Tultiin, nähtiin ja vittuunnuttiin. Ei tulla toiste.
Kemijärvi on syvältä jostain!
oululainen
43437
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
tästä saadaan uusi matkailuslogan:
Tule - näe - vittuunnu.
Kaksi matkaa yhdellä kertaa - ensimmäinen ja viimeinen.
Kemppa on tehokas !
Taasko tuo sekopää tuli langoille!
Ookko nää Oulusta ei kyllä käy kateeksi.
Paikkakuntalainen hörhö provoilee, ensinnäkin missään muualla suomessa ei sanota eikä kirjoiteta: "me tultiin" !!!
Se nimittäin on kemijärven murretta URPOT!
Urpo on nimi ja tuskin kaikki voi olla sen nimiä? UUNO!
http://mvlehti.net/2015/07/04/somalikonferenssi-helsingissa-veronmaksajien-piikkiin/
Tulitte kutsumatta, ja poistuitte ajamatta, -ihan oikein teille "tunkeilijat".
Olisitte käyneet LIDLISSÄ niin ette olisi vittuuntuneet!
... -tuossa piile se ns. mainos!
Turha se nyt on lidliä sekoittaa joka keskusteluun, ei se nyt paljoa Kemijärven egoa kohota. Eiköhän se ole ne juuret jotka tulevat "syvältä" kaukaa historian perukoilta, joka antaa kasvun Kempalle. Vaikka horjuu, mutta ei kaadu ja nousee takaisin jaloilleen. Ei kait Kemijärvi ole ainut "kylä" Suomessa, on isoja ja pieniä niinkuin ihmisiäkin, jokaisella oma arvonsa. Ja se näkyn on "katsojan omissa silmissä", millaisten lasien läpi katsoo.
Jos ihan rehellisiä ollaan niin Kemijärvi ei ole mikään kummoinen paikka. Paikkakuntalaiset elelevät hohto silmissään ja kiihko huulillaan. Oikeasti se on aika paska paikka mutta jos olet käynyt läpi lobotomian niin voi olla ihan kelpo paikka.
Tämä on naulan kantaan sanottu!
Kaikki ulkopaikkakuntalaiset tietävät Kemijärven olevan vain kyläpahanen ilman mitään kummempaa katsottavaa.
Täällä syntyneet ja ikänsä asuneet näkevät asian usein toisin, mutta se on sellaista itsepetosta, johon ihmiset helposti sortuvat.
Turvat kiinni! Jokaisella on oikeus omaan mielipiteeseensä, vaikka se ei meitä kemijärveläisiä miellyttäisikään. Mennään itseemme. Olkaamme urhoollisia ja kestäkäämme, mitä meistä sanotaan. Ei olla heikkoja, vaan laitetaan toisella kertaa paremmaksi. Kritiikki on usein paikallaan. Muutenhan emme kehittyisi.
Minua ihmetytti festareilla joukko, joka oli aidan ulkopuolella. Että kehtasiviat! Piti tavalla tai toisella päästä osalliseksi. Hävettävää! Sanonta sanoo: Karvaani (aidan sisällä olevat) kulkee ja koirat (aidan ulkopuolella olevat) haukkuu.
Tyhmä sellaisesta paskasta maksaa. Tapahtuma voi olla paikallisille suurikin juttu kun elävät keskellä ei mitään.
Ai täällä on tämä "turvat tukkoon" ilmiö. Tartuttiko sen joku demari? Kemijärvellä pidettiin vaalipaneeli, jossa sosdemo huusi aikanaan ne halveksittavan kuvottavat inhoittavat sanat PANKAA SILTÄ TURPA TUKKOON! Keneen se liittyi, on eri asia. Eikä kaikki demarit ole sellaisia, osa on mukaviakin. Tärkeintä on se ilmaus, ettei koskaan enää vaadittaisi toisen ihmisoikeutta perussananvapauden oikeutta, ihmisyyden oikeutta ihmiskunnan sydämen vaatimaa oikeutta tukittavaksi! Ihmisoikeus on tärkeä asia, että saa puhua vapaasti. Tänne ei tarvitse tulla rovaniemeläisten huutamaan noita kuvottavia halveksittavia vihan huudon karjunnan pahoja pahoja sanoja!
Me kemijärveläiset olemme ihan täysiä paskoja. Kunpa pääsisi täältä jonnekin pois, minne vain. Edellä on hyvin sanottu. Kemijärveläiselle festarit voi olla iso juttu, kun elää ei mitään -keskellä. Muualta tulleita emme osaa pitää hyvänä, emme kohdella heitä kunnioittavasti. Ääliöitä me kemijärveläiset olemme. Muistan jo kouluaikana tajunneen, 12-, 13-vuotiaana, että me olemme surkimuksia, että meillä ei ole älyä ja oasa luokalla olleista olikin TÄTSIÄ KAHELEITA.
niin, ja vielä korkeasti koulutettu, ihmisten tajunnan erittelijä.
Onko Kemijärvellä KIRJOILLA tosiaan joku korkeasti koulutettu? Koulutetut käyvät ja lähtevät ennen pitkään, kun kyllästyvät vittumaiseen meininkiin. Se on ja pysyy kuin paska Junttilan tuvan seinässä. Se on geeneissä.
Kun eka kerran ajoin tuntemattomalle Kemijärvelle, lähestyessä Kemijärveä aukeni kirkas kaunis kuulas maisema metsän takaa, kirkas sininen kesätaivas ja paljon sinisiä vesiä joka puolella ja vihreä kesä.... se vei sydämeni ja tykkää täällä asua.
Oli oikein mukavaa tutustua Kemijärven. Festarit olivat onnistuneet paikkakunnan kokoon nähden. Tulemme joskus pitemmäksikin ajaksi. Uimahalli on oikein hieno ja viihtyisä. Keskustan kaupat ovat monipuolisia ja uuttakin kauppaa rakennetaan. Suosittelemme Kemijärveä ja festareita ystävillemme, tutuillemme ja sukulaisillemme. Kyllä kannattaa Kemijärvelle mennä ja rentoutua siellä ja sen luonnossa.
Aika vilpoisaa siellä oli mutta niin Lapissa varmaan kuuluukin olla? Harmi ettei siellä nähty kauniita naisia.
On se kummallista jos ei 16 000 ollut kauniita?
Et siis ollut lähelläkään festareita
Kemijärvellä ovat muutamat hölmöt jotka pilaavat Kemijärven kaikki asiat; ei heitä pitäisi ottaa olenkaan vakavasti. Heillä on ahdistus joka laittaa puhumaan kakkaa joka asiasta. Siksi vieraiden ei pidä välittää heistä; antaa heidän meuhkata
Muutamat? No ei sitä otetakkaan vakaasti! Se nyt on pesiintynyt muualta kemppalaisten harmiksi!
Kemijärven Lidl yllätti positiivisesti. Siellä on hyvä, avara järjestys ja kauppa on siistimpi kuin missään muualla Lidlissä Suomessa. Samalla se on myös Kemijärven siistein kauppa. Festareilla olimme ensimmäistä kertaa Kemijärvellä, mutta tuskin viimeistä.
Oli tosiaan hieno uimahalli, ja se Lidl-kauppa. Muuten oli Kemijärvi juuri semmoinen syrjälä, kun kartasta katsottuna voi kuvitellakin.
Pöntöissä oli komeet ralliraidat
Lidlinmieheltä jääny levy päälle! Samanlaisia kauppoja joka kylässä, kuka niitä on tullut ihailemaan
Kemijärviläiset ovat: Välittömiä, hyväntuulisia, lämpimiä, vapaantuneita jne.
Ei ihme, että tunnetuimmat tähtiaristit tulevat mielellään Kemijärvelle.
16 000 käviää kertoo kaiken.
Niin muualla festareilla on toistasataa tuhatta kävijää, täällä ollaan iloisia jos päästään kuuteentoista tuhanteen, se kertoo tasosta jotain, eikö vain ?
Aivan sama mitä muualla, meille on ollut mieluisat festarit ja, kun ajattelee mikä on meidän asukasmäärä niin onhan tuplan isompi
Niin, mukavaa kesää!
Kemijärviläiset ovat: Välinpitämättömiä, huonotuulisia, kylmiä, varaantuneita jne.
Ei ihme, että tunnetuimmat tähtiaristit eivät tule mielellään Kemijärvelle.
16 000 käviää kertoo kaiken.
Kemijärvellä voi käydä, kun ei ole muuta ohjelmaa. Mieluiten lokakuulla.
Minkä ihmeen takia täällä kukaan kävisi, varsinkaan lokakuussa ?
Olen ollut muuttanut vuosikymmeniä sitten muualle ja joka vuosi muutamaa poikkeusta tulen Kvelle jouluisin ja kesällä. Kemijärveltä löytyy luonnonrauhaa, kesähän fantastinen, yötöntä yötä, on järvi, lampia jne. Käyn Koivuniemellä eväät ostamassa, parempaa kauppaa ei ole Kemijärvellä.
Jos on "maailmaa" nähnyt niin arvostaa kemijärviläisyyttä, vaikka nämä kaikkien tuntemat ihmiset pilasisivatkin meidän unelman, rauhasta.
Festareilla oli kauniita naisia mutta kun jututin heitä niin olivatkin muualta. Ilmeisesti ne rumat olivat sitten paikallisia?
Ihan ok paikka jos viipyy pari päivää mutta pitemmän päälle voi olla raastavaa kun eihän siellä ole yhtään mitään.
SE ETTÄ KEMIJÄRVI ON SYVÄLTÄ EI TULE MIHINKÄÄN MUUTTUMAAN
Itte oot
Huono paikka, kun ei ole edes puurotarjoilua.
Tulkaa hyvät ihmiset Kemijärvelle. Täällä on kerrassaan niin upeat maisemat ja vesistöt. Harrastaa voi vaikka mitä ja sitä mukaa saada upeita muistoja.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010532803.html
😘🥰😍