Uimaan vaan

HörhötUimaanMars

Muutama vuosi takaperin meille Hörhöt todistivat isoon ääneen, miten järviemme lämpötilat kertovat vankkumattomasti AGW:stä. Joten katsellaas taas tuota vankkumatonta AGW-mittaria, mitä se oikein näyttää.

Sehän näyttää, että kaikki järvemme ovat miinuksella:

http://wwwi3.ymparisto.fi/i3/tilanne/fin/Lampotila/Lampotila.htm

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lämpenee

      Suomen ilmasto on lämmennyt viimeisten 100 vuoden aikana lähes 2 astetta, josta yli puolet eli yli 1 asteen viimeisten 30 vuoden aikana. Eiköhän Suomen järvet ole lämmenneet suhteessa jokseenkin saman verran. Ihan riippumatta tuosta hetkellisen tilanteen kirsikanpoiminnastasi ja lapsellisesta hörhöttelystäsi.

      Itse asiassa tämänkertainen kirsikanpoiminta näkyy oikein hyvin tuossa viimeisten 30 vuorokauden kuvaajassa:

      http://www.esrl.noaa.gov/psd/map/images/rnl/sfctmpmer_30a.rnl.gif

      Ja jos katsotaan vähän isompia uimavesiä vähän laajemmalla alueella, niin huolestuttava lämpeneminen näyttää tuollaiselta:

      http://www1.ncdc.noaa.gov/pub/data/wksst/wksst.20150701.gif

      • KIIHTYYYskiiYskii

        Huomenta hohheli.

        Noin viikon kuluttua Jaakko heittää kylmän kiven, eikä vieläkään täällä ole nähty lasten pyöröilevän pyyhkeen kanssa!!! Eikä tuolla hiekkamontulla ole näkynyt yhtään autoa, kun ei porukka tarkene mennä uimaan alle 14 asteiseen veteen.

        Tätäkö tämä KIIHTYVÄ lämpeneminen on???


    • ItsASunStupid

      ALOITTAJA! Vaikutat olevan ilmiselvästi piilo AGW fanaatikko. Nyt on kesä ja ainoa, joka vaikuttaa meidän oikeiden denialistien mielestä ilmastoon on Aurinko (juuri näin, se keltainen kirkas täplä siellä taivaalla, jota nyt Apu-Hau on yksi pilvien jumalista piilottaa). Kuten tiedät maan akseli on kallistunut eduksemme ja parhaillaan Saamme eniten sitä keltaisen ison täplän taivaalla olevaa lämmittävää energiaa vuoden aikana. Meillä on nyt lämpimät uimavedet vai kumoatko Auringon ainoana ilmastonmuutoksen vaikuttajana?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6064
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4792
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3045
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2843
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2105
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1516
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe