Ek on Häkämiehen palkannut omien etujensa ajaksi 350000€ vuosipalkalla joten tulosta pitää tullakin. Häkämieshän oli ministerinä pienellä palkalla vain 100000€ vuovessa, elikkä pelkällä palkannousulla maksettaisiin jo 1000 henkilön lisät.
Näinhän pitää ollakkin eihän muutoin palkkaeroja synny, eikä rikkaan ja köyhän välillä olisi mitään eroa.
Nyt menee hyvään suuntaan tätähän me kaikki olemme halunneet aika näyttää kuinka korkealle päästään?
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/ku-hakamiehen-palkan-nousulla-sunnuntailisat-yli-1000-tyontekijalle/ricAnJj5?utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=boksi&utm_campaign=AlmaInternal&_ga=1
Näinhän pitää ollakkin eihän muutoin palkkaeroja synny, eikä rikkaan ja köyhän välillä olisi mitään eroa.
Nyt menee hyvään suuntaan tätähän me kaikki olemme halunneet aika näyttää kuinka korkealle päästään?
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/ku-hakamiehen-palkan-nousulla-sunnuntailisat-yli-1000-tyontekijalle/ricAnJj5?utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=boksi&utm_campaign=AlmaInternal&_ga=1
Vastaukset 18
Vanhimmat
Halavalla saanut miljardien säästöt suuryrityksille. Tänä vuonna uuden hallituksen linjauksetkin tuovat taas usiamman miljardin pösöjen taskuun.
Kurjat ne aina jaksaa vaan kadehtia, miksei itse tee jotain omaksi hyväksi, niin ei tarvia muitten tienistejä kadehtia.
Kuukeppas eihän meillä köyhillä ole tapana kadehtia ökyrikkaita, me vain kadetimma vain toista samanlaista köyhää sen ei vain saisi rikastua.
Eikös me ollakkin loppupeleissä aika hassuja?
Ei Häkämies mikään ökyrikas ole, hyvätuloinen toki, mutta kaukana rikkaasta, ei tuolla palkalla rikastuta.
Köyhät on kyllä hassuja, vaikea on heitä ymmärtää.
Ihan uteliasuudesta vain mihin kastiin itse luulet kuuluvasi?
En minä mitään luule, tiedän. Häkämiehen ansiotasolla olin jo vuosituhannen vaihteessa. 2007 myin yrityksen ja siirryin sijoittajaksi.
Uusi status vaati veronsa, kun osakemarkkinat romahti 2008. Omaisuusmassasta katosi 15% vuodessa. Se tosin oli hypoteettista, koska en mitään realisoinut. 2010 jälkeen on kasvu ollut taas hyvää. Viimevuotinen nousu oli huimaa yli 16%. Toimin myös ns. businessenkelinä ja yksi sijoitus on jo ylitse odotusarvojen. Näkyy menestyvän USA:n markkinoilla, joten siinä on nuo Häkämiehen hikiansiot pientä pähkinää. Rahaa kun voi ansaita monella tapaa. Itse aikanaan ymmärsin täältä lähteä, ei täällä ole mahdollisuuksia yrittelijällekään ihmiselle.
Palajonko meinaat matkaan saaha ?
Nyt on meininki, että rikkaat kadehtivat "kurjia".
Häkämiehethän ne on köyhän kukkarolle menossa.
Miten Häkämies ja Arktos viritys, joko rahat on löytynny?
Arktos viritys tais olla isokenkäisten puhallus, jota ei perinpohjin tutkittu. Veronmaksajien rahoja paloi kymmeniä miljoonia. Eikös Häkämiehelläkin ollut jonkinmoisia yhteyksiä näihin silloisiin yrittäjiin?
Joku työntekijöistä kertoi että yrittäjillä ei ollut tarkoitustakaan tehdä tehtaasta toimivaa. Jos nämä puhallukset ovat totta, ei tarvi ihmetellä, jos varallisuus kertyy tietylle kansanosalle.
Tuntuu että nykyisin kiinnitetään suurin huomio näpistyksiin, ja suurimmat puhaltajat juhlivat linnanjuhlissa helyt kaulassa.
Arktosin rikostutkinta on keskeytetty, ilmeisesti jäljet johtivat niin korkealle että kiellettiin tutkimasta. Aiheesta tehty dokumenttikin mystisesti katosi.
Olihan se puhallus, ihan mafiatyyliin!
J.Häkämiehen ansiotulo vuonna 2012 oli noin 173 000 euroa ja vuonna 2013 jo noin 362 000 euroa. Ihan kiva 108 %:n kuoppakorotus.
http://eroaliitosta.info/
Totta, pelkästään työttömyyskassapalveluita tarjoaa mm. ns. Loimaan kassa. Täytyy kuitenkin muistaa, että sieltä saa vain ansiosidonnaisen työttömyysturvan.
Kaikki muut palvelut jää saamatta. Esimerkiksi lakimiespalvelut työriitatilanteissa ovat erittäin tärkeitä. Itse olen saanut pariinkin otteeseen hyvät korvaukset työnantajan rikomusten takia.
Toisaalta ammattiliitto neuvottelee työehdot joten sitäkin kautta Loimaankassalaiset ovat pettureita. Heille kelpaa kyllä etuudet mutta he itse eivät halua osallistua touhuun millään tavalla. Kusipäiden touhua.
Jyri Häkämiehen ansiotulo vuonna 2012 oli "vain" 173 000 euroa. Mutta EK:ssa seuraavana vuonna 2013 ansiotuloa olikin jo mukavasti 362 000 euroa eli ansiotulo kasvoi vuodessa noin 188 000 euroa. Prosentteina korotusta siis noin 108 %. Tämä sama veijari vaatii palkanalennusta 5 % kaikilta muilta!!
Niinpä, on helppoa leikata toisilta kunhan omat etuudet jäävät ennalleen tai paranevat.
Suurituloiset eivät ymmärrä mitä 5%:n tuloleikkaus merkitsee kun joutuu jo muutenkin elämään kädestä suuhun.
No kas kummaa. EK:han se tietysti ensimmäisenä ulvoo, että ansiosidonnaista ei leikata tarpeeksi. Palkkamalttia Häkämies!!
mitä pitästehdä näilleahneille että maapallopelastuu