Mitä oikeastaan tarkoittaa "lepopäivä"?

Janne684684

Olen 31 v. normaalipainoinen mies ja olen nyt pari kuukautta yrittänyt urheilla ja olen alkanut todella nauttimaan siitä.

Ohjelmaan on kuulunut tennistä, golfia, pyöräilyä, kahvakuulailua ja lenkkeilyä, joten aika monta juttua tulessa, mutta tykkään vaihtelusta. Nyt on kuitenkin tullut monta sellaista pätkää, että olen harrastanu jotain joka päivä jopa kahden viikon ajan putkeen.

Kysymys siis kuuluukin, tarkoittaako lepopäivä urheilusta sohvalla löhömistä, vai voiko hyvällä omallatunnolla painaa menemään vaikka joka päivä vuoden ympäri, jos osa liikuntakerroista on ns. kevyempiä, esim golfkierros tai kevyt kävely/hölkkälenkki? Tietenkin varmaan omaa kroppaa pitää kuunnella ja toki levätä kun siltä tuntuu.

1

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BLOODisLIFE

      Lepopäivä on palautumista varten ja että ei tulis ylikunto ja se tarkoittaa että rentoudut ja ei välttämättä tarkoita että makaisit vaan koko päivän sohvalla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4822
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1376
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1334
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      169
      1309
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      553
      1198
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe