Juutalaisten olemassaolo osoittaa, että Raamattu o

Juutalaisten olemassaolo osoittaa, että Raamattu on totta

JER.33:25. Näin sanoo Herra: Jos minun liittoni päivän ja yön kanssa on olematon, jos en ole säätänyt taivaan ja maan lakeja,
26. niin minä myös hylkään Jaakobin ja palvelijani Daavidin jälkeläiset, niin etten ota hänen jälkeläisistänsä hallitsijoita Aabrahamin, Iisakin ja Jaakobin jälkeläisille. Sillä minä käännän heidän kohtalonsa ja armahdan heitä

http://www.seurakuntalainen.fi/blogit/juutalaisten-olemassaolo-osoittaa-etta-raamattu-on-totta-2/#.VZedwSlgOn8.twitter

Juutalaisia on aina syytetty milloin mistäkin ja antisemitismi lisääntyy maailmassa. Syrjinnällä on monia muotoja. Jopa Suomessa synagogien suojelua on pitänyt tehostaa. Tätäkin eräät tahot vastustivat! Yllättävän monet tahot suhtautuvat juutalaisiin suvaitsemattomasti.

Hämmästystä herättää myös joidenkin kirkkojen ja kristillisten järjestöjen piirissä esiintyvä juutalaisvastaisuus. Tämä ei kuitenkaan ole uutta kirkon historiassa. Sitä on esiintynyt aina, jo ennen Lutheriakin.

Euroopassa innokkaimpia juutalaisten keskitysleireille toimittajia eivät yllättäen olleetkaan natsit. Tämä selviää natsirikollisten metsästäjän, Efraim Zuroffin kirjasta ’Viimeinen mahdollisuus’.

Otan muutamia esimerkkejä kotimaisen lähihistorian juutalaisvastaisuudesta

Tammikuun 27. päivää – Auschwitchin vapautumisen päivää – on vuodesta 2001 alkaen vietetty Suomessa virallisesti kansallisena uhrien muistopäivänä. Muistotilaisuuksissa Helsingissä ei juurikaan ole kirkon virallista edustusta nähty. Kun pääministeri Paavo Lipponen puhui muistotilaisuudessa Yliopiston suuressa juhlasalissa, Helsingin piispa ei vaivautunut paikalle.

Pääministeri Paavo Lipponen pyysi marraskuussa 2000 Suomen valtion ja kaikkien suomalaisten puolesta anteeksi juutalaisten luovuttamista Gestapolle. Helsingin juutalainen seurakunta paljasti tuolloin muistomerkin Tähtitorninmäellä Helsingissä. Samaan aikaan Suomen evankelisluterilaisen kirkon kirkolliskokous pyysi juutalaisilta anteeksi sitä, että kirkko oli 1930- ja 1940-luvuilla vaiennut Natsi-Saksan rikoksista juutalaisia kohtaan, eikä ollut puuttunut juutalaispakolaisten luovuttamiseen Suomesta Saksaan.

6

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirkolliskokouksen anteeksipyyntö ei ollut itsestäänselvyys. Siellä käsiteltiin Kristalliyön tapahtumien muistopäivänä Porvoon hiippakunnan edustajien aloitetta, jonka mukaan kirkon tulisi pyytää juutalaiselta yhteisöltä anteeksi sitä, että kirkko ei tuolloin tuominnut voimakkaasti tuhansien juutalaisten pahoinpitelyä ja heidän omaisuutensa silmitöntä tuhoamista. Kotimaa – lehdessä ei marraskuussa 1938 esiintynyt mitään merkittävää protestointia. Tällainen asenne tietysti rohkaisi Hitleriä. Kristalliyön tai oikeammin -viikon vainoissa tuhottiin yli 1 300 synagogaa, monia juutalaisia hautausmaita, lähes 7 000 liikettä ja kotia. Yli 30 000 juutalaista vietiin keskitysleireihin. Arvio kuoliaaksi hakattujen määrästä vaihtelee 36:sta 91:een.

      Aloitetta käsitellyt Kirkolliskokouksen valiokunta päätti, että anteeksipyyntöön ei ole aihetta. Tällöin tein kokouksessa vastaesityksen, jonka mukaan anteeksi tulee pyytää. Esitystä kannatti ainoana Oulun piispa Olavi Rimpiläinen. Tilanne oli jännittävä. Kannatettu vastaehdotus pakottaisi äänestämään anteeksipyynnöstä. Tämä olisi tietysti ollut skandaali.

      Puheenjohtajana toiminut arkkipiispa Jukka Paarma reagoi tilanteeseen nuijankopautuksella ja keskeytti kirkolliskokouksen! Päätösehdotuksen kannattajat kävivät sanan säilällä kimppuuni vaatien minua vetämään vastaehdotuksen pois. Tähän en tietenkään suostunut. Asia ratkaistiin siten, että valiokunta piti uuden kokouksen, muotoili anteeksipyynnön, joka hyväksyttiin yksimielisesti kun kokous jatkui myöhemmin.

      Mielenkiintoista tässä episodissa oli, että kristilliset viikkolehdet vaikenivat asiasta visusti. Tapahtuneesta ei myöskään ole mitään mainintaa viime vuonna ilmestyneessä Kirkolliskokouksen historiassa. (Tämä ”historiateos” on muutenkin yhtä inspiroiva kuin Kim Jong-unin tilaama selonteko pohjois-Korean hallinnosta.) Anteeksipyyntö juutalaisilta oli kuitenkin ainoa asia, mistä STT samana päivänä uutisoi, muttei kertonut miten päätös syntyi, koska Kirkon tiedotuskeskus ei sitä tiedottanut.

      Kirkon ulkomaanapu, jonne lahjoitettuja varoja ei käytetä lainkaan lähetystyöhön, on kunnostautunut lähettämällä palestiinalaisalueelle ”ihmisoikeustarkkailijoita”, jotka EAPPI-ohjelman kautta heiluttelevat ”lopettakaa miehitys” kylttejä. Eräs osallistuja toteaa: ”Arki Israelin miehittämillä palestiinalaisalueilla on sietämätöntä ja ihmisoikeusrikkomukset jokapäiväisiä”. Toisin sanoen on lähdetty tarkkailemaan ja arvostelemaan juutalaisia, jotka kuitenkin edustavat ainoata oikeusvaltiota lähi-Idässä.

      Ihmisoikeustarkkailijoita tarvittaisiin Gazan palestiinalaisalueella. Siellä asuvien kristittyjen asema on vaikea. Gazassa toimivat aseelliset palestiinalaisjoukot osoittivat räikeää piittaamattomuutta siviileistä Israelin ja äärijärjestö Hamasin välisessä sodassa viime kesänä, sanoo ihmisoikeusjärjestö Amnesty International. Järjestö julkaisi maaliskuussa 2015 (HS 26.3) raportin palestiinalaisten sotatoimista Gazan sodassa. Raportin mukaan osa palestiinalaisten tekemistä iskuista täyttää sotarikoksen tunnuspiirteet. Gazassa toimivat palestiinalaisjärjestöt mukaan lukien islamistijärjestö Hamas tekivät toistuvasti umpimähkäisiä ohjusiskuja Israeliin siviilien asuttamille alueille, Amnesty sanoo. YK:n mukaan Gazasta laukaistiin konfliktin aikana Israeliin yli 4 800 ohjusta ja 1 700 kranaattia. Niistä 224 osui asuinalueille. Loput Israelin ohjuspuolustusjärjestelmä Rautakupoli onnistui torjumaan. Oliko tällaiseen umpimähkäiseen siviilien tulitukseen syytä vastata? Tietysti Israel reagoi tällaiseen hyökkäykseen ja siviilejä kuoli Gazassa, mutta voidaan kysyä, kumpi osapuoli pyrkii tosissaan välttämään siviiliuhreja?

    • sukuluettelot.esiin

      Mitä tarkoitat juutalaisten olemassaololla? Kuka tahansa voi väittää olevansa Jaakobin jälkeläinen, kun sukuluettelot ovat kadonneet.

      Jos joku väittää olevansa juutalainen ilman todisteita, mitä se muka todistaa? Ei yhtään mitään.

      • Ihmisten_todistukset

        Voidaanko ihmisten todistuksiin sitten luottaa?


    • Luomakunta_todistaa

      Luojasta varmuudella, mutta kuinka ihminen tulkitsee luomakunnan olemassaoloa ja todistusta on jälleen riippuvainen siitä, ketä ihminen uskoo ihmisten tulkintojen vaihdellessa.

    • Raamatun_profetiat

      Raamatun profetiat vastaansanomattomasti todistavat niiden antajan tiedosta tulevaisuutta koskevana, ja tietysti ainakin vertauskuvallisuutta sisältävien profetioiden tulkinnat voivat aiheuttaa ihmisissä erilaisia näkemyksiä. Tietenkään ihmisenä emme voi näin jälkikäteen juurikaan tietää tilanteesta, miten Raamatun profetian saaja sen koki ja millainen tilanne on ollut, paitsi sen profetian sisältämien sanojen suhteen.

      Omakohtaisesti on tärkeää ihmisen oppia tuntemaan Jumalan lupausten täyttymistä elämässään, ja samalla tulee ymmärtämään, mitä tarkoittaa kaiken ihmisen tiedon vajavaisuus ja samoin tämä koskee kaikkea muutakin ihmistä koskevaa. Ihmisten omat havainnot ovat sinänsä aina subjektiivisia näkemyksiä vaikka toki voivat olla totuudellisia mutta myös värittyneitä eri syistä.

    • Hyvin_selvästi

      Israelin juutalaisten kokoaminen omaan luvattuun maahansa, ja Jerusalemin saaminen hallintaansa, on Jumalan profetioiden täyttymys Raamatussa, ja jokaisen ihmisen hyvä nämä tuntea ja myös ottaa niistä vaarin, kuten myös vielä tapahtumattomista profetioista, sillä hyvin lähellä on erittäin suurien tapahtumien vyöry tässä maailmassa, kuten on annettu meille tietoa tästä ennenkaikkea Ilmestyskirjassa, ja toki aikataulullisesti ei edeltä voi sitä varmuudella sanoa, mutta kun alkavat tapahtumaan, ja varsinkin ennen Herran päivää tapahtuvat pedon merkin tuleminen kaupankäynnin maksuvälineeksi ja Jerusalemiin pystytettävä pedon kuva ja hävityksen kauhistus tämän yhteydessä, enkä uskon, että Raamatua tunteva ja Jeesusta ja ristinsä kantamista rakastava ihminen näistä voi enää erehtyäkkään, ja Israelin juutalaisista on myös edeltä kerrottu, samoin pakanakansojen vihasta ja Jerusalemiin nousemisesta ja tuomiosta mikä heitä kohtaa, on edeltä annettu ja tärkeä ihmisen viisana peljätä Herraa Jeesusta eikä olla kuin järjetön eläin.

      Jumala Jeesuksessa tahtoo pelastaa jokaisen juutalaisen ja samoin jokaisen ihmisen varmuudella sillä on hyvä ja luonut meidät kuvakseen ja hyvää tahtoo kaikin tavoin, sillä on hyvä, amen, halleluja Jeesuksen nimessä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1343
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      693
    4. 50
      577
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      12
      493
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      474
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      441
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    Aihe