Kyllä Suomi jälleen näyttää joutuvan maksumieheksi kreikkalaisille Sipilä pääministerinä on vastuussa mitenkä nyt toimitaan. Toivottavasti Vanhanen ei olisi neuvonantajana, onhan hän jo lahjoittanut sinne 1000 miljoonaa eutoa, reilu mies.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1436504521136.html
Sipilän silmänkääntö temppu
13
<50
Vastaukset
- vaikeaaon
Kyllä asiassa on mukana kaikki hallituspuolueet. On hauska katsoa miten Soini venkoilee koukussa. Hän kun sanoo jyrkästi EI lisärahalle. Se muuttuu sitten tarpeen mukaan sanojen kääntelyksi.
Toisaalta, mitä mahdollisuuksia tuossa sitten olisi ? Näin kaduntallaajana on helppo sanoa mitä tykkää, mutta jos joutuisi sinne Eu-pöytiin yksin olemaan vastaan kaikkien muiden kantaa, niin voisi mieli helposti muuttua. Sekö oli syy miksi Soini ei halunnut valtionvarainministerin pallia, olisi joutunut suoraan pahimpaan paikkaan, tämän asian suhteen.- enemmistö
EU:n pöydissä päätetään euromaiden yhteinen linja sen mukaan Suomi mallioppilaana aina on mennyt. On sanojen helinää mitä puolueet ennen vaaleja ovat luvanneet , sillä ei ole merkitystä.
Edullisempaa olisi panna EU:n neuvottelupöytiin joulupukki lopputulos olisi sama.
- Näääinn
Toivottavasti ei makseta. Hävytöntä.
- Niinsiinäkäy
Suomi joutuikin maksumieheksi
- Tällaista
Kreikan pelastus menossa. Suomen asiat on unohdettu. Vai niin tässä kävi
- Kreikkaetusijalla
Koska palataan Suomen kuntppn saattamiseen?
- totuutta_jälleen
Sipilän kahdet kasvot. Politiikan asiantuntijoista osa pitää Sipilää täysin kokoomuslaisena pääministerinä, tosin Kepun jäsenkirjalla. Jos alatte seurata päätöksentekoa ilman kepulaisia silmälasea huomaatte saman.
Toki Sipilän älykkyydestä ei voi kiistellä, joten hän Lesdatiolaisena valitsi Kepun jäsenkirjan onhan oulunseutu lestadiolaisuuden, ja Kepun vahvaa aluetta.
Jos vielä ministerivalintoihin valitsi hän kokemattoman Anne Bernerin joka vasta on saanut Suomen kansalaisuuden . Berner oli menossa Kokoomuksen ehdokkaaksi Sipilä tiesi Kepun vaalivoiton niinpä hän houkutteli Bernerin Kepun listoille lupaamalla ministerin pestin.
Politiikka toki on keinottelua, eikä herran nuhteessa olevat poikkea muista ehkäpä vielä röyhkeämpiä.
http://mvlehti.net/2015/07/11/viime-vuonna-liikenneministeri-anne-berner-ei-ollut-edes-suomen-kansalainen/- näinSeMenee
Kokoomus veti kuitenkin pisimmän korren. Hyvä että Soini kuitenkin on hallituksessa jota voimme syyttää ikävistä päätöksistä.
Sipilä voi vetää rauhallisen miehen roolia, koska Kepulla on muutama "rakkikoira" jotka hoitavat räksytyksen.
Toivotaan kuitenkin hallitukselle menestystä, vaikkakin se rankaisee eniten heikompitukoisia joihin me kemijärviläisetkin 95% kuulumme.
- Elokuunvallankumous
Arkadianmäen edessä suurmielenosoitus 20.8. kello 19 alkaen.
Asialistalla muunmuassa:
1) Suomen irtautuminen Kreikan pelastamisesta
2) EU:n jäsenmaksujen pienentäminen
3) Maataloustukien kansallistaminen
4) Suojatullien palauttaminen
5) Puolutukien poistaminen
Paikalle on vapaapääsy, ennakkoilmoittautuminen käynnissä paikallisilla poliisilaitoksella. Paikalle tulossa mm. soppatykki ja omat juomat. Pannarit 2€ lakkahillolla.- muutenMenisin
Ketkuilivat senkin Sorsastuksen alkamis päivä, eikä sinne haulikoiden kanssa voi tulla.
- Niintainäinon
Sipilä on rikas mies. Meni niin tai näin, neljän vuoden kuluttua voi siirtyä uusiin hommiin.
- MuuttoKreikkaan
Muutetaan Kreikkaan. Ollaan siellä vastaanottamassa Suomen lahjarahaa.
- tulevaisuus55
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475545Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "672571Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181930Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1541796No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol361702- 171673
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5143881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome181135Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy801119Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah63924