Moi, mä oon 11 vuotias tyttö ja mä tykkään sukeltamisesta. Oon nyt käyny kolme päivää putkeen uimassa. Mä en käytä uimalaseja mutta välillä mä otan mun monofinin mukaan. Itse mulla ei ole mitään hengityksen pidätys enkkaa, mä koitan päästä vaan "syvälle". Mun syvin allas missä oon käyny on ollu 4,5m ja oon päässy pohjaan. Yleensä uin kaverin kanssa joka osaa myös sukeltaa. Mul vaan on ongelma, ainaku oon pohjas tuntuu vähän paine korvissa eikä se et pitää nenästä ja puhaltaa auta. Ekan kerran tein sen lentokoneessa kun olin pieni ja se sattu ihan sairaasti, joten mä en haluu tehä sitä. Mut mä haluun kuitenki sukeltaa koska mä rakastan sitä :3
Vapaasukellus
2
152
Vastaukset
- trefd
Sitten sinun tarvitsee opetella toinen tapa tasata välikorvan paine, jos tuo ns. valsalvan menetelmä ei toimi. Joillakuilla toimii leukojen liikuttelu, nieleskely tai kielen painaminen kitalakea vasten. Valsalvan menetelmä lienee kuitenkin yleisesti ottaen toimivin ja helpoin aloittelijalle.
Kokeile siis vielä seuraavalla opastuksella:
Pikkuisena luultavasti olet puhaltanut liian lujaa ja muualla kuin veden alla. Tällöin saat herkästi välikorvaan niin suuren paineen, että se pullistaa tärykalvoa ulospäin aiheutten kipua. Veden alla joudut tekemään vähän enemmän töitä, koska ulkoinen vedenpaine vastustaa.
Älä jätä paineentasausta pohjalle. Tee ensimmäinen kerta jo kun olet pää alaspäin veden alla, toinen kerta matkalla pohjalle ja sitten vielä pohjalla. Jos yrität vasta liian syvällä, on paine-ero jo melkoinen, ja saat tehdä oikeasti töitä.
Aina syvemmälle mennessä paine pitää tasata tasaisin väliajoin, koska paine lisääntyy ja paine-eroa syntyy aina uudelleen. Jotkut tasaavat jopa puolentoista-parin metrin välein. Kyse ei siis ole "kerran pohjalla"-tekniikasta. - Sdfsdfsdcsdc
Olisiko kukaan sattumalta menossa esim. kesälomareissulle Ruotsin Uumajan suuntaan? Saisi mielellään käydä nykäisemässä töpselit ulos tietokoneista erään hakkerin asunnosta. Mahdollisesti sama molopää hakkeroi seuraavaksi juuri sinun tietokoneesi, matkapuhelimen, television tai vaikka auton tällä saatanan nykypäivän tekniikalla.
Seuraavksi tulee lähiaikoina vielä muutamien toisten ilkivaltaa harrastavien hakkereiden nimet ja osoitteet tälle foorumille kuvien kera, ja ne ovat ihan kotimaassa joten saattaa reissut osua paremmin kohdalleen näille. Hyvää kesää!
Andreas Frost
1969-08-13-XXXX
TELEFONNUMMER
090-13 82 72
ADRESS
Mariehemsvägen 39 E
906 52 Umeå
http://i.imgur.com/OnOs1xD.jpg
https://se.linkedin.com/pub/andreas-frost/30/a35/250
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4126016- 825356
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484394- 523951
- 523739
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1723447Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1103209Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky623202- 432279
- 492205