Euroopassa 40. Lämpöennättykset paukkuu monessa paikassa. Se on nyt SUPERHELLE!!!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015063019955304_uu.shtml
Että näin se näkyy!!!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015063019955304_uu.shtml
Että näin se näkyy!!!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ai ai. Ai kylmähörhöä ai.
Jälleen säätietoja väärälä palstalla. Miksi?
Ikävä todeta, että olin taaskin väärässä. Ei tullut vilakkaa kesää vieläkään, vaan hellekesa se sieltä taaskin tupsahti.
Euroopan ennätys 48,0 °C on mitattu jo 1997 Kreikassa. Sen jälkeenhän AGW on pysähtynyt, koska aurinko on laiskistunut.
https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_variation#/media/File:Temp-sunspot-co2.svg
Siis auringon laiskistuminen kompensoi AGW:n niin, että trendi näyttää pysähtyneen. Todellisuudessa se kyllä jatkuu ja tulee näkyviin taas, kun auringon aktiviteetti palautuu.
Mistähän juontaa mantra, että hiildioksidin aiheuttama vähäinen ja tasainen lämpeneminen lisää sään ääri-ilmiöitä.
Voidaan sanoa, että 95 % todennäköisyydellä Kaisaniemen keskilämpötila heinäkuussa on +21.5 C ja +14.5 C haarukassa keskiarvon ollessa noin 18 C. Tarkempaa ennustetta ei vaikkapa ensi kesän osalta voi kukaan antaa.
Jos nyt sitten AGW nostaa lämpötilatasoa globaalisti +0.4 C, niin ei sen luulisi kovin dramaattisesti tuota tilannetta muuttavan ääriarvojen osalta.
Jos tuo "mantra" perustuu tietokonemaalien tuloksiin, sen voi unohtaa. Eihän säätä pystytä ennustamaan viittä vuorokautta pidemmälle tolkullisella luotettavuudella.
Toisaalta mantraa ei vielä voida perustaa havaintoihin, joska AGW on ollut "päällä" vasta lyhyen aikaa. Näin ollen luotettavaa tilastoaineistoa ei vielä ole ehtinyt kertyä.
Telluksen lämmityslaite on aurinko. Sääilmiöt johtuvat siitä, että lämmitys on epätasaista. Tämä taas johtuu "taivaanmekaniikasta".
https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_variation#/media/File:Temp-sunspot-co2.svg
Nyt lämmityslaitten aktiivisuus on vähenemässä, joten ei ole mitään syytä panikoida lämpötilojen kanssa.
Tellushyrrän pyörimisakselin kulma on 23 o. Se vaihtelee puolen asteen verran 25000 vuoden jaksolla. Etelä-Suomen kohdalla tuosta aiheutuu 0.7 % muutos auringon lämmitystehossa keskipäivän aikaan.
Esimerkiksi tunnetun Maunderin minimin aikaan auringon teho oli vain 0.2 % keskimääräistä pienempi. Seuraukset olivat kuitenkin "tuntuvat".
Alkaa huvittaa nuo hirmuhelteet ja superhelteet. Oikeita superpellejä.
SUPERPELLE = reppana
heh, Ei kyllä oo skandeihin tulossa tota 40C. Lämpöennätykset aika tiukassa myös. Suomessakin vaatis 38C. Ei tälläkertaa.
Jopa 41 Turussa http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015070319974396_uu.shtml