Mitä parisuhdetta piristävää tämän kesän aikana

ChinaDragon

Kylmä alkukesä mutta lämmin suhde.

Päätimme tekevämme yhteisen kävelylenkin jonka pituus on vähintään 3 kilometriä ihan jokainen päivä.

Aamu on mitä aurinkoisin. Vaimo nukkuu vielä ja herätän hänet kohta musiikilla.
Pientä aamusiivousta musiikin tahdissa, aamupala ja sitten ulos happihypylle.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chomchom

      Arjen pieniä hetkiä ja loman ihanuutta. Kuten se, että saamme herätä samoihin aikoihin samasta sängystä ja istua aamupalapöydässä samaan aikaan. Jos ilma on suunnilleen siedettävä, nautimme valmistamani jääkahvit iltapäivisin omalla pihalla. Pionit ja ruusut kukkivat parhaimmillaan. Parisuhdetta piristää sekin, että lasten kasvaessa vapausasteet lisääntyvät myös vanhemmilla.

    • jklp

      Parin päivän päästä 45 v naimisissa. Mies lähtee joka aamu kotipaikalleen jotakin puuhailemaan, itse olen yksinäni ok-talossamme. Puutarhaa tykkään hoitaa ja siivoakin tykkään, ruuanlaitto nyt ei niin kiehdo, mutta senkin hoidan.
      Tähän tilanteeseen ei ole syynä tympääntyminen, vaan miehen on tärkeää tehdä jotain, että ei masennu kuuroutumisestaan.
      Kovillehan tämä aina silloin tällöin ottaa, kun ottaa huomioon huolen hänestäkin, sillä itsenäisesti hän ei pysty enää missään muualla toimimaan, olen omaishoitaja, ei minulle kukaan palkkiota maksa tai koskaan ole kysynytkään ei Kuuloliitto eikä kuulopoliklinikka. Eivät he myöskään koskaan kysy minun voimistani mitään, sitten on tämä että kaikki ihmiset pakenee meitä, kun eivät pysty kommunikoimaan.
      Piristyksiä ovat pienet lapsenlapset, omille lapsillekin tuntuu olevan liian raskasta, hyvin harvoin pitävät yhteyttä, heidän puolisonsa suorastaan juoksevat pakoon.

      Tähän on vain tyytyminen, olemme elossa, joltisenkin terveitä, kun saisin miehen vaikka ulkomaan matkalle, eihän siellä tarvitse keskustella, nähdä, olen kielitaitoinen, joten pärjäisimme, hänen tuntuu olevan kuitenkin vaikea mennä minnekään. Tuolla kotipaikallaan hän yksin puuhastelee, rautakauppaankin tarvitsee minua tulkiksi mukaan. Sekin pitää osata ottaa piristyksena ja välittämisenä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4650
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      179
      3655
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      68
      2096
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1288
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      147
      1094
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1000
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      904
    Aihe