Tipan puolittaminen

Onkohan kotikonstein mahdollista puolittaa tippa?

4

95

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerropas

      No miksi jotain tippaa pitäisi puolittaa?

    • En viitsi sanoa, mutta liittyy nikotiiniin, sähkötupakkaan ja 100mg/ml vahvuiseen liuokseen.

      Kiinnostaisi myös tietää, kun osan liuoksesta (50 %) sulamispiste on n. 18 celsiusta, niin jos pistän sen jääkaappiin, niin jäätyyköhän se liuoksessa oleva nikotiini sen glyserolin mukana, kun jää sen sisälle, vai mitenhän siinä käy? Tarkoitus olisi, että se jäljelle jäävä 50 % olisi 200mg/ml ja sitoutunut kokonaan propyyli glykoliin, kun siis puolet siitä liuoksesta on propyyli glykolia ja puolet glyserolia ( nikotiini).

      Tai no voinhan tietty sanoa, että yritän terästää nuuskaa sillä nikotiiniliuoksella, mutta mielestäni kaksi tippaa olisi liikaa ja 1,5 optimaalinen - kun laskeskelin.

      En siis ole mitään LSD:tä kokkailemasssa :P

      • Ikivanha konstI:
        Joskun muinoin oli eräs lääke, jota oli hankala liuottaa mihinkään myrkyttömään (tai näin tarina kertoo) ja silloin ratkaisuksi keksittiin tiputtaa pisara imupaperille ja leikata syntynyt läntti kahtia. Annostus olis siis puoli pisaraa. Imupaperipala toimi sitten tabletin tapaan nielaisemlalla.


      • buddy-love kirjoitti:

        Ikivanha konstI:
        Joskun muinoin oli eräs lääke, jota oli hankala liuottaa mihinkään myrkyttömään (tai näin tarina kertoo) ja silloin ratkaisuksi keksittiin tiputtaa pisara imupaperille ja leikata syntynyt läntti kahtia. Annostus olis siis puoli pisaraa. Imupaperipala toimi sitten tabletin tapaan nielaisemlalla.

        Hmm,
        Tuo voisi toimia, jos sen imupaperin sitten laittaisi nuuskan päälle ja tyrkkäisi huuleen... Tuskin se siinä mitään haittaisi.

        Tietty paras olisi, että sen puolikkaan pisaran voisi tiputtaa suoraan siihen nuuskaan, mutta ei tuokaan huonolta konstilta vaikuta. Kiitos siitä :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7433
    2. 80
      5018
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4849
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4258
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3048
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2679
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2576
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2229
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2211
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1840
    Aihe