Hyväksyykö valtuusto kh:n riskien peittelyn!

Uskaltaako valtuustossa kukaan epäillä tilivuonna 2014 tehtyjen päätösten laillisuutta?
Onko kunnan tilinpäätös riskejä vailla?
Muistaako kukaan olleensa KRP:n kuultavana?
Voiko kunnanjohtajan erottaminen aiheuttaa mittavan korvausvastuun?


Mitä jos nähtäisi kaunista unta...

...............
..........
Vastuuvapautta ei myönnetä seuraavista syistä:

Valtakunnansyyttäjä selvittää mahdollisia rikoksia kunnan päätöksenteossa.
Kunnanhallituksen puheenjohtaja sekä valtuuston vp ovat ylittäneet tilausvaltuutensa oikeudellisen avun tilaamisessa ja asiaa tutkitaan edelleen.
Kunnanhalltus on vahvistanut kunnanjohtajan erottamisen, mutta prosessin laillisuus on valtakunnansyyttäjän tutkinnassa.
Kunnanhallituksen päätöksien laillisuudesta on valitettu hallinto-oikeuteen.

Vastuuvapaus voidaan myöntää tutkinnan osoittaessa epäilyt aiheettomiksi ja hallinto-oikeuden vahvistettua päätösten laillisuuden.


Päätös:

Kunnanhallitus esittää valtuustolle:

Tili ja vastuuvapaus käsitellään uudelleen tutkinnan päätyttyä sekä hallinto-oikeuden ratkaisujen jälkeen.
26210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Kuka näkee mitäkin unta. Todellisuus on todellisuutta

Äänestä

LK "Kittilän valtuusto järjesti tarkastuslautakunnalle lisätöitä palauttamalla koko viime vuoden tilinpäätöksen ja arviointikertomuksen uuteen käsittelyyn."

Kittilän valtuustolle iso KIITOS.

Äänestä
  • Älä nuolaise ennenkuin tipahtaa. Uuden arvioinnin sisältöä ei tiedä vielä kukaan.

    Saaga jatkuu syksyllä.

    Äänestä

  • Tilinpäätöstä ei yleensä venytetä, mitä tämä on? Valtuusto ainakin potkii oikeaan suuntaan, mutta tosiaan, mikä on tulos?

    Äänestä

Uusi kierros.

Nyt ollaan isojen asioiden äärellä ja pedataan seuraavan vuosikymmenen riidat. Tällä kertaa esitetään että täyttä vastuuvapautta ei myönnetä tarkastuksen tuloksissa mainittujen keskeneräisten oikeustapausten osalta. Muttamutta.

Ensinnäkin tasekirja on muokattu sellaiseen muotoon (s.25 ja s.91) että enää ei olekaan selvää mitä tarkoitetaan tarkastuksen tuloksissa mainituilla oikeustapauksilla. Näin ollen ei ole selvää miltä osin vastuuvapautta ei myönnetä ja kenelle sitä ei myönnetä. Tietävätkö valtuutetut myönnetäänkö vastuuvapaus krp tutkinnan alaisista asioista vai ei? Saako tilapäinen valiokunta vastuuvapauden? Entä jos ho peruuttaa erottamisen ja viittaa virka-aseman väärinkäyttöön? Kaikki muutkin yhdistelmät poliisitutkintaa ja ho päätöksiä ovat vielä mahdollisia. Epämääräisellä esityksellä saadaan jatkossa epämääräisiä tulkintoja kenellä on vastuuvapaus ja miltä osin.

Toisekseen valtuusto on mahdollisesti täynnä jääviä päättämään vastuuvapaudestaan. Äänestääkö Kurula, Maunula tai Mäkitalo? Entä tilapäisen valiokunnan jäsenet? Entä erottamispäätöksiin ja kaikkeen muuhun tutkinnassa olevien asioiden päätöksiin osallistuneet? Entä jos äänestykseen osallistuu sellainen joka saa myöhemmin tuomion? Kukaan ei tiedä tuleeko tuomioita ja mitä päätöksiä ne koskee joten tehtävä on mahdoton. Osittain sen vuoksi että esittelyssä ei ole listattu miltä osin ja kenelle vastuuvapaus myönnetään.

Olisi kaikkien etu että valmisteltu asia on yksiselitteinen ja asiasta olisi päättämässä luottamusmiehet jotka eivät missään tapauksessa ole jääviä. Nykyisestä valtuustosta siis ei kukaan varovaisuuden vuoksi. Tutkinta on kesken ja tutkinta koskee kollektiivisesti kuntapäättäjiä. Vuosien päästä seuraavat valtuustot tulkitsevat tätä päätöstä sairaanhoitajan ja poromiehen vankalla pätevyydellä joten tästä saadaan ikiliikkuja aikaiseksi nykyisellä epäselvyyksien määrällä.

Aikaisempi uutinen aiheesta:
http://yle.fi/uutiset/kittilan_kunnanhallitukselle_ei_esiteta_taytta_vastuuvapautta/8057024

Äänestä

Onha mielenkiintoista nähdä onko Kurula ja Junnola päättämässä vastuuvapaudesta.

Äänestä

Tarkastuslautakunnassa istuvat valtuutetut ovat itse olleet tekemässä näitä kuuluisia päätöksiä, joita poliisi ja hallinto-oikeus tutkivat. Normaalissa kunnassa tarkastuslautakunta puuttuisi lautakuntien ja kunnanhallituksen laittomuksiin.

Äänestä

Kuka uskaltaa päättää itseään vastaan?


esteellisyys

Esteellisyyssäännöksillä pyritään turvaamaan asioiden käsittelyn puolueettomuutta ja luottamusta päätöksenteon moitteettomuuteen. Mikäli henkilöllä on sellainen suhde viranomaisessa käsiteltävään asiaan tai asianosaisiin, että se vaarantaa hänen puolueettomuutensa, hän on esteellinen eli jäävi.

​Jos esteellinen henkilö ottaa osaa asian käsittelyyn, päätös syntyy virheellisessä järjestyksessä. Virheellisessä järjestyksessä syntynyt päätös voidaan kumota, mikäli päätökseen haetaan muutosta.

Lue lisätietoa seuraavista asioista:
•Esteellisyyden vaikutus
•Esteellisyysperusteiden soveltamisala
•Valtuutetun esteellisyys valtuustossa
Osallisuusjäävi
•Edustusjäävi
•Intressijäävi
•Palvelussuhde- ja toimeksiantosuhdejäävi
•Yhteisöjäävi ja yhteisöjäävin poikkeus
•Ohjaus- ja valvontajäävi
•Puolueettomuuden vaarantuminen muusta erityisestä syystä
•Toisen asteen jäävi (ei kunnallishallinnossa)
•Esteellisyyssäännösten tarkoittamat läheiset
•Esteellisyyden ratkaiseminen
•Esteellisyyden vaikutus

Äänestä

On vaikeaa löytää "puhtaita" päättäjiä kh:n sisältä,ehkä ontuvasti varamiehillä onnistuu.
Hissien juttuun on osallistunut jo epäilyttäviä varamiehiäkin, ainakin alisteisia jollei muuta.
Hullua on myös kh:n rooli valvoa hallinnon laillisuutta. Luotettavuus asettui ptk-sotkun jälkeen tutulle ö-tasolle.
Kuten aiemmin mainittiin, nyt syntyy jollei sentään ikiliikkuja, niin ainakin itseään ruokkiva oskillaattori. Kiihtyy, kiihyy ja räjähtää lopuksi.
Ilman valtion pilliin puhallusta on vaikea kuvitella tämän selviämistä. Kielto luottamustoimista olisi ratkaisu, jäävit Ellit ja Erikin pirttiin istumaan, pois kunnantalolta.

Äänestä

Päästiin taas Ylen otsikoihin. Täällä osataan markkinointi? On uudella matkailun pomolla puuhaa, kuinka kääntää negatiivinen uutisointi positiiviseksi.

Äänestä

Kuinka on mahdollista antaa vastuuvapaus? Julkisuudessa olleet tiedot kertovat että joitakin kunnanhallituksessa epäillään rikoksista kuntaa kohtaan! Kuka sen voi hyväksyä?
Kuka voi hyväksyä taloudelliset riskit, kuka voi hyväksyä laittoman päätöksenteon?

Miten vastuuvapaus pilkoittaisiin?

Myönnämme vastuuvapauden mutta emme siitä ja siitä konnuudesta, emmekä myöskään erehdyttämisestä ja väärän lausunnon antamisesta emmekä....näin se ei toimi.

Kunnanhallitus on useista asioista rikostutkinnassa, taitaa olla niin että varsinaisista jäsenistä vain Kuusistoa ei edes epäillä mistään konnuudesta tai osallisuudesta "laittomaan" päätöksentekoon.

Kunnanhallituksen pas--kakasa työllistää 3 - 4 tutkijaa, lukuisan määrän käsittelijöitä ja tuomareita hallinto-oikeudessa, apulaisvaltakunnan syyttäjävirastoa, Oulun kihlakunnan syyttäjävirastoa ja ties mitä muuta.

Miljoona on pikkuraha tässä leikissä, Kittilän valtionosuutta olisi syytä leikata kuluja vastaavalla summalla. Jopa muuttuisi yhteiskunnan kanssa pelleily ja valtuuston koostumus.

Äänestä

Uskaltaako kukaan teistä tulla minun kans naamatusten väittämään tuota teän kirjoittamaa sontaa. Epäilen. Hyvä se on nimimerkin takaa huudella. Turpaan saisitta. Avuttomat. Olkaa ensi vaaleissa ehdokkaana niin mailma parantuu

Äänestä
  • Erityisen kehittävä "jaajoojaa" kommentti.
    Me tehdään kuten halutaan, tai tulee turpaan. Se on Kittilää.

    Äänestä

  • Osasitko_itse_kirjoittaa kirjoitti:

    Erityisen kehittävä "jaajoojaa" kommentti.
    Me tehdään kuten halutaan, tai tulee turpaan. Se on Kittilää.

    Tismalleen noin. Pakoon ei pääse, taitoa ei ole menestyä muualla. Niinpä leikitään kuningasta omassa pesässä. Kunta on kuin pieni päiväkoti. Mutta tekijämiehet löytyvät muualta.

    Äänestä

  • Osasitko_itse_kirjoittaa kirjoitti:

    Erityisen kehittävä "jaajoojaa" kommentti.
    Me tehdään kuten halutaan, tai tulee turpaan. Se on Kittilää.

    tyhmä

    Äänestä

  • Pienetpiirit kirjoitti:

    Tismalleen noin. Pakoon ei pääse, taitoa ei ole menestyä muualla. Niinpä leikitään kuningasta omassa pesässä. Kunta on kuin pieni päiväkoti. Mutta tekijämiehet löytyvät muualta.

    ja toinen tyhmä

    Äänestä

  • kokeilimpa vaan kuin tyhmiä täälä kommentoijat ovat.tämä oli vain testi jota on muuallakin käytetty. Vastasittako justiinsa niinkö yhden ajattelutavan omaavat tekee. Että ajattele testin mukaan omilla aivoilla. SORI

    Äänestä

  • Keittiöpsykologi voisi vastata miksi tili- ja vastuuvapaus pitäisi hyväksyä? Siitä tällä palstalla on kyse, kukaan vain ei tohi vastata.
    Tilintarkastajien mainitsemat riskit on tekstistä siivottu ja julksuuden mukaan päättäjiä on syyteharkinnassa.
    Ei siihen "testiä" tarvita, asialliset perusteet riittää.

    Äänestä

Met heitämmä jonkhaan psykologit. jos ei kerro ei kerro, jonkhaan,,kysyttäessä on kohtelisata vastata. Turrpaan emme vetele, se jääköön turisteille.
Naamatsuten saisit useamipiaki kavereita vastaan, älä ny ala. hattu päästä ja penkkiin, anna heijän ratkoo.

Äänestä
  • Nämä pitäisi saada verkkoon. Enontekiön "pikkukunta" osaa hoitaa kuntalaisten avoimet palvelut.
    Kittilä osaisi, vaan valtuutetut eivät halua.

    Homma kävisi nykyisin jo gorillapadilla ja keskivertopuhelimella," on line".

    Äänestä

Onko sisäpiiritietoa? Silittikö valtuusto myötä vai vastakarvaan?

Äänestä
  • Myötäkarvaanhan siellä mentiin. Valtuuston keskustelua kuulematta tuntuu jotenkin oudolta, ettei asiassa edes esitetty mitään muuta, vaan tarkastuslautakunnan esitys hyväksyttiin yksimielisesti.

    http://dynasty.kittila.fi/kokous/20161195-5.HTM

    Äänestä

  • Nimenomaan tuo yksimielisyys ihmetyttyy. Varsinkin kun aiemmin on vaadittu eriävä mielipiteenä tarkkaa yksilöintiä, että miltä osin vastuu vapautta ei myönnetä.

    Tuosta jää ainakin minulle, että onko nyt vastuuvapaus myönnetty. Tarkaistuslautunta ei ota kantaa ei yksiselitteisesti minusta kerro, että annettiinko vastuuvapaus vai ei. Esitys oli huonosti muotoiltu (tarkoituksella?) ja täten homma jäi aikalailla epäselväksi

    Äänestä

  • Kaato_paikka kirjoitti:

    Nimenomaan tuo yksimielisyys ihmetyttyy. Varsinkin kun aiemmin on vaadittu eriävä mielipiteenä tarkkaa yksilöintiä, että miltä osin vastuu vapautta ei myönnetä.

    Tuosta jää ainakin minulle, että onko nyt vastuuvapaus myönnetty. Tarkaistuslautunta ei ota kantaa ei yksiselitteisesti minusta kerro, että annettiinko vastuuvapaus vai ei. Esitys oli huonosti muotoiltu (tarkoituksella?) ja täten homma jäi aikalailla epäselväksi

    Juuri noin oli. Lisäksi ainakin hille kuusisto taisi olla poissa kokouksista.

    Äänestä

Miksi mennä kokoukseen jossa tehdään ennalta sovittuja järkijättöisiä päätöksiä.
Valtuusto päätti ettei kunnassa ole oikeudellisia riskejä, eikä niihin liittyviä päätöksiä.
Yritys ja Kuusisto olivat eri mieltä ja varmasti moni kuntalainen.

Tarkastuslautakunnan lausunto on totuuden piilottelua, tämä kaikki hyväksytään ilmeisesti ryhmäpäätöksillä.
Käsittelyyn osallistuivat kaikki asianosaiset, mielenkiintoista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaulustyöläinen kirjoitti:

Uskaltaako valtuustossa kukaan epäillä tilivuonna 2014 tehtyjen päätösten laillisuutta?
Onko kunnan tilinpäätös riskejä vailla?
Muistaako kukaan olleensa KRP:n kuultavana?
Voiko kunnanjohtajan erottaminen aiheuttaa mittavan korvausvastuun?


Mitä jos nähtäisi kaunista unta...

...............
..........
Vastuuvapautta ei myönnetä seuraavista syistä:

Valtakunnansyyttäjä selvittää mahdollisia rikoksia kunnan päätöksenteossa.
Kunnanhallituksen puheenjohtaja sekä valtuuston vp ovat ylittäneet tilausvaltuutensa oikeudellisen avun tilaamisessa ja asiaa tutkitaan edelleen.
Kunnanhalltus on vahvistanut kunnanjohtajan erottamisen, mutta prosessin laillisuus on valtakunnansyyttäjän tutkinnassa.
Kunnanhallituksen päätöksien laillisuudesta on valitettu hallinto-oikeuteen.

Vastuuvapaus voidaan myöntää tutkinnan osoittaessa epäilyt aiheettomiksi ja hallinto-oikeuden vahvistettua päätösten laillisuuden.


Päätös:

Kunnanhallitus esittää valtuustolle:

Tili ja vastuuvapaus käsitellään uudelleen tutkinnan päätyttyä sekä hallinto-oikeuden ratkaisujen jälkeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu