En tiedä missä on ongelma, kun kakkupohja on aina hiukan keskeltä lässähtänyt. Otan munat lämpimään veteen noin puoli tuntia ennen leipomista. Teen kunnon vaahdon ja lisään jauhot. Kaikki näyttää tässä vaiheessa hyvältä. Laitan kakun uuniin alatasolle. Se nousee normaalisti. Aukaisen uunin ekan kerran noin 5 minsaa ennen paistoajan loppumista. Jos kakku on kypsä, otan pois.
Lopputulos on siis aina se, että kakkupohja on vähän keskeltä lässähtänyt. Se on kyllä kypsä. Mistä tämä ilmiö johtuu? Miten tehdä täydellinen kakku?
Kuinka teet täydellisen kakkupohjan??
NeuvonTarpeessa
1
107
Vastaukset
- kylläseonnnistuu
Sulla on ohjeessa jotain vikaa, laitatko tarpeeksi leivinjauhetta suhteessa muihin aineisiin. Tai sitten liian iso vuoka.
Perussääntö kakkupojhaan se että vaikka 6 munan pohja, riko munat lasiin , saman verran sokeria toiseen ja vehnäjauhoja kolmanteen, 2 tl leivaria.
Jos teet jokun maito-rasva-suklaa sisälteisen pohjan googlaa ohje.
Leivonta on kemiaa, siinä ei voi oikaista . Irtopohjavuoka on hyvä ja tsekkaa uuni että on varmasti oikeat lämmöt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1401745- 401658
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa631410- 681305
Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2091154Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi2771107- 701083
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää19958- 74955
Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106888