Onko Vaaraa

Kontrolloimmeko

Hiljattain oli lehtiuutinen että chia -pussista oli tarttunut ja levinnyt salmonellaa
Tiedämmekö mitä ostamme, tutkitaanko tuotujen superien sisältöä tullissa tms ?

Superit tulevat usein maista missä on katulapsia
Jos heidät palkataan superinpoimijoiksi ja he poimivat kaatopaikan yrttikasvustoa ?

10

251

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marjastaja-

      Hölmöt syö kaikkea pas-kaa.

    • persettäkaivanu

      Ruohonjuuri myymälästä saa kaikkee bakteeri soossia!

      • Rahat-pois

        Tyhmiä on kusetettu kautta aikojen.


    • BLOODisLIFE

      Missä semmonen lehtijuttu oli? Ja minkä merkkistä chiaa se oli?

      • EiEpidemia

        Google antaa Metro 10.7.15: Tutkimukset viittaavat siihen, että salmonella on peräisin Helsingin Citykäytävän ja Kampin Ruohonjuuri-myymälöistä ostetuista smoothieista tai chia-siemenvanukkaista


      • BLOODisLIFE

        kiva kun kerroitte! Mä en o tossa kaupassa käyny enkä mitään vanukkaita ostanu mutta oon ostanu chiasiemeniä ja mulle ei o niistä mitään tullu ja mä oon laittanu niiden siementen päälle jotain Skotlantilaista voi se alkoholi ainakin vähän auttaa


      • Luontaisvanukas
        EiEpidemia kirjoitti:

        Google antaa Metro 10.7.15: Tutkimukset viittaavat siihen, että salmonella on peräisin Helsingin Citykäytävän ja Kampin Ruohonjuuri-myymälöistä ostetuista smoothieista tai chia-siemenvanukkaista

        Siansiemenvanukas, no juu, vanukastahan se.


    • eivaankäypirtaan

      Toisaalta taas kotimaisten marjojen poimijat tulevat vinku-intiasta ja muista alhaisemman hygienian maista, joten onko kotimainen marja sen puhtaampaa.

      Ja miten marjatiloilla on hygienia hoidettu vai juokseeko poimija puskiin tarpeilleen ja jatkaa poimimista edes pesemättä käsiään - todennäköisesti juuri näin eli jokainen marja tulisi pestä ennen nauttimista vaan moniko niin tekee puhumattakaan teollisuudesta.

      Toki nämä ns. supperfuudit ovat kyllä asia erikseen ja kaikenlaista paskaa myydään kalliilla hyväuskoisille nyyeits-hörhöille, joille tavallinen ravinto ei enää kelpaa.

      Syömällä monipuolisesti eineksiä vältellen selviytyy elämästä hengissä kunnes iso-setä vaatii omiaan ilman kinkki "luomukamaa", jonka alkuperästä ei kenelläkään ole mitään tietoa - kiinalainen luomu-tuotanto on kyllä kyseenalaista tietäen korruption, valvonnan ongelmat ja maaperän saastuneisuuden jne...

      No immeiset hakevat potenssilääkkeensä ja muut roippeet halvalla netistä HonestHun-sivuilta, joten miksi sitten ei supperfuudia kinkki-palstoilta.

      Jotenkin vain välillä ihmetyttää näiden "älykkäiden" ihmisten typeryys - suurin osa näistäkin hörhöistä on korkeakoulutettuja ja tulevaisuuden rakentajia - no huh huh!

    • Käyosinpirtaankin

      yrttipuoli voi kasvaa kaatopaikalla, mihin on kaadettu teollisuusmaista tuodun roinan palamisjäämiä. Eihän siellä sen epäsiistimpiä tarvitse olla.
      joskus on ollut uutisia että jossain yrttiseosannoksissa terveyden parantamiseksi on ollut juuri sen tyyppisiä, kuten raskasmetalleja, mutta myös hometta tai muuta sellaista.
      Millä sen oikean "sinkin" saamismääränsä laskee ? Ettei sitä saa tarpeeksi joka tapauksessa ?
      Onhan D -vitamiinikin lisätty nykyään ainakin maitoon.

      Kotimainen kokojyväkaura on melkoisen superia sekin, eikö 12 % valkuaista, E -vitamiinia ym ?
      Ei ole chiassakaan moittimista, syövätkö ne siellä et.Amerikassa kaurapuuronsa chia:aan tehtynä ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      91
      5896
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4762
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      93
      3001
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2780
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      2036
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1486
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1047
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1018
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      940
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      754
    Aihe