ilta ja ehtoo

Mikähän mahtaa olla ilta-sanan etymologia?

Kuvittelen, että alkuaan on käytetty sanaa "ehtoo", koska lähes sama sana löytyy viron kielestäkin samassa merkityksessä ("õhtu") ja ilta siten lienee myöhäisempää perua.

2

1634

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kahdesta-haarasta

      Ilta-sanan etymologiaa ei tunneta, mutta se esiintyy muissakin itämerensuomalaisissa kielissä. Itämerensuomalaisten läntisessä haarassa käytettiin enemmän ehtoo-sanaa, itäisessä ilta-sanaa, mutta jako ei ollut ehdoton.

      Viro, varhainen suomi (siis aikoinaan puhuttu kieli, Varsinais-Suomen alue) ja häme ovat läntistä haaraa, savo ja karjala itäistä haaraa. Kun vanha kirjakieli rakentui Varsinais-Suomen kielen pohjalle Agricolan ja kumppanien työn tuloksena, ehtoo-sana sai raamatunkielen ja kirjakielen statuksen. 1800-luvulla syntyi uusi kirjakieli, joka otti paljon itäisiä savolaisia vaikutteita. Ilta-sanan käyttö runsastui.

      Nykysuomi on siis poikkeava muista itämerensuomalaisista kielistä. Sitä, tai sen tapaista, ei ole puhuttu alunperin missään, vaan se on muodostettu kahdesta kielimuodosta, itämerensuomen läntisestä ja itäisestä haarasta.

    • Illastaja

      Ehtoo voi tulla ruotsinkielen sanasta afton. Illasta en tiedä, lienee suomalaisugrilainen alkuperä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      649
      1414
    2. 113
      1349
    3. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      198
      919
    4. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      327
      865
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      230
      805
    6. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      58
      723
    7. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      232
      677
    8. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      175
      671
    9. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      88
      630
    10. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      21
      581
    Aihe