Mikähän mahtaa olla ilta-sanan etymologia?
Kuvittelen, että alkuaan on käytetty sanaa "ehtoo", koska lähes sama sana löytyy viron kielestäkin samassa merkityksessä ("õhtu") ja ilta siten lienee myöhäisempää perua.
ilta ja ehtoo
2
1441
Vastaukset
- kahdesta-haarasta
Ilta-sanan etymologiaa ei tunneta, mutta se esiintyy muissakin itämerensuomalaisissa kielissä. Itämerensuomalaisten läntisessä haarassa käytettiin enemmän ehtoo-sanaa, itäisessä ilta-sanaa, mutta jako ei ollut ehdoton.
Viro, varhainen suomi (siis aikoinaan puhuttu kieli, Varsinais-Suomen alue) ja häme ovat läntistä haaraa, savo ja karjala itäistä haaraa. Kun vanha kirjakieli rakentui Varsinais-Suomen kielen pohjalle Agricolan ja kumppanien työn tuloksena, ehtoo-sana sai raamatunkielen ja kirjakielen statuksen. 1800-luvulla syntyi uusi kirjakieli, joka otti paljon itäisiä savolaisia vaikutteita. Ilta-sanan käyttö runsastui.
Nykysuomi on siis poikkeava muista itämerensuomalaisista kielistä. Sitä, tai sen tapaista, ei ole puhuttu alunperin missään, vaan se on muodostettu kahdesta kielimuodosta, itämerensuomen läntisestä ja itäisestä haarasta. - Illastaja
Ehtoo voi tulla ruotsinkielen sanasta afton. Illasta en tiedä, lienee suomalaisugrilainen alkuperä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its4058859Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1723268- 171744
- 771136
- 761068
- 271055
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta641011Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss79975- 55973
- 65920