Olihan se taas surkuhupaisa näytelmä. Esiksikin kaupunginhallitus päätti jatkaa hakuaikaa virkaan. Sehän osoittautui täydelliseksi "limboksi". Kaikki hakijat jotka pääsivät varsinaisiksi ehdokkaisiksi loppusuoralle olivat hakeneet virkaa varsinaisen hakuajan puitteissa. Siis tuhlattiimpas siinä turhaa aikaa ja menihän siinä muutama tuhat euroa taivaan tuuliin. Sitten vielä soveltuvuustesti joka järjestettiin kolmelle kärkihakijalle. Testin tulokset esiteltiin vaan kaupunginhallituksen kokouspiirille. Siis valtaosa valtuutetuista antoi vaalissa äänensä ilman tarkempaa tietoa ehdokkaista. Eikäpä valtuuston kokouksessa jossa vaali suoritettiin ei yhtään perustelua yhdenkään valtuutetun suusta yhdenkään hakijan puolesta? No nyt vieläkään ei ole tietoa kuinka kauan valittu henkilö pitää pakasteessa virkaa ennen kuin vaivautuu ilmoittamaan ottaako viran vastaan vai pysyykö entisessä virassaan Oulussa. On tämä kaiken kaikkiaan sitä onnetonta vatulointia jota kaupungissamme on kyllä totuttu asioiden hoidossa toteuttamaan.
Tornion valtuustolla kaupunginjohtajan vaali.
Töpseväläinen
455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tosiaan jännittävää nähdä ottaako valittu henkilö viran vastaan vai tuleeko varalta valittu Simoska johtajaksi sittenkin. 01.07.2015 se ratkeaa. Hakuilmoituksessa nimittäin seisoo yksiselitteisesti että kaupunginjohtajan virka kestää 6v ja aloittamispäivä on 01.07.2015.
Nousiainen tulee ja aloittaa 17. elokuuta. Siihen asti Kangastalo toimii vs. kj:na
Hyvä että saatii puoluueton asiatyyppi eikä lestakepulaista hyväveli kähmijää...Tornio on jo kärsinyt jo riittävästi saamattomista päättäjistä.
Lars lerstasson kullis piparis on