papuja

tietäisikö joku jonkun hyvän reseptin miten tehdä valkoisia papuja? jossain pienenä söin riisiä ja ihan simppeliä papu kastiketta.. se oli niin hyvää. ja nyt en yhtään tiedä miten tehdä sellaista kun mun muistaakseni siinä papu kastikkeessa ei ollut mitään tomaatti kastiketta? vaan se oli ihan sellaista vaaleaa missä oli vaan niitä papuja? osaisiko joku auttaa? kaikki muutkin papu kastike reseptit kelpaavat kyllä :)
3363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Papusalaatti:

Kypsennä pavut. Sillä aikaa:

Tomaatteja siivuina - siemenet poistettuna
sipulia silppuna
valkosipulia murskattuna&paloiteltuna
paprikaa kuutioina
mustia oliiveja
persiljaa silputtuna saa olla paljon
oliiviöljyä
sitruunan mehua
suolaa
pippuria

Sekoittaa. Jääkaappiin hetkeksi maustumaan. Lisäksi voi murentaa myös juustoa vaikkapa feta sopii hyvin.

Ei tule nyt muita ohjeita mieleen. Jos tulee niin tulen kertomaan :)

Äänestä

Mä oon ainaki aina ostanu valkosia papuja tomaattikastikkeessa, eli sellasiaki löytyy

Äänestä

Mä tein aikoinaan valkosia papuja tälleen:
Ostin siis valkosia joko soija-, tai muita kuivapapuja. Laitoin ne isohkoon kattilaan likoomaan yöks, 8-10 tuntii.
Sitte seuraavana päivänä keitetään n. 2 tuntii, ehkä puoltoist riittää, mut niiden pitää olla kunnolla pehmeitä.
Keitinliemeen tuoretta valkosipulia, kuivayrttejä, suolaa, (pekonia), yks pieni purkki tomaattipureeta (ei pahemmin maistu lopputuloksessa), vähän valkopippuria etc.
Kun pavut on kypsiä, niistä muussataan osa kokonaisuuden saostamiseks. Tarkistetaan maku, keitokseen voi lisätä esim viinietikkaa ja tuoreyrttejä. A vot!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


papu kirjoitti:

tietäisikö joku jonkun hyvän reseptin miten tehdä valkoisia papuja? jossain pienenä söin riisiä ja ihan simppeliä papu kastiketta.. se oli niin hyvää. ja nyt en yhtään tiedä miten tehdä sellaista kun mun muistaakseni siinä papu kastikkeessa ei ollut mitään tomaatti kastiketta? vaan se oli ihan sellaista vaaleaa missä oli vaan niitä papuja? osaisiko joku auttaa? kaikki muutkin papu kastike reseptit kelpaavat kyllä :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu