Käyn salilla, mutta haluan laihtua

Tarvitsenapuanne

Olen nuori nainen, joka on käynyt kohta kolme vuotta salilla. Minulla on ollut koko sen ajan noin 25 kiloa ylipainoa, lukuun ottamatta viime syksyä, jonka aikana laihduin noin 7kg. Vähitellen noin puolet siitä ovat tulleet takaisin, varmaankin ruokavalioni pienimuotoisen repsahtamisen vuoksi.

Pidän salilla käymisestä erittäin paljon, enkä haluaisi luopua siitä. Haluan lisää voimaa ja vartalon, jossa on ja näkyy lihaksia. Laihtumisenkin osalta halu on erittäin suuri. Mitä minun pitäisi tehdä? Olen kuullut, että laihduttaessa lihaksien hankkiminen ei ole mahdollista. Onko salilla käymiseni siis turhaa? Pitäisikö minun vaihtaa 4 kertaa viikossa suorittamani salitreenit lenkkeilyyn, vaikka pidän kuntosaliharrastuksesta paljon enemmän kuin tiellä hölkyttelystä? Voisitteko neuvoa minua myös ruokavalion ja sen ylläpidon suhteen.

3

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aloittajaaaa

      UP!

    • dieettiädieettiä

      Ensin ylimääräinen rasva pois, vasta sitten kannattaa miettiä lihasten kasvattamista. Kuitenkin salilla kannattaa käydä jotta tuntuma liikkeisiin säilyy ja lihasmuisti ei huonone. Eli lisää aerobista ja salilla vaikka vain kerran viikkoon.

    • spaceri

      Tuo solmu tai ristiriita on näennäinen, ja rakentuu siitä, että määrittelet kuntosaliharjoitelun vain lihasten kasvatuksen paikkana, jossa rakennetaan esittelykelpoista vartaloa.
      Se on voimaharjoittelua. Voimaharjoittelu mahdollistaa paremman koordinaation ja kehonhallinnan. Lisäksi se auttaa myös liikkuvuuteen.
      Keskity siis liikkeisiin. Opettele koko ajan uutta voimaharjoittelusta, jos kerran kuntosali kiinnostaa. Kokeile ja kehitä uusia liikkeitä. Kokeile eripituisia sarjoja. Uskallatko tehdä lyhyitä sarjoja, esim. 3x4, vaikka jalkaprässissä, ja niin että viimeiset toistot tekevät todella tiukkaa?
      Voimaliikkuvuutta, esim. askelkyykky. Keskivartalon hallintaa, esim. kahvakuula. Rohkeita koko vartalon liikkeitä, esim. maastaveto.
      Jos asuinpakkakunnallasi on voimailuseura, siellä voisi oppia painonnosto liikkeet, perinteiset rinnalleveto, työntö, tempaus. Ne opettavat mielellään, ei kovin muodikasta, mutta hyvin tehokasta harjoittelua.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1176
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1156
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      259
      1013
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      969
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      950
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      933
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      889
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      777
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      772
    Aihe