Hathajooga vai taiji?

no_more_stress

Hei, kumpaa lajia suosittelette mieluummin (kummastakaan ei kokemuksia)? Olen yleensä harrastanut vauhdikkaita liikuntalajeja mutta nyt kaipaankin jotain, joka tuo "sisäistä rauhaa", eli rentouttaisi, lievittäisi stressiä jne. Tietenkin jos tulee notkeutta lisää tms. niin ei siitä haittaa oo, mutta eniten kaipaisin sitä stressin lievittämistä.
Kuitenkin olen aina tykännyt liikunnallisista lajeista joten pelkään, että jooga voisi olla liiankin rauhallinen. Esim. pilateksesta en tykännyt yhtään. Molempien lajien (taiji ja hathajooga) kuvaukset kuulostavat melko samanlaiselta joten kuulisin mielelläni kokemuksia niiltä, jotka ovat molempia harrastaneet.

6

993

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kgkgklll

      Hathajooga on ainoa tie ikuiseen nirvanaan.

    • KalutKunniaan

      Pieniä on ihmisten murheet. Ajatelkaapa niitä joilla on tosi pieni kalu! Ei ne jaksa tällaisia lukea.

    • vähäinenkokemus

      Molemmista vähän kokemusta, hathaa harrastin yhden talven ja nyt olen syksyn käynyt tai-ji kurssia.
      Suurin ero kai fyysisesti on, että joogassa haetaan asento, jossa pysytään, venytään, hengitellään. Tai-jissa alusta saakka liikkeen virtaavuus (joka tietenkin joogassakin lisääntyy edistyneemmillä) ja liikeratojen kasvattaminen _tehden_. Motoriikka saa enemmän haastetta.
      Myös pää saanee enemmän keskittymishaastetta tai-jissa alusta saakka, sillä kaikki raajat tekevät kokoajan rauhallisesti liikkuen omaa (ja) yhteistä juttuaan.

      Tai-jissa ei istuskella meditoimaan ja mieltä tyhjentämään (kuten ainakin meidän hatha-alkeissa tehtiin joka tunnilla)
      Varmaan näissä on kirjoa opettajistakin riippuen. Mahtavaa, jos paikkakunnalla on tarjolla molempia ja vieläpä työväenopistoilla tai muissa suht edullisissa paikoissa, voi kokeilla molempiakin. Myös "näytökset" ja ilmaiset kokeilupäivät kannattaa hyödyntää.

    • ainavaanmies

      Mulla oli monen vuoden kokemusta silloin vain joogasta, lähtien meditaatiosta, mutta myös joogaliikkeistä eli asanoista, joita täällä usein hatha-joogaksi sanotaan. Olen aina tykännyt asanoista, vaikka rutiini onkin toisinaan ollut vähän huono.

      Olin töissä paikassa, jossa toisinaan tuli osallistuttua ihan pikkuisiin taiji (ja qi gong) sessiohin ja tuntui aina hiirveän hitaalta. :-) En siis oikeastaan pitänyt siitä. Sitten jonain kertana se vaan loksahti ja alkoi tuntua hyvältä. Jopa suunnittelin joskus taiji-ryhmään menemistä, mutta sehän jäi.

      Nyt tuosta on yli 20 vuotta ja aina toisinaan tulee mieleen, että olisi kiva käydä jossain hyvässä ryhmässä...

      Ne ovat siis aika lailla erilaisia juttuja. Riippuu paljon siitä, mitä etsit. Monipuolinen joogaharjoitus voi auttaa monipuolisesti hyvinvointiin, fyysisesti ja psyykkisesti. Taiji on aika vaativa, että siitä löytää sen jutun, ei pelkästään hitaan liikkeen siedon, vaan sen oikean qin virtauksen, mikä siinä on ideana. Jos se löytyy, se on todella antoisaa ja virkeyttä lisäävää - plus tietenkin harjoittaa lihasryhmiä omalla omituisella tavallaan.

    • Yoga2017

      Hathajoogaa itse suosittelisin :). On monipuolisempaa kuin taiji

      • fagdfg456546

        Jooga on lähinnä venyttelyä ja tasapainoilua, ja varsinkin perusvenyttelyt ovat valmiiksi tuttuja useimmista muista urheilulajeista. Taiji muistuttaa enemmänkin hidastettua kungfua ja edistyneemmät käyttelevät myös kaikenlaisia aseita. Suosittelen kumpaakin, mutta eri syistä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      208
      1360
    2. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1256
    3. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      9
      898
    4. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      85
      842
    5. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      2
      830
    6. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      57
      776
    7. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      31
      768
    8. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      14
      762
    9. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      713
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      37
      708
    Aihe