www:n historia

Koko www:n historia alkoi meistä fyysikoista! Meidän tarpeistamme siirtää informaatiota nopeasti toiselle puolelle maapalloa.
Koko sosiaalisen median paska tietenkin seurasi perässä!

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja siksi saamme päivittäin uutta tietoa Kim Kardashianin perseen koosta.

    • Energisti_

      Juu, oli ne hienoja aikoja, kun netiketti oli vielä kunniassa, vaikka tietysti puhuttiin muustakin kuin tieteestä. www:lle kävi vähän kuin ydinfysiikalle, jonka tuloksista latvakakkoset kehittivät tuhoaseita.

    • Ja tekstiviestin kehittivät Nokian insinöörit kännykkäverkkojen huollon apuvälineeksi.
      Kun ollaan tekemisissä luonnontieteellisen perustutkimuksen kanssa, ei hyödyllisyyttä välttämättä kyetä ennustamaan mitenkään. Einstein tuskin ymmärsi, mitä valosähköisen ilmiön teoria tuli poikimaan. Faradayn kerrotaan tutkimuksensa hyödyllisyydestä kysyttäessä vastanneen ministerille: "Voit tulevina vuosina verottaa siitä"
      Usein myös silloin kun ollaan tekemisissä teknisten innovaatioiden kanssa, ei niiden käytön laajenemista välttämättä kyetä ennustamaan mitenkään. Kyllästymiseen asti toistettu esimerkki on IBM:n apulaisjohtajan arvio tulevasta tietokeneiden tarpeesta maailmalla. Lentävillä autoilla emme kuitenkaan vieläkään tee työmatkojamme, vaikka sen piti olla vuosituhannen vaihteessa arkipäivää.

      Tieteen- ja tekniikan historia on kivaa.

    • No niinpä tutkijat kammioissaan kehittivät myös elokuvan, radion, kuvaputken ja lopulta television. Kaikkia näitä vuorollaan niiden viihdekäytön yleistyessä on pidetty nousevaa nuorisoa pilaavana saastana, joskus jopa Saatanan kätyrien temppuina.

      Tavallaan ei mitään uutta auringon alla: uutta vempainta pukkaa, kukkahattutädit ovat kauhuissaan ja verottaja miettii kuinka saisi uuteenkin mediaan ympättyä tekosyyllä millä hyvänsä jonkin huvi- tai rangaistusveron.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4165
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      95
      2303
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      61
      999
    4. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      861
    5. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      186
      860
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      854
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      831
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      785
    9. 36
      776
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      772
    Aihe