Jellyä aina vaan

Jellytär

Olen harrastanut fitnessiä nyt 1,5 vuotta. Olen noudattanut FitnessAkatemian ja Body Campin ohjelmia ruokavalioineen päivineen pilkun ja gramman tarkasti. Käyn salilla 3-4 krt/vko, joka toinen päivä teen spinningpyöräilyn 45-50 min. sekä JOKA päivä lenkki koiran kanssa 30-60 min.

Ja olen jellyä edelleen. Hyllyvää jellyä joka puolelta. Ei siis mitään kiinteytymistä, sellaista mitä saa katsella noista muutoskuvista. Niissä ihmisillä mahat on litistyneet ja allit hävinneet. Minulla maha hyllyy kuin löysä pullataikina ja allit roikkuu edelleenkin. Ja ei, virhe ei ole siinä että stressaan, kun en stressaa. Eikä virhe ole siinä että jotenkin huijaan itseäni. Miksi tekisin sellaista? Kestän kipua, nälkää ja aikaisia salile heräämisiä mielelläni toiveena etä jotain kehossa tapahtuisi.

Turhaako kaikki tää? Olen 45 v. nainen. Liikuntaa olen aina harrastanut erinäisissä lajeissa.

2

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dadwa

      Syitä voi olla monia, myöskin se että tuossa iässä ne löysät ei vaan enää palaudu, etenkin jos aikoinaan olet ollut todella tukevassa kunnossa, niin nämä "löysät" voivat olla vaan siitä ajasta jäänyttä venynyttä nahkaa.
      Toki voi olla myös että treenaat liikaa, etkä syö tarpeeksi jolloin keho on säästöliekillä eikä polta rasvaa (jännä juttu mutta näin se menee).
      Selvitystä voit alkaa hakemaan niin että lasket tarkalleen (siis grammalleen punniten) että mitä syöt ja paljonko siitä tulee energiaa ja sen päälle paljonko kulutat päivänaikana. Jos jää miinukselle sen max 750kcal niin pitäisi laihtua jos menee sen yli niin on vähän turhan paljon pudotusta jo päivän kaloreissa.
      Juotko tarpeeksi vettä? Tuolla treenimäärällä 3-4 litraa luulisi tarvitsevan joka päivä.

      • Jellytär

        Onko lukutaidossasi vikaa vaiko luetun ymmärryksessä? Toistan - itseäni lainaten : " Olen noudattanut FitnessAkatemian ja Body Campin ohjelmia ruokavalioineen päivineen pilkun ja gramman tarkasti. "


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7835
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5921
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      63
      5415
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5313
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4642
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      108
      2359
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1251
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      5
      1203
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      38
      1046
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      47
      1022
    Aihe