Hei,
Onko jollain tietoa kauanko kuivattu jauheliha säilyy syömäkelpoisena huoneenlämmössä pakattuna vain minigrip pusseihin?
Entä jos hommaisi halvan tyhjiöpakkaajan, niin kauankohan sitten säilyy?
Kuivatun jauhelihan yms. säilyminen?
8
7296
Vastaukset 8
- täti
Viisainta on pakastaa kuivattukin. Siinä on kuitenkin jäljellä rasvaa, joka pilaantuu/eltaantuu. Vakuumi voi pidentää säilyvyyttä. Miksi sitä muuten pitäisi säilyttää pitkiä aikoja lämpimässä?
- kylläsäilyy
Kuivattua ei pidä pakastaa, koska pakastimen lämpötilavaihtelu aiheuttaa kondesiota, joka siirtyy kuivattuun tuotteeseen. Sen jälkeen se ei ole enää kuivattua, vaan normaalisti pilaantuvaa.
Jos kysyjä on tekemässä vaellusreissua, niin kyllä se kuivattu jauheliha sen ajan säilyy. Kuten säilyy meetvursti, juusto ja monet muutkin ruoat joita yleensä mukana on ollut. - Epätietoinen5
Kuukauden reissu tulossa, jolle kaikki ruoka pitää olla heti mukana. Säilykeruokailu kuukauden ajan ei kuullosta kovin kiehtovalta, eikä määränpäässä ole kylmämahdollisuutta.
- täti
laita sitten vakuumiin. On muutenkin vähemmän tilaa vievä ja säilyy paremmin.
- Yrit_täjä
Epätietoinen5 kirjoitti:
Kuukauden reissu tulossa, jolle kaikki ruoka pitää olla heti mukana. Säilykeruokailu kuukauden ajan ei kuullosta kovin kiehtovalta, eikä määränpäässä ole kylmämahdollisuutta.
Menee kyllä helikopteriruokailuksi. Pizzalekin tulee hintaa muutama satku, mutta on ne tähän saakka olleet ihan hyviä. Telttaretkeilystä kuitenkin meidän porukassa kyse.
- järjestystä.oltava
Ei ole rasvaa jäljellä kun ensin keitetään rasvat hus pois ja sitten vasta kuivataan.
- täti
..niin, kyllä se sen vaellus- tai muun retken säilyy, mutta ei kuukausikaupalla
- vacumpakkaus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062195- 103886
- 64801
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21706Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511702Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76640- 64605
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23580- 57551