Uuniruoka :Padat ja laatikot

uunisti

kehkeytyneet vuos-satoja. Helpoin tapa laittaa eineet uuniin/leivinuunissa yön hautunut , leipomispäivän lopuksi -siinä teossa ei nokka tohise ja kiireinen emäntä ehti muuanne !
Suomessa on jo ammoin tehty Karjalanpaistia ja Lemin särää l

Läskisoosi porsaan kylkipalasta
6-7 henkilölle | Valmistusaika: n. 60min | Erityisruokavaliot: Laktoositon
1 kpl (n. 1,1 kg) HK Rypsiporsas® kylkipala
2-3 kpl sipulia
2-3 rkl vehnäjauhoja /tms tai ruskea kastikejauho Maissi -joka valmiiksi rukseaa.
8 dl vesi
1 rkl suolaa
Valmistusohje
Leikkaa kyljestä noin 1 sentin paksuisia siivuja. Ruskista siivuja paistin pannussa miedolla lämmöllä niin, että niistä irtoaa rasvaa ja ne ruskistuvat kunnolla.
Ota kylkisiivut pois pannulta ja lisää sipulit. Hauduta sipuleita käännellen niin kauan, että ovat saaneet kauniin kullankeltaisen värin. Ota sipulit pois pannulta ja lisää pannulle vehnäjauho. Ruskista jauhoja niin kauan, että ovat kullanruskeita. Lisää joukkoon vesi koko ajan sekoittaen. Lisää lihat, sipuli ja suola pannulle ja Hauduta kannen alla miedolla lämmöllä noin tunnin ajan. Tarkista maku.

Tarjoile keitettyjen perunoiden ja suolakurkkujen /etikkapunajuuri kurkku , tai /ja puolukka kanssa.

ja kalalle
http://www.ruokala.net/reseptit/kalapata

4

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan kiitettävä aloitus ja resepti, mutta muutama selvennys noihin alkusanoihin.

      "Laatikot" tulivat suomalaiseen ruokatalouteen nykyisessä muodossaan vasta 1800-luvulla, eivät !ammoisina aikoina". Suurin syy siihen, että erilaiset uunissa haudutetut ruoat yleistyivät oli se, että teollisuus alkoi valmistaa halpahintaisia läkkipeltilaatikoita, joissa ruoka uunissa valmistui helposti jälkilämmöllä. Tämä oli varsinkin itäsuomalainen ilmiö, missä oli tuvan sisustukseen kuuluvana aina uuni. Länsi-Suomessa pitäydyttiin erillisiin ruokahuoneisiin, joita ei suinkaan lämmitetty joka viikko kuten karjalaismaamo teki.

      Karjalanpaisti nimenä tuli käyttöön evakkojen myötä vasta sotien jälkeen ja sitä alkoi käyttää valtaväestö, eivät karjalaiset itse ainakaan heti. Karjalaiset puhuivat paistista, uunipotista, pätsilihasta tai ruukkupaistista aivan sen mukaan mistä pitäjästä evakkoväki tuli. Liha kun haudutettuun saviastiassa, olivat useimmat nimet yhdistelmiä keittoastiasta ja uunikypsennyksestä.

      Särä - nimi merkitsee koivupuista keittoastiaa - oli tapa säilöä ja valmistaa lampaanlihaa ja aivan totta! lienee vanhimpia yksittäisen ruokalajin nimiä Suomessa.

    • Vanhakokki

      Laatikkoruuathan on puolta parempia leivinuunissa hauduttamalla kuin sähköuunissa.
      Potttulaatikon pikaohje:
      Raakoja perunoita siivuina kerros pohjalle. Sitten kerros possunkylkisiivuja, päälle sipulia runsaasti ja maun mukaan maustepippureita. Toinen kerros perunoita ja päällimmäiseksi kerros possusiivuja. Mausta suolalla. Suurus, kukkura ruokalusikallinen vehnäjauhoja veteen sekoitettuna. Kaada lopuksi vettä niin että perunat peittyy, lihakerros ei peity vaan ruskistuu.

      Valmistan myös esim. herne- ja kaalikeiton leivinuunissa hauduttamalla.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      235
      45080
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      116
      25913
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      318
      15601
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      161
      10762
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9677
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      8721
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      60
      8396
    8. 237
      6792
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      216
      6453
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      53
      6049
    Aihe