Miten saisin ruokavaliostani paremman?
Ennen söin viisi ateriaa päivässä
(Aamiainen,lounas,välipala,illallinen ja iltapala)
Nyt syön aamiaisen epäsäännölliseen aikaan klo. 8-10 aikaan, jolloin syön vähän jogurttia ja leivän.
Seuraavan kerran syön 2-3 aikoihin leipää.
5 aikoihin on ruoka, tavallinen kotiruoka, lihaa/kalaa, perunaa ja (salaattia)
9-10 aikoihin on iltapalana puuroa.
En tunne nälkää tai väsymystä eikä minulle ole enää tullut yhtään makeanhimo tämän ruokavalion kanssa. Luulen kuitenkin että tästä puuttuu tärkeitä ravintoaineita?
Harrastan säännöllistä liikuntaa päivittäin.
Epäsäännölinen ruokavalio
2
130
Vastaukset
- einiinpaha
Vastoin yleistä käsitystä niin ruokaa ei ole pakko nauttia "säännöllisesti" saadakseen tarvitsemansa ravintoaineet vaan voi ihan vapaasti syödä silloin kun nälkä on, mutta silloinkin on syytä huomioida mitä syö.
Itseasiassa en löydä mitään "huonoa" päivittäisestäsi ruoastasi - ehkä vähentäisin viljatuotteita ja korvaisin ne kasviksilla - nyt saa hyviä kotimaisia kasviksia, jota voi syödä joko raakana salaateissa tai kypsennettyinä esim. keitoissa.
Esim. retiiseistä saa hyvän salaatin siivutettuina kurkkuviipaleiden, kotimaisen tomaatin, varhaiskaalin sekaan hyvän vinegretin mukaan sekoiltuna.
Ja simppelein vinegrettihan on yksi osa viinietikkaa, 3 osaa hyvää oliiviöljyä, vähän suolaa, pippuria ja sokeria - kaikki sekoitetaan keskenään ja kaadetaan salaatin pinnalle sekoittaen salaattia.
Retiisieistä saa myös mummonkurkkujen kaltaisia viipaloimalla ne ohuiksi siivuiksi, ripottamalla hieman suolaa ja sokeria pintaan, kastelemalla ne etikalla (1 ruokalusikallinen/4 lusikallista vettä), sekoittaen ja antaen marinoitua puoli tuntia vähintään. - tämmönen_täällä
Ei se siitä riipu millon syöt vaan mitä syöt.
Sulla puuttuu selkeesti kasvikset tuosta , niitä ainakin lisää.
Miksi puuroa illalla ? Miksi ei aamulla ?
Minä oon malliesimerkki huonoista ruoka-ajoista...
Aamulla ei mitään, korkeintaan vissyä ja B C D vitskut ja kalaöljykapseli.
Sitten pakkaan koirat autoon ja mennään tunniksi pariksi metsään, jos on marja/sieniaika niin useammaksikin. Treeniä ja koulutusta.
Päivällä kahvia ja tuhti kinkku-juusto-kasvis ruisleipä. Joskus jopa pullaa.
Iltapäivällä yleensä keittoa, tai vaikka kasvispihvejä. ja uudelleen ulos.
Illasta leipä ja sitten.. yöllä kolmen maita iskee nälkä jolloin syön salaattia.
(tämä siksi kun yksi koiristani pitää vielä käyttää yöllä ulkona..)Sitten pari tuntia unta ja sama alusta. Salaatin teen valmiiksi siten että sitä on aina saatavilla muutenkin.
Hedelmiä ei oikeastaan ollenkaan, ne ei minusta kuulu meidän suomalaisten ruokavalioon, samat vitamiinit saa juureksista (..tai purkista..) ja marjoista.
Mutta- syötyä tulee jotain 4-5 tunnin välein ja juotavaa jogurttia on aina mukana
jos verensokeri tuntuu menevän liian alas. Sekä vissyä tai actimelia.
C-vitamiini imeytyy parhaiten ruisleivän kanssa ja maito estää sen sekä raudan imeytymisen. Ihan pelkkää kemiaa, suosittelen lukemaan Pertti Pakarisen kirjan
Elämäsi Kunnossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.212654Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1082583- 2021384
- 1261293
- 941281
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig3041260Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,261018Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �131001Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211979- 64920