Jos jotakuta haukutaan kullihousuksi, niin mitä sillä tarkoitetaan? Millainen ihminen on kullihousu?
Millainen ihminen on kullihousu?
11
75
Vastaukset
- einiinmitään
Kun joskus aikanaan pääset ala-asteelta niin ehkä ymmärrät että kaikki sanat mitä satut kuulemaan eivät aina ole loogisia tai sisällä mitään merkitystä. Joskus ihmiset päästävät vähäisestä sanavarastoistaan aivopieruja ilmoille.
- votelo
Ja kun itse pääset niin ymmärrät että "ei niin mitään" on kolme erillistä sanaa ja että yksikkömuodossa olevan adjektiivin jälkeinen substantiivi on myös yksikkömuodossa.
- grtjk
votelo kirjoitti:
Ja kun itse pääset niin ymmärrät että "ei niin mitään" on kolme erillistä sanaa ja että yksikkömuodossa olevan adjektiivin jälkeinen substantiivi on myös yksikkömuodossa.
Soot tosikko!
- mo_nik_ko
votelo kirjoitti:
Ja kun itse pääset niin ymmärrät että "ei niin mitään" on kolme erillistä sanaa ja että yksikkömuodossa olevan adjektiivin jälkeinen substantiivi on myös yksikkömuodossa.
Eikö kuitenkin ole niin, että monikossa olevaan substantiiviin liittyvä laatusana on myös monikossa?
- villi_veikkaus
Kenties mies, joka tykkää olla alaruumis paljaana?
- tytöt-äkkiä-kauppaan
Ns. japanilaisissa tanssihousuissa on sisäpuolella dildo eli tekokulli, joka työnnetään pukiessa vittuun. Käytetään eri tilanteissa kuten tavallisia pikkareita, mutta ne tekevät gutaa. Saatavana alan liikkeistä.
- Hakro
Stadin slangissa housu-päätettä käytetään erilaisssa pilkkaavissa yhteyksissä. Usein "housu" vaihdetaan kaksiosaisen sukunimen jälkiosan tilalle – esimerkiksi "Eero Heinähousu" – mutta se voidaan yhdistää myös minkä tahansa sanan perään, kuten aloittajan esimerkissä.
Tarkoituksena on pelkästään pilkata, eikä housu-pääteellä ole tässä mitään erityistä merkitystä.
Olen kyllä pohtinut ja kysellyt sanonnan alkuperää, mutta en ole löytänyt.- pökät
Velli-, vihta-, paska-, hätä- ja jänishousu. Olisiko kullihousu samaa sarjaa?
- 1414
Olisikohan se PP?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015071220026625_uu.shtml - Housuhoukka
Vaikuttaa olevan ikään kuin kahdesta eri kielestä aikaansaatu muodoste. Viron kielen haukka = kull, genetiivissä kulli. Housut on viroksi püksid, joten haukanhousut olisivat sikäläisittäin mitä ilmeisimmin kullipüksid.
Aku Ankka on ainakin takavuosina ja ainakin Suomessa herättänyt pahennusta housuttomuudellaan. Jotkut haukat ovat siveellisyyttään kehittäneet itselleen elleivätt sentään ihan pitkäpunttisia pöksyjä niin ainakin jonkinlaiset höyhenshortsit, .
http://karilavikka.fi/gfx/valokuvat/tansania/IMG_7152.jpg
Vieläköhän muuten kieli-ihmiset vaativat kutsumaan shortseja sortseiksi?- Hakro
Eivät vaadi. Kielitoimiston sanakirja näyttää pitävän niitä samanarvoisina rinnakkaismuotoina. Myös š-alkuisesta muodosta vihjataan, mutta se ei esiinny hakusanana – ehkä kyse onkin vain ääntämisohjeesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762284Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391809Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141596Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371308Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631305Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191113Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631058- 621018
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja108743