Epäsäännölinen ruokavalio

Ruokavaliomuutos

Miten saisin ruokavaliostani paremman?
Ennen söin viisi ateriaa päivässä
(Aamiainen,lounas,välipala,illallinen ja iltapala)
Nyt syön aamiaisen epäsäännölliseen aikaan klo. 8-10 aikaan, jolloin syön vähän jogurttia ja leivän.
Seuraavan kerran syön 2-3 aikoihin leipää.
5 aikoihin on ruoka, tavallinen kotiruoka, lihaa/kalaa, perunaa ja (salaattia)
9-10 aikoihin on iltapalana puuroa.

En tunne nälkää tai väsymystä eikä minulle ole enää tullut yhtään makeanhimo tämän ruokavalion kanssa. Luulen kuitenkin että tästä puuttuu tärkeitä ravintoaineita?

Harrastan säännöllistä liikuntaa päivittäin.

2

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • einiinpaha

      Vastoin yleistä käsitystä niin ruokaa ei ole pakko nauttia "säännöllisesti" saadakseen tarvitsemansa ravintoaineet vaan voi ihan vapaasti syödä silloin kun nälkä on, mutta silloinkin on syytä huomioida mitä syö.

      Itseasiassa en löydä mitään "huonoa" päivittäisestäsi ruoastasi - ehkä vähentäisin viljatuotteita ja korvaisin ne kasviksilla - nyt saa hyviä kotimaisia kasviksia, jota voi syödä joko raakana salaateissa tai kypsennettyinä esim. keitoissa.

      Esim. retiiseistä saa hyvän salaatin siivutettuina kurkkuviipaleiden, kotimaisen tomaatin, varhaiskaalin sekaan hyvän vinegretin mukaan sekoiltuna.

      Ja simppelein vinegrettihan on yksi osa viinietikkaa, 3 osaa hyvää oliiviöljyä, vähän suolaa, pippuria ja sokeria - kaikki sekoitetaan keskenään ja kaadetaan salaatin pinnalle sekoittaen salaattia.

      Retiisieistä saa myös mummonkurkkujen kaltaisia viipaloimalla ne ohuiksi siivuiksi, ripottamalla hieman suolaa ja sokeria pintaan, kastelemalla ne etikalla (1 ruokalusikallinen/4 lusikallista vettä), sekoittaen ja antaen marinoitua puoli tuntia vähintään.

    • tämmönen_täällä

      Ei se siitä riipu millon syöt vaan mitä syöt.
      Sulla puuttuu selkeesti kasvikset tuosta , niitä ainakin lisää.
      Miksi puuroa illalla ? Miksi ei aamulla ?

      Minä oon malliesimerkki huonoista ruoka-ajoista...
      Aamulla ei mitään, korkeintaan vissyä ja B C D vitskut ja kalaöljykapseli.
      Sitten pakkaan koirat autoon ja mennään tunniksi pariksi metsään, jos on marja/sieniaika niin useammaksikin. Treeniä ja koulutusta.
      Päivällä kahvia ja tuhti kinkku-juusto-kasvis ruisleipä. Joskus jopa pullaa.
      Iltapäivällä yleensä keittoa, tai vaikka kasvispihvejä. ja uudelleen ulos.
      Illasta leipä ja sitten.. yöllä kolmen maita iskee nälkä jolloin syön salaattia.
      (tämä siksi kun yksi koiristani pitää vielä käyttää yöllä ulkona..)Sitten pari tuntia unta ja sama alusta. Salaatin teen valmiiksi siten että sitä on aina saatavilla muutenkin.
      Hedelmiä ei oikeastaan ollenkaan, ne ei minusta kuulu meidän suomalaisten ruokavalioon, samat vitamiinit saa juureksista (..tai purkista..) ja marjoista.

      Mutta- syötyä tulee jotain 4-5 tunnin välein ja juotavaa jogurttia on aina mukana
      jos verensokeri tuntuu menevän liian alas. Sekä vissyä tai actimelia.

      C-vitamiini imeytyy parhaiten ruisleivän kanssa ja maito estää sen sekä raudan imeytymisen. Ihan pelkkää kemiaa, suosittelen lukemaan Pertti Pakarisen kirjan
      Elämäsi Kunnossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      218
      4430
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      443
      3266
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2158
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1810
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1188
    6. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1025
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1023
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      961
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      916
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      75
      908
    Aihe