Pohjoisnavan jäätilanne

Pohjoisnavan jäätilanne kertoo omaa karua kieltään.
Ilmakos alarmistit eivät mökellä enntyssulamisesta.
http://ocean.dmi.dk/arctic/old_icecover.uk.php
873
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jokohan on ruuhkaa Koillisväylällä näin purjehduskauden avautuessa.

Joko on kaikkien aikojen rahtiennätys huudettu.

Mitä sanovat suomen arktiset hörhöt ja hihhulit sekä YLE,n ilmastomatkasaarnaaja Mika Mäkeläinen niistä parista CAGW harpusta puhumattakaan.

Äänestä

  • Niin siis, Koillisväylän varrelta on kuljetettu enenevästi kuormia
    Suezin Kanavan kautta Aasiaan.

    Ei auennut onko yksikään kuorma toimitettu Koillisväylän läpi.

    Johan punavihreä asenteellinen kettutyttömedia olisi riemuinnut
    koillisväylän sulaneen ja läpäistyn ensimmäisen kerran ihmiskunnan historiassa.

    "Cargo to and from Russian ports along NSR has gone up from 2.8 million tons in 2013 to 3.7 million tons in 2014, and 4.5 million tons in 2015. Most of this increase comes as a result of large oil and gas developments in the Russian Arctic, like the huge Yamal LNG project, and the Prirazlomnaya platform in the Pechora Sea.".

    Saattue muurmanskiin.

    https://www.youtube.com/watch?v=lmQoac95hYY

    Äänestä

Ohhoh! Tarkoittaako aloittaja sitä, että sivuston tiedot ovat totta JA ihmiskunta osaa oikeasti mitata ympäristöään?

Äänestä
  • Tähän asialliseen kommenttiin ei kylmähihhula jostain syystä koskaan vastaa mitään vaan alkaa nolostella.

    Äänestä

  • Tuossa kokoelma ihmiskunnan satelliittiavusteisista jäämittauksista. Aivan kelpo tuloksia nuo. Jostain syystä satelliittidatan lämpötilamittaukset vain eivät näytä kelpaavan alarmisteille. Miksiköhän?
    http://wattsupwiththat.com/reference-pages/sea-ice-page/

    Äänestä

Kohta varmaan on laitettava liikennevalot noille pohjoisille laivareiteille kovan ruuhkan takia. Ja peltipoliiseja ylinopeuksia valvomaan, etteivät innoissaan ajele plaanissa tuolla sulilla vesillä.

Äänestä

Tsekkaa sama juttu etelästä ja vertaa pohjoiseen..huomaat, että siellä jäätilanne nousussa viimeiset vuodet :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


karua_kieltä kirjoitti:

Pohjoisnavan jäätilanne kertoo omaa karua kieltään.
Ilmakos alarmistit eivät mökellä enntyssulamisesta.
http://ocean.dmi.dk/arctic/old_icecover.uk.php

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu