äiti ei anna leikata hiuksia!

nimerkki144

Olen siis jo 14-vuotias ja omat pitkät hiukset (vähän yli navan) on alkanut kyllästyttää.
Olen ajatellut vaihtelun vuoksi että jos leikkaisin vähän yli olkapäihin asti, mutta äitini ei tähän suostu.
Olen kysynyt syytä, mutta en saa siihen mitään järkevää vastausta, yleensä se on juuri se "siksi!".
Ilman lupaa en viitsisi leikata, sillä arvostan äitiäni siltikin.
Ja ei, emme ole lestodialaisia yms. Vaan ihan koko naan ateisteja.
Miten saisin hänet puhuttua ympäri vai pitääkö ihan tosissaan tarttua itse niihin saksiin?

8

1922

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omatoiminen

      Älä itse tartu saksiin, vaan anna jonkun joka edes vähän on hiuksia leikannut leikata hiuksesi ensin vähän lyhyemmäksi. Ei niitä ihan kerralla tarvitse olkapäille asti lyhentää.
      Hanki kesäduuni ja sitten voit mennä vaikka kampaajalle. Itse olin sun ikäisenä jo kesätöissä.

    • 13-vuotias

      Olen 13-vuotias ja leikkaan hiukset ihan ite. Kävin parturis viimeks tammikuussa. Ota kuitenkin huomioon että joskus hiukset ei kasva ison leikkauksen jälkeen, ja alkaa katumaan päätöstään ja haluaa pitkät hiukset takaisin. Viime vuonna melkein napaan asti, nykyään rinnan yläpuolella eikä kasva yhtään. Ja voi olla että äitisi ihailee pitkiä hiuksia eikä halua että leikkaisit niitä pois. Asiasta ei kannata alkaa riitelemään vaan hieman painostamaan vähitellen.

      • nimimerkki144

        Hiukseni kasvavat todella nopeasti. Ne olivat joulukuussa sen pituiset kuin haluaisin nyt.
        Päätin että marssin sinne parturiin etten pilaa mitään :)


    • MietiTarkkaan

      Ei kannata.
      Muakin sun iässä kyllästytti mun pitkät paksut hiukset mutta viikko sen jälkeen kun hiukset oli napsittu lyhyesi tilattiin mulle ekat hiustenpidennykset ja hiusten kasvatus ollut siitä asti käynnissä tähän 20v ikävuoteen saakka mutta vieläkään eivät ole kasvaneet yli olkapäämitan. Johtuu varmaan siitäkin että olin siinä iässä kun hiukset leikattiin että pilasin ne väreillä ja lämpökäsittelyillä ja siitä värjäyskierteestä pääsin vasta n. Vuosi sitten..
      Tähän ikään mennessä pelkkiin hiusten pidennyksiin on mennyt varmasti lähelle 3000e värjäsin myös pidennyksiä erikseen vähän väliä ja siihenkin paloi paljon rahaa. Kaiken mailman hiusten kasvatus seerumeja, hampoota, pillereitä oon kans testannu niihinkin valehtelmatta mennyt monia satoja ILMAN TULOKSIA. Ei ole päivää kun en olisi katunut hiusten leikkauttamista.
      Mieti tarkkaan viihtyisitkö lyhyissä hiuksissa sillä lyhyet on helppo saada mutta niin pitkiksi ne ei kasva välttämättä enään ikinä. Aloita lyhentämällä (kampaajalla) n. 10cm kerralla koska jos päädyt heti lyhyeen malliin niin siitä ei ole hetkessä - jos koskaan paluuta.

    • Anonyymi

      Mä oon jo 12v ja noin 2 vuotta on menny nii et oon pyytäny et leikattais hiukset niinku sellaset poikien mut mun äiti on vaa sanonu et ne on tosi hienot mut en ite mieti nii. Yhtenä päivänä oltii kampaajal ja saatiin leikata hiuksii mut luulin et en ois saanu leikata niit sellaseks ku haluun Mutta vasta tänää mun äiti sano et oisin saanu leikata sellaseks ku haluun ja se ei ees viittiny sanoo mitää et oisin saanu leikata sillo mut nyt se ei oo suostunut ja nyt must tuntuu et sitä ei kiinnosta se et oon ilone vaa sitä kiinnostais vaa omat mielipiteensä...

      • Anonyymi

        Kyllä tuon ikäisen pitäisi osata jo kirjoittaa kunnolla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä tuon ikäisen pitäisi osata jo kirjoittaa kunnolla.

        No mitä vittyä??


    • Anonyymi

      Itekki haluisin leikata noin 10 cm mutben vaa uskalla kysyy äitiltä. Mul on meinaa yli navan ja en jaksa enää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      56
      3857
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2261
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2144
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1731
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1562
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1492
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      80
      1457
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      1186
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1153
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1125
    Aihe