Avon ex-mies meille lomailemaan!

YrittäjäJukka

Avovaimoni seurusteli afrikkalaisen mustan miehen kanssa kolme vuotta ja heillä on suhteesta yhteinen poika joka asuu äitinsä kanssa eli meidän taloudessamme. Pojan isä kiertelee ympäri Eurooppaa ja tekee työkseen ?, ainakaan senttiäkään se ei elatusmaksuja maksanut koskaan pojastaan. Kirjoilla mies on kyllä Helsingissä jossa sillä oli asunto kuulemma jossainvaiheessa, joutui antamaan sen pois vesivahingon takia. Nyt pojan isä soitti että on Tukholmassa ja tulee suomeen heinäkuuksi, hänellä ei muka ole asuntoa tällähetkellä täällä, hän haluaa tavata poikansa ja olisi halukas majoittautumaan meille joksikin ajaksi kun meillä on kuulemma niin valtavasti tilaa. Asumme ostamassani, maksamassani ja kunnostamassani entisessä kansakoulussa eli toki tilaa löytyy, talossa toimii yrityksenikin. Avovaimo suuttui kun ilmoitin ettei minun omistamaani taloon majoittaudu hänen exsänsä. Hänen mielestään miehellä on oikeus tavata poikaansa ja tämä on kuulemma heidän mielestään paras ratkaisu, he ovat päättäneet sen minun selkäni takana. Avovaimo jauhaa asiaa jatkuvasti ja haukkuu minua mustasukkaiseksi, nyt hän on suuttuneena muuttanut nukkumaan eri huoneeseen kuin minä. En haluaisi olla ilkeä pikkusielu mutta tämä tilanne ja tuo painostaminen on alkanut vaikuttaa jo suhteeseemme, en oikein enää tiedä mitä tehdä. Miten te vastaavassa tilanteessa toimisitte?

10

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nanna-Liisa

      Voi sinua mies poloa, mustasukkainenhan sinä selvästi vain olet avovaimosi exälle, turhaan sillä kai suhde on jo päättynyt. Kun vielä erikseen mainitset että mies on mustaihoinen afrikkalainen niin sekin haisee rasimille, lopeta heti tuollainen sairas solvaaminen ja vihanpito. Vaaditko että pojan isän pitää asua teltassa ja tavata poikaansa sieltä käsin, häpeä vähän jos osaat. Nyt suvaisevaisuutta ja avoimuutta peliin, elämme jo sentään 2000-lukua.

      • Mustaamakkaraa

        Trollilta haisee. Kyllähän nykyään ollaan niin suvakkia, niin suvakkia, mutta ei kai suomalaisen miehen tällaiseen vittuiluun tarvitse alistua. Muija ja mukula mäkeen, niin pääsee muija vapaasti nauttimaan mustaa makkaraa, kun se näköjään noin paljon edelleen koukuttaa.
        Ei pitäisi akalla olla mitään mielenkiintoa vanhaa heilaa kohtaan, jos ei kerran ole elatusmaksujakaan hoitanut, mutta suomalaiset ämmät ovat tosiaan niin järjettömästi mustan miehen perään, että sietävät mitä tahansa saadakseen vaan taas kerran kokeilla sitä ylivertaista mustaa kalua.
        Potkaise akka Afrikkaan ja käske pysyä poissa. Eihän tuo nyt muutenkaan tunnu olevan mikään oikea parisuhde, kun toinen osapuoli on vielä kiinni exässä.


    • khjuit

      Vaikka hellettä ei tullutkaan niin ulkona on ihan hyvä ilma keksiä jotain parempaa tekemistä kuin huonojen provojen kirjoittelu nettiin.

    • OletOikeassa

      En ottaisi ketään majailemaan meille yhtä tai kahta yötä pidemmäksi. En vaikka olisi sukulainen, ystävä tai puolison ex. Eli mielestäni ei ole hyvä idea. Lapsi voisi mennä isänsä kanssa vaikka mummolaan kuukaudeksi - jos ottavat.

    • wowowowowow

      No en minäkään kyllä kovin helpolla mieheni exää meille ottaisi... Kahvilla voisi käydä, koska sellaiset aikuisten kesken asialliset välit ovat lapset silmissä tärkeitä. Sen sijaan pidempi majoittuminen ei ole oikein sopivaa. Ei siinä tarvitse mitään mustasukkaisuutta olla. Esimerkiksi oman mieheni exä on ihminen, jota mieheni ei voi vähääkään sietää, eikä pidä häntä edes ulkoisesti viehättävänä. Mitään syytä minulla ei siis mustasukkaisuuteen olisi. Mutta meillä on perhe ja parisuhde, ja jonkun exän majailu meidän talossa olisi vain hyvien tapojen mukaan mielestäni epäsopivaa. En myöskään ottaisi omaa exääni meille majailemaan. Hänenkin kohdallaan kahvilla saa käydä, jos on aihetta kutsua.

      Vaikuttaa selvältä, että naisen exä yrittää säästää eurojaa sillä, että haluaa teille majailemaan. Se ei ole riittävä syy, missään nimessä. Varmasti löytyy vuorattavia tiloja. Heinäkuussa voi myös telttailla.;)

      Toki lapsen isällä on oikeus tavata lastaan, ja hyvä jos todella tulee lasta tapaamaan. Lapsen ja isänkin suhteen kannalta on parempi, jos tapaavat keskenään, ilman että lapsen äiti ja isäpuoli on paikalla.

      Pidä vaan pääsi. Ei sinun tarvitse mihin tahansa suostua. Mutta toki pyri pitämään asialliset välit, ja kutsu vaikka kahville.:)

      • ValkoinenIsä

        Neuvoni on tämä - heitä akkasi ja tämän mulattiäpärä mäkeen. Jos itse olisin vastaavassa tilanteessa en koskaan olisi alkanut suhteeseen naisen kanssa joka on negrun jälkeläisen yksinhuoltaja.
        Muutenkin olisi aika omituista jos pitäisi majoittaa itselle tuntematon avopuolison ex-kumppani. Vai pitäisikö tämä ukko majoittaa siitä syystä että sattuu olemaan negru!!?? Valkoinen luuseri voitaisiin heittää ulos tai voisi tavata lasta hotellissaa tms.?


    • Kaliessu

      Jos sinä elätät jo tämän mustan miehen poikaa niin kai siinä samassa yksi iskäkin elätetään, osoita suvaisevaisuutta. Painat yrittäjänä hieman pidempää päivää, se palkitaan kun illalla myöhään kotiin tullessa avovaimosi ja hänen musta exänsä tarjoavat sinulle termarista iltakahvit mikäli muilta puuhiltaan kerkiävät.

    • notnotnot

      EI! Elätät jo hänen lastaan. Eikä maksa elatusmaksuja, törkee hyötyjä, ehdoton ei!

    • Marga-Reeta

      Vanhan tätinä totean, että sinulla on oikeus pitää kunniastasi kiinni! Avovaimosi on tyhmyyttään suuttunut. On ikävää, että naisella on tyhmä pää ja vielä tyhmempi sydän.
      Missä hänen järkensä luuraa? Eikö hän ymmärrä omaa parastaan?
      Syystäkin olet mustasukkainen, jokainen normaali mies reagoisi laillasi.
      Sinun kunniasi ja laillinen oikeutesi on pitää kotisi urospuolinen reviiri siistinä. Jos lapsen luikurimainen ja vastuuntunnoton isänsä haluaa tavata jälkeläisensä, tehköön sen paikassa, joka ei ole toisen miehen aluetta.

      Avovaimo järjestäköön tapaamisen neutraalilla maaperällä omien sukulaistensa asunnoissa, mikäli tämä ex-mies ei pysty itse järjestämään tapaamispaikkaa.
      Kehoitan sinua pitämään puolesi, eikä kannata antaa periksi tässä asiassa. Nimittäin tästä tulee ex-miehelle ja avovaimollesi rutiini, että aina Suomessa käydessään exällä on paikka minne majoittautua.
      Jos yhdenkin kerran antaa periksi, niin saat exästä varsinaisen riesan. Ja pian he, vaimosi ja exä pitävät itsestäänselvyytenä, että entiset intiimikumppanukset voivat riemuita yhdessä rakkaudenhedelmästään eli lapsestaan sinun kotonasi.

      Sääli lasta kohtaan, hän reppanainen on syytön äitinsä hölmöilyyn tässä asiassa.
      Lapsi ja sinä olette noiden puupäiden uhreja.

    • huonoprovo

      Huono provo. Tosi huono.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      179
      2339
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      41
      1822
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1646
    4. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      66
      1346
    5. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      1332
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1126
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      1076
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      62
      1034
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      766
    10. Asiat oikeisiin mittoihin

      Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn
      Kauhava
      46
      709
    Aihe