Nettikirjoittelu tuli kalliiksi sodankyläläiselle

Mieti_mitä_kirjoitat

Kirjoittelu suositulle Suomi24 - nettipalvelun sivustolle tuli kalliiksi sodankyläläisnaiselle. Nainen tuomittiin Lapin käräjäoikeudessa kunnianloukkauksesta ja määrättiin maksamaan vahingonkorvauksia.

Nainen kirjoitti Suomi24 keskustelupalstan osastolle asiattomuuksia miehestä ja naisesta. Nainen väitti keskustelupalstalla, että kirjoittelun kohteina olleilla miehellä ja naisella olisi ollut seksuaalisia suhteita usean työkaverinsa kanssa sillä seurauksella, että avioliittoja on mennyt karille ja lapset ovat alkaneet oirehtia.

Viesteissä ei mainittu miestä ja naista nimeltä, mutta oikeuden mielestä he olivat tunnistettavissa osassa viestejä kirjoiteltujen yksityiskohtien ja osaston, jossa viestin julkaistiin, perusteella.

Käräjäoikeus katsoi naisen esittäneen miehestä ja naisesta valheellisen tiedon, joka on ollut omiaan aiheuttamaan vahinkoa, kärsimystä tai halveksuntaa.

Oikeus tuomitsi naisen kunnianloukkauksesta päiväsakkoihin ja vahingonkorvauksiin. Kokonaisuudessa naisen maksettavaksi kertyi 19 574 euroa.

7

463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varpunen1

      Höpö höpö.

    • Josjakaaniieisaakertoa

      Jospa nyt pyssykylän juoru-ukot ja akat vähän ajattelis mitä suustans päästää...

    • Anonyymi

      Katos, katos, eikä ainut tapaus.

    • Anonyymi

      tahdotko saada meidät uskomaan demokratiaan tai toisinpäin olla uskomatta?

    • Anonyymi

      uutiskynnyksen ylittävät sellaiset, joilla on vaikutusvaltaa eli positio yhteiskunnassa, on nyt tai on ollut ennen, josta jatkuu se vaitio olo vastuu

      tavallaisia ei sellaiset asiat pidä koskettaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      102
      6651
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      369
      6221
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3093
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2574
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2225
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1814
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1365
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe