OHJE Kuinka polkupyörällä keulitaan

PolkijaJONNE

PYÖRÄLLÄ KEULINNAN ALKEET
Näillä ohjeilla, ja hyväkuntoisella pyörällä opit keulimaan hyvon nopeasti. Älä turhaudu, jos et osaa heti keulia.
Vaihe 1.
Aloita etsimällä hyvä mäki. MUISTA MYÖS OTTAA KYPÄRÄ ainakin alkuvaiheessa. Voit laittaa myös polvi- ja kyynär suojat, tai laskettelu selkäpanssarin. Vaihda vaihteet kohdilleen. Yleisessä 3 tai 7 vaihteisessa pyörässä kannattaa otta ykkös vaihde. 18, ,20, 21 tai 24 vaihteisissa pyörissä on paljon eroja. Joissain pyörässä jo ykkönen on melko raskas, kun taas toisissa jopa 7 vaihde voi vastata jonkun ykkös vaihdetta. Kokeile 2-5 vaihteita (taka rattaiden vaihteita, eturattailla aina ykkönen). Yleensä oikea vaihde on kakkonen. Ykköselläkin voi kokeilla jos kakkonen on hyvin raskas. Hyvän vaihteen voi saada selville matkamittarilla. Etsi loiva ylämäki ja polje niin kovaa kun jaksat. Se voi näyttää hassulta, mutta jos nopeutesi on 25 tai sinne päin, niin oikea vaihde on löytynyt. Jos sinulla ei ole mittaria, ota vaihde joka tuntuu hyvin pieneltä, mutta ei semmoiselta, jolla pääset ehkä 1km/h vauhtia. satula kannattaa laittaa ihan alas. HUOM! Jos sinulla on rautainen takaloka suoja, kannattaa irroitaa se. Voit pyytää vanhemmiltasi apua. Jos he epäröivät mitä aijot tehdä sano ettäaijot opetella keulimaan. Näytä heille että käytät kypärää ja muita suojia. Muovinen lokasuoja ei juurikaan haittaa. Kannattaa ottaa matkamittari irti, ettei se säry. Ota päällesi jotkut hanskat (esim naiaten nahka hansikkaat ovat hyviä), joku pitkä hihainenJa Pitkälahkeiset housut, esim löysät farkut ovat mainiot, koska farkku kangas on kestävää. Myös kollarit ja varkkarit käyvät hyvin. Kengiksi sopii parhaiten perus tennarit tai lenkkarit. Solmi kuitenkin nauhat niin, etteivät ne pääse ketjujen väliin.
Vaihe 2.
Etsi loiva, hyvä kuntoinen, suora asfaltti mäki, missä ei ole hiekkaa/pikku kiviä. Lähde ajamaan hyvin hiljaista kävely vauhtia. Polkaise ensiksi puoli kovaa heikommalla jalallasi ja sen jälkeen täysiä vahvemmalla jalallasi. (Voit myös jättää heikomman jalan polkaisun välistä, mutta suurin osa keulioista käyttää "vauhti polkaisua"). Hieman ennen kuin polkaiset vahvemmalla jalallasi, riuhtaise tangosta, työnnä persettä taaemmas ja oikaise kädet suoriksi. Koita siirtää painosi mahdollisimman taakse. HUOM! Älä istu missään vaiheessa satulaan. Jos keulasi ei nouse, voit kokeilla eri vaihteita, siirtää tankoa taaemmas tai yrittää eri ajoitusta riuhtaisemalla. Yritä kumminkin monta kertaa aluksi. Jos keula lentää yli, pyörä lentää käsistä ja lennät selällesi/jaloillesi, voit vain todeta olevasi luonnon lahjakkuus. On hyvä jos keula nousee liikaa alussa. Harjoittele tätä niin kauan kunnes saat eturenkaasi selvästi ylös maasta. (Noin 40 cm on hyvä saavutus pienellä pyörällä, 60 cm isollaVaihe 3.
Kun osaat nostaa keulaa, rupea harjoittelemaan ottamaan toista jalkaa pois polkimelta. Riuhtaise niin kovaa kuin jaksat ja kun rengas nousee ilmaa laita jalka taakse päin. Josa keula menee yli ja laskeudut jaloillesi, tämä on hyvä saavutus. Jos et, sinun pitää harjoitella korkeammalle keulan nostoa. Helppo homma on ajaa esim matalaa katukivetystä tai vaikka lautaa vasten ja ponnistaa siitä.
Vaihe 4.
Kun saat ylikeulinnan jaloillesi melkein joka kerta, voit nostaa satutulaa. Nosta se siihen missä sen pitäisi olla, ja laske sitä siitä noin 2 etusormen mittaa. Kokeile ylikeulimista tällä satulalla. Kun olet oppinut sen, koita nostaa nostaa keulaa hieman vähemmän kuin ylikeulimisessa. Älä polje enempää kuin nostopolkaisun.HUOM! istahda satulaan! Jos keula käy korkealla ja tippuu takaisin, olet tehnyt oikein. Tee sama juttu uudestaan, mutta polje lisää kun keula on ilmassa jos saat muutamankin polkaisun tehtyä niin olet jo aika PRO. Jatka harjoittelua, pääset aina vain pidemmälle ja pidemmälle. Mutta muista olla valppaana, muista laittaa jalka maahan heti jos tuntuu siltä, että keula voi mennä ympäri.Vaihe 4.
Kun osaat keulia noin 5 polkaisua satulalla istuen, voit opetella käyttämään jarrua. Aina kun keula tuntuu hiemankin nousevan yli keulinta kulmasi, ja pyörä meinaa mennä ympäri, lopeta polkeminen ja paina takajarru lukkoon. Keula tömähtää kovaa alas jos pyörässäsi ei ole etujousia, kädet menevät helpolla kipeäksi. Kun rupeat osaamaan tämän niin, että jos keulit 10 kertaa, yhdellä keralla keula menee ympäri, voit rueta painamaan jarrua aina vain vähemmän ja vähemmän. Kun jarrutuksesi on muuttunut semmoiseksi että se painaa keulan takaisin alas, mutta ei rymäytä keulaa täysillä alas, voit painaa vähän jarrua ja polkaista uudeataan hieman kovempaa ja jatkaa normaalia keulintaa. Kun osaat tämän täydellisesti, voit laittaa lokasuojat takaisin pyörääsi (jos otit ne irti) ja pystyt keulimaan ylämäkeä aina vain pidemmälle ja pidenmälle. Monen vuoden harjoittelun jälkeen keulit niin pitkälle kuin haluat. Tässä oli vähän opastusta miten opetella kaulimaan. En jaksa kirjoitella lisää kuten miten keulitaan rinkiä tai manutellaan, mutta sanokaa kommeneissa jos haluutte mun tekevän sen. Opettele ihmeessä

0

699

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

        Vaikka oot jo noin vanha!?
        Ikävä
        109
        1310
      2. MiltäKaivattusi

        Näyttää? !
        Ikävä
        45
        901
      3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

        Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
        Ikävä
        50
        726
      4. Perhoseni (miehelle)

        Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
        Ikävä
        129
        674
      5. Mitä meidän välillämme

        On käynyt näiden vuosien aikana?
        Ikävä
        70
        666
      6. Uskaltaisitko

        Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
        Ikävä
        67
        616
      7. Olen tavattavissa

        tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
        Ikävä
        53
        597
      8. Halaus juuri sinulle

        Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
        Ikävä
        55
        555
      9. Onko Sofia jälleen jätetty?

        Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        93
        473
      10. Mies, näetkö minut myös

        Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
        Ikävä
        20
        470
      11. Meneekö unohtamis

        Projektisi hyvin??
        Ikävä
        34
        457
      12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

        Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
        Ikävä
        115
        453
      13. Voiko se ikinä toimia

        Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
        Ikävä
        32
        448
      14. Voin tulla

        Sisustamaan sulle 🤭
        Ikävä
        51
        445
      15. Mitä jos...

        Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
        Sinkut
        142
        443
      16. Kuka se on

        Kuhmon komein aikamies?
        Kuhmo
        5
        438
      17. Uskallatko paljastaa

        Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
        Ikävä
        49
        437
      18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

        EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
        Kajaani
        83
        434
      19. Et sinä mitään

        Oikeasti halua
        Ikävä
        52
        403
      20. Miksi jätit vastaamatta mies

        Silloin kauan sitten 😔
        Ikävä
        42
        400
      Aihe