1 m pitkä 10 mm halkaisijaunen terästanko kiinnitetään päistään liikkumattomiin tukiin, niin että myös momentti on vaikuttavana.
27 cm päässä toisesta tuesta on tuki, joka vain vapaasti kannattaa tankoa päätytukien linjassa.
Sauvaa ryhdytään lämmittämään tasaisesti koko matkalta, kuinka paljon lämpötilaa on nostettava jotta kosketus keskitukeen irtoaa, tai irtoaako se lainkaan.
Terästanko taas
16
155
Vastaukset
- millaistaterästä
Ihan arvaamalla arvaan, ettei tanko irtoa "keskituesta" ennen kuin lämpötilaa on nostettu niin paljon, että se tippuu sulana alas.
- E.dK
Minä taas sanoisin että jos tuki olisi puolivälissä, nurjahdusvoiman ylittyessä se nyrjähtäisi ylöspäin, koska alas ei pääse, sivusuunta on katsottava poissuljetuksi jotta tehtävä olisi mielekäs.
Yhtälöitä rakentamaan ja laskemaan, eihän ongelma muuta vaadi ratketakseen. - täsmennys
Siis keskituki tukee sivusuunnassa ja pystykosketuksen tila on haussa.
- millaistaterästä
E.dK kirjoitti:
Minä taas sanoisin että jos tuki olisi puolivälissä, nurjahdusvoiman ylittyessä se nyrjähtäisi ylöspäin, koska alas ei pääse, sivusuunta on katsottava poissuljetuksi jotta tehtävä olisi mielekäs.
Yhtälöitä rakentamaan ja laskemaan, eihän ongelma muuta vaadi ratketakseen.Jos ja jos. Ei se tuki ollut puolessa välissä. Ja se tukeekin sivusuunnassa näköjään. En tosin tiedä, tukeeko se kummaltakin puolen tankoa?
- kannatinvaisivutuki
täsmennys kirjoitti:
Siis keskituki tukee sivusuunnassa ja pystykosketuksen tila on haussa.
Avauksessa sanottiin, että kannattaa tankoa.
- Kyllä-
Sekä että .
- millaistaterästä
Kyllä- kirjoitti:
Sekä että .
Siis kannattaa alhaalta ja tukee sivuilta? Tangon päällä ei ole mitään tuossa 27 cm kohdalla?
- martta00
eikös nurjahdus ole melko holtiton tapahtuma, joten voiko sille tangolle oikeastaan mitään "muotokäyrää" laskea? josta siis sen irtoamisen 27 cm kohdalta voisi katsoa?
En ole täysin varma, nurjahdustapaukset on aina taipuman suhteen epämääräisiä, kriittinen voima on ainoa joka saadaan yksiselitteisesti.
Sen verran hahmotin että ratkaisu on löydettävissä sillä ehdolla että ylimääräinen tukivoima ja taipuma sen kohdalla on 0 , silloinhan se irtoaa ja mahdollistaa riittävät reunaehdot taipuman laskemiseen.
Kuten totesin en tiedä ratkaisua, tuo nurjahduskysymyksesi herätti väläyksen että näennäisesti helpoista asioista saa aika monimutkaisiakin.- Ääts-auts
Ei tietenkään taipuman vaan puristusvoiman laskemiseen.
- Ei_osaa_enenpää
Sauva ilmeisesti on vaakasuorassa ja ratkaisu riippunee siitä tuleeko nurjahduksessa ylimääräinen solmukohta ja mihin, vai aina tuen kohdalle ?
- huonokysymys
"Sauvaa ryhdytään lämmittämään tasaisesti koko matkalta, kuinka paljon lämpötilaa on nostettava jotta kosketus keskitukeen irtoaa, tai irtoaako se lainkaan."
Absurdi kysymys?
Sitäpaitsi, kuinka voi sanoa, kuinka paljon lämpötilaa on nostettava, kun edes alkulämpötila ei ole tiedossa?- Hyvä_ystävä-
Lämpölaajenemisessa ratkaisee vain lämpötilan muutos, ei lämpötila, niin absurdilta kuin se tuntuukin.
- rautatiekisko
Hyvä_ystävä- kirjoitti:
Lämpölaajenemisessa ratkaisee vain lämpötilan muutos, ei lämpötila, niin absurdilta kuin se tuntuukin.
Kuinka paljon siis lämpötilaa on nostettava, jos alkuasetelma on nolla astetta Celsiusta?
Kuinka paljon lämpötilaa on nostettava, jos alkuasetelma on 30 astetta Celsiusta?
- SelkeästiSanoen
Universaalista näkökulmasta katsoen terästangon lämpönurjahdus auttaa ymmärtämään ongelmanratkaisukyvyn huipentumaa.
- EiSokeastiUskova2
OSP sanoo, jotta tangon atomien laajenevat tihentymät vaikuttavat ja kierrättävät ikuista asiaa niin kauan, että tanko lopulta käyristyy, mutta ei vetävien voimien takia vaan....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3436418Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta734184Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom433552Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1323462Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole953460Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut2453401Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll763013Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1032712Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2142429Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a102309