Mitähän sitä tekisi seuraavat 10 vuotta

Olen kohta 40 vuotias ja ollut 10 vuotta työtön. Oon mä jotain pikkuhommia tehnyt mutta en virallisesti mitään. Työkkäristä ei mitään saa ja olen hakenut useisiin kymmeniin hommiin esim kunnan hommiin mutta en ole päässyt edes haastatteluun 10 vuoteen. kunta ei kai haastattele ketään vaikka ain ailmoitetaan että joku on valittu hakemaani työhön. Sitä vaan mietin että tulee aika pitkäksi kun ei pääse tienaamaan rahaa kunnolla.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kehottaisin tekemään viimeisen superspurtin työnhaussa, koska viimeiset vuodet edes vahingossa saada töitä on sinulla menossa. Kaikki alkaa Absoluuttisesta Nöyryydestä. Voit suurinpiirtein unohtaa koulutuksesi, koska sitä ei työnantajien yli 35 v ikäisille kaavailluissa tehtävissä tarvita.
Toimenkuva johon päästessäsi edes osa-aikaisesti, liikkuu ammattinimikkeissä : porrassiivooja, siivooja, kärrypoika, varastomies, pakkaaja, ikkunanpesijä, rakennusapulainen, autonpesijä, likakaivoauton tyhjennysten aputyöntekijä, tiskaaja, pesulatyöntekijä jne.
viiden vuoden päästä...sinun ei tarvitse enää yrittää, se työelämien ratikka on mennyt mäen taa. Työvoimatoimisto laittaa sinut sitten aina välillä johonkin syrjäytyneiden yhdistyspohjaiseen kirppis tai kierrätysmyymälään työkokeilu/palkkatukileiriin lajittelemaan vanhoja naisten leninkejä, kynttilänjalkoja ja kahvikuppeja hyllylle

Äänestä

Kommentoi aloitusta


työtön40mies kirjoitti:

Olen kohta 40 vuotias ja ollut 10 vuotta työtön. Oon mä jotain pikkuhommia tehnyt mutta en virallisesti mitään. Työkkäristä ei mitään saa ja olen hakenut useisiin kymmeniin hommiin esim kunnan hommiin mutta en ole päässyt edes haastatteluun 10 vuoteen. kunta ei kai haastattele ketään vaikka ain ailmoitetaan että joku on valittu hakemaani työhön. Sitä vaan mietin että tulee aika pitkäksi kun ei pääse tienaamaan rahaa kunnolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu