Eilisessä tiededokumentin tapaisessa ohjelma-uusinnassa näin todettiin. Joskus biljoonien vuosien kuluttua viimeinenkin tähti sammuu.
Olisi se mielenkiintoista tietää syttyykö tulevaan superpimeyteen enää mitään elonpilkettä - kuten esim. seuraava BIG BAM.
Maapallolla on kuitenkin hyviä elämänmahdollisuuksia vielä ehkä kymmeniksi tuhansiksi vuosiksi eteenpäin.
Tuo havaintotutkimuksiin johtanut tieto universumin iän mahdollisesta rajallisuudesta on vain muutaman vuosikymmenen ikäistä perua.
Loppuuko universumista joskus kaasu?
9
59
Vastaukset
Nykytieteellä on useita lopun ajan ennustuksia, mutta omasta mielestäni oleellisinta teorioiden vahvistamiseksi tai korjaamiseksi olisi tieto siitä, onko protonilla hajoamisaikaa.
Tämä asia on vielä auki. Jos protonin hajoamisaika, olkoon se sitten kuinka monta triljoonaa vuotta hyvänsä havaittaisiin, voisi laskelmat lopullisen lopun ajankohdasta tehdä.
J o s protoni hajoaa, koko maailmankaikkeus katoaa: valon nopeudella etenevät fotonit erkaantuvat toisistaan kohti ääretöntä, kosmisen taustasäteilyn vaimentuessa alkavat mustat aukot menettää massaansa, rautasydämiset valkoiset kääpiötkin lopulta sammuvat ja hajoavat aikanaan.
Lopputulos on tyhjyys, jossa ei ole enää mitään muuta kuin nykyteorian mukaista kvanttifluktuaatiota, ei aikaa eikä tilavuutta. Kaikki on kadonnut energian kadottua.
Tämä on minun veikkaukseni maailman lopusta. On muitakin teorioita, joita veikata.- seuraavaisopaukku
Energia ei katoa mihinkään.
seuraavaisopaukku kirjoitti:
Energia ei katoa mihinkään.
No tarkkaan ottaen ei: energiatiheys pienenee lähestyen asymptoottisesti nollaa. Lopulta mikään sensori ei enää erottaisi entistä maailmankaikkeutta ei-mistään.
- FartLeskinen
Niin kauan kun on hernerokkaa ja piimää niin ei kaasu lopu!
- NeHeAr
Täällä meilläpäin ainakin riittää hengityskaasuja. Muusta ei ole vitunväliäkään.
- tieku.fi
Ei kannata laskea alleen tuon universumin kaasun loppumisasiasta. Se tapahtuisi sitten kun Andromedan ja Linnunradan galaksit ovat yhdistyneet miljoonia vuosia sitten.
Sitten kun universumin viimeinenkin tähti on sammuttanut valonsa. Eli teoriassa laskennallinen juttu. www.tieku.fi
- kaasuatallissa
Parempi on aina alkaa valmistauta wikvamin varalta. Itellä on jo iso määrä herne soppa purkkeja varastossa auto tallin nurkassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?861639Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,141044Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.96960Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79932Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51744Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot141719- 81690
- 53674
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs48661Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv51651