OHJE Kuinka polkupyörällä keulitaan

PolkijaJONNE

PYÖRÄLLÄ KEULINNAN ALKEET
Näillä ohjeilla, ja hyväkuntoisella pyörällä opit keulimaan hyvon nopeasti. Älä turhaudu, jos et osaa heti keulia.
Vaihe 1.
Aloita etsimällä hyvä mäki. MUISTA MYÖS OTTAA KYPÄRÄ ainakin alkuvaiheessa. Voit laittaa myös polvi- ja kyynär suojat, tai laskettelu selkäpanssarin. Vaihda vaihteet kohdilleen. Yleisessä 3 tai 7 vaihteisessa pyörässä kannattaa otta ykkös vaihde. 18, ,20, 21 tai 24 vaihteisissa pyörissä on paljon eroja. Joissain pyörässä jo ykkönen on melko raskas, kun taas toisissa jopa 7 vaihde voi vastata jonkun ykkös vaihdetta. Kokeile 2-5 vaihteita (taka rattaiden vaihteita, eturattailla aina ykkönen). Yleensä oikea vaihde on kakkonen. Ykköselläkin voi kokeilla jos kakkonen on hyvin raskas. Hyvän vaihteen voi saada selville matkamittarilla. Etsi loiva ylämäki ja polje niin kovaa kun jaksat. Se voi näyttää hassulta, mutta jos nopeutesi on 25 tai sinne päin, niin oikea vaihde on löytynyt. Jos sinulla ei ole mittaria, ota vaihde joka tuntuu hyvin pieneltä, mutta ei semmoiselta, jolla pääset ehkä 1km/h vauhtia. satula kannattaa laittaa ihan alas. HUOM! Jos sinulla on rautainen takaloka suoja, kannattaa irroitaa se. Voit pyytää vanhemmiltasi apua. Jos he epäröivät mitä aijot tehdä sano ettäaijot opetella keulimaan. Näytä heille että käytät kypärää ja muita suojia. Muovinen lokasuoja ei juurikaan haittaa. Kannattaa ottaa matkamittari irti, ettei se säry. Ota päällesi jotkut hanskat (esim naiaten nahka hansikkaat ovat hyviä), joku pitkä hihainenJa Pitkälahkeiset housut, esim löysät farkut ovat mainiot, koska farkku kangas on kestävää. Myös kollarit ja varkkarit käyvät hyvin. Kengiksi sopii parhaiten perus tennarit tai lenkkarit. Solmi kuitenkin nauhat niin, etteivät ne pääse ketjujen väliin.
Vaihe 2.
Etsi loiva, hyvä kuntoinen, suora asfaltti mäki, missä ei ole hiekkaa/pikku kiviä. Lähde ajamaan hyvin hiljaista kävely vauhtia. Polkaise ensiksi puoli kovaa heikommalla jalallasi ja sen jälkeen täysiä vahvemmalla jalallasi. (Voit myös jättää heikomman jalan polkaisun välistä, mutta suurin osa keulioista käyttää "vauhti polkaisua"). Hieman ennen kuin polkaiset vahvemmalla jalallasi, riuhtaise tangosta, työnnä persettä taaemmas ja oikaise kädet suoriksi. Koita siirtää painosi mahdollisimman taakse. HUOM! Älä istu missään vaiheessa satulaan. Jos keulasi ei nouse, voit kokeilla eri vaihteita, siirtää tankoa taaemmas tai yrittää eri ajoitusta riuhtaisemalla. Yritä kumminkin monta kertaa aluksi. Jos keula lentää yli, pyörä lentää käsistä ja lennät selällesi/jaloillesi, voit vain todeta olevasi luonnon lahjakkuus. On hyvä jos keula nousee liikaa alussa. Harjoittele tätä niin kauan kunnes saat eturenkaasi selvästi ylös maasta. (Noin 40 cm on hyvä saavutus pienellä pyörällä, 60 cm isollaVaihe 3.
Kun osaat nostaa keulaa, rupea harjoittelemaan ottamaan toista jalkaa pois polkimelta. Riuhtaise niin kovaa kuin jaksat ja kun rengas nousee ilmaa laita jalka taakse päin. Josa keula menee yli ja laskeudut jaloillesi, tämä on hyvä saavutus. Jos et, sinun pitää harjoitella korkeammalle keulan nostoa. Helppo homma on ajaa esim matalaa katukivetystä tai vaikka lautaa vasten ja ponnistaa siitä.
Vaihe 4.
Kun saat ylikeulinnan jaloillesi melkein joka kerta, voit nostaa satutulaa. Nosta se siihen missä sen pitäisi olla, ja laske sitä siitä noin 2 etusormen mittaa. Kokeile ylikeulimista tällä satulalla. Kun olet oppinut sen, koita nostaa nostaa keulaa hieman vähemmän kuin ylikeulimisessa. Älä polje enempää kuin nostopolkaisun.HUOM! istahda satulaan! Jos keula käy korkealla ja tippuu takaisin, olet tehnyt oikein. Tee sama juttu uudestaan, mutta polje lisää kun keula on ilmassa jos saat muutamankin polkaisun tehtyä niin olet jo aika PRO. Jatka harjoittelua, pääset aina vain pidemmälle ja pidemmälle. Mutta muista olla valppaana, muista laittaa jalka maahan heti jos tuntuu siltä, että keula voi mennä ympäri.Vaihe 4.
Kun osaat keulia noin 5 polkaisua satulalla istuen, voit opetella käyttämään jarrua. Aina kun keula tuntuu hiemankin nousevan yli keulinta kulmasi, ja pyörä meinaa mennä ympäri, lopeta polkeminen ja paina takajarru lukkoon. Keula tömähtää kovaa alas jos pyörässäsi ei ole etujousia, kädet menevät helpolla kipeäksi. Kun rupeat osaamaan tämän niin, että jos keulit 10 kertaa, yhdellä keralla keula menee ympäri, voit rueta painamaan jarrua aina vain vähemmän ja vähemmän. Kun jarrutuksesi on muuttunut semmoiseksi että se painaa keulan takaisin alas, mutta ei rymäytä keulaa täysillä alas, voit painaa vähän jarrua ja polkaista uudeataan hieman kovempaa ja jatkaa normaalia keulintaa. Kun osaat tämän täydellisesti, voit laittaa lokasuojat takaisin pyörääsi (jos otit ne irti) ja pystyt keulimaan ylämäkeä aina vain pidemmälle ja pidenmälle. Monen vuoden harjoittelun jälkeen keulit niin pitkälle kuin haluat. Tässä oli vähän opastusta miten opetella kaulimaan. En jaksa kirjoitella lisää kuten miten keulitaan rinkiä tai manutellaan, mutta sanokaa kommeneissa jos haluutte mun tekevän sen. Opettele ihmeessä

0

587

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

        https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
        Maailman menoa
        73
        4966
      2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

        Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
        Maailman menoa
        11
        3359
      3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

        Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
        Maailman menoa
        20
        2655
      4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

        🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
        Ikävä
        57
        1717
      5. Miksi pitäisit enemmän

        Minusta kuin siitä toisesta?
        Ikävä
        47
        1566
      6. Tämmönen höpsö

        Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
        Suhteet
        44
        1336
      7. Mitä meidän välillä

        Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
        Ikävä
        94
        1322
      8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

        Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
        Maailman menoa
        219
        1113
      9. Hiljaisuus

        Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
        Ikävä
        71
        1005
      10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

        Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
        Sanaristikot
        51
        889
      Aihe