Olen harrastanut fitnessiä nyt 1,5 vuotta. Olen noudattanut FitnessAkatemian ja Body Campin ohjelmia ruokavalioineen päivineen pilkun ja gramman tarkasti. Käyn salilla 3-4 krt/vko, joka toinen päivä teen spinningpyöräilyn 45-50 min. sekä JOKA päivä lenkki koiran kanssa 30-60 min.
Ja olen jellyä edelleen. Hyllyvää jellyä joka puolelta. Ei siis mitään kiinteytymistä, sellaista mitä saa katsella noista muutoskuvista. Niissä ihmisillä mahat on litistyneet ja allit hävinneet. Minulla maha hyllyy kuin löysä pullataikina ja allit roikkuu edelleenkin. Ja ei, virhe ei ole siinä että stressaan, kun en stressaa. Eikä virhe ole siinä että jotenkin huijaan itseäni. Miksi tekisin sellaista? Kestän kipua, nälkää ja aikaisia salile heräämisiä mielelläni toiveena etä jotain kehossa tapahtuisi.
Turhaako kaikki tää? Olen 45 v. nainen. Liikuntaa olen aina harrastanut erinäisissä lajeissa.
Jellyä aina vaan
2
152
Vastaukset 2
- dadwa
Syitä voi olla monia, myöskin se että tuossa iässä ne löysät ei vaan enää palaudu, etenkin jos aikoinaan olet ollut todella tukevassa kunnossa, niin nämä "löysät" voivat olla vaan siitä ajasta jäänyttä venynyttä nahkaa.
Toki voi olla myös että treenaat liikaa, etkä syö tarpeeksi jolloin keho on säästöliekillä eikä polta rasvaa (jännä juttu mutta näin se menee).
Selvitystä voit alkaa hakemaan niin että lasket tarkalleen (siis grammalleen punniten) että mitä syöt ja paljonko siitä tulee energiaa ja sen päälle paljonko kulutat päivänaikana. Jos jää miinukselle sen max 750kcal niin pitäisi laihtua jos menee sen yli niin on vähän turhan paljon pudotusta jo päivän kaloreissa.
Juotko tarpeeksi vettä? Tuolla treenimäärällä 3-4 litraa luulisi tarvitsevan joka päivä.- Jellytär
Onko lukutaidossasi vikaa vaiko luetun ymmärryksessä? Toistan - itseäni lainaten : " Olen noudattanut FitnessAkatemian ja Body Campin ohjelmia ruokavalioineen päivineen pilkun ja gramman tarkasti. "
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1711086
- 65886
- 86810
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72737- 46683
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko78632- 62599
- 28585
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35575Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅46569