne korjautui, kun työvoimatoimistot saivat työ- ja elinkeinoministeriöltä asiasta selkeät ohjeet.

    Vielä pari vuotta sitten Suomessa oli hyvin sekava käytäntö siitä, mikä vapaaehtoistyö oli työttömille luvallista ja mikä ei.

    Vapaaehtoisen työn tekijöiden etujärjestöä johtava Raitanen sanoo, että työttömän on silti hyvä varmistaa työvoimatoimistosta, ettei suunniteltu palkaton työ aiheuta karenssiriskiä.

    Eli ohjeista huolimatta työkkärit päättävät täysin mielivaltaisesti onko joku sallittua vai kiellettyä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


TyömarkkinatuellaEI kirjoitti:

>Ansiotyön määritelmää tulisi laajentaa enemmän kansalaistyön suuntaan<

Jos saa työttömyystukea niin silloinhan ei saa tehdä edes vapaaehtoistyötä koska saattaa milloin tahansa saada siitä karenssia.

Mutta onko samanlaisia rajoituksia toimeentulotuella eläville?

Eli siis voiko toimeentulotukea saavat ihan vapaasti ja laillisesti työskennellä vapaaehtoistyössä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu