Viisi tiukkaa faktaa ilmastonmuutoksesta

lämpenee

"Viisi tiukkaa faktaa ilmastonmuutoksesta – myönteiset ja kielteiset vaikutukset - Mitä ilmastonmuutos tarkoittaa, ja mitä siitä voidaan sanoa varmasti? HS selvitti viisi keskeistä kysymystä ilmastonmuutoksesta."

Lue lisää:

http://www.hs.fi/ulkomaat/a1436241666159

9

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PierreReview

      Tästähän oli Sähkiksen aloitus jo muutama päivä sitten ja linkki Imastorealismia-blogiin, jossa Mikko Mäkinen analysoi nuo "tiukat faktat" ja totesi me arvailuksi, satuiluksi ja löysäksi journalismiksi.

      Jos sinulla on jotain annettavaa keskusteluun, voisit yrittää kumota MM:n argumentit kohta kohdalta. Mutta todennäköisesti et pysty siihen, vaan turvaudut henkilöhyökkäyksiin ja solvauksiin.

      • hyvä_näin

        Siinäpäs oli mallikelpoisesti ammuttu alas kettutyttöjen kirjoitelmia.


      • lkh45gr
        hyvä_näin kirjoitti:

        Siinäpäs oli mallikelpoisesti ammuttu alas kettutyttöjen kirjoitelmia.

        Täsmälleen. Komppaan.


    • minkäalan_proffa

      Ja mikä on Mikko Mäkisen näyttö, millä pystyy ampumaan alas tieteen?

      • fdvdzvzdfv

        Onko toimittajan siis tiedemies?


    • 3475458

      Ilmastotiede on nykyään copy/paste-tiedettä. Vain aniharva ymmärtää edes lukemaansa. Kari Enqvist on todennut, että kadunmiehellä ei ole mitään annettavaa nykypäivän tieteelle. Valtaosa ilmastoasiantuntijoiksi itsensä nimenneistä on tiedoiltaan kadunmiehen tasolla.

      Jopa Esko Valtaoja kävisi nykyään täydestä teologina.

      • 3475458

        Yksikään Suomen poliitikosta ei tiedä AGW:stä niinkään paljon kuin nimimerkki Sähköteurastaja täällä.

        Kansa on peloteltu ja haluaa pelastaa maailman. Joillekin poliitikoille se sopii erityisen hyvin. Pääministeri kuuluu tämän porukan keulahahmoihin.


      • 3475458

        Varsinaisesta globaalista ongelmasta eli ylikansoittumisesta hänkin visusti vaikenee.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      93
      4722
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3902
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      204
      3768
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      88
      2169
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1951
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1328
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      131
      1214
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      161
      1183
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1085
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      934
    Aihe