Onkohan kotikonstein mahdollista puolittaa tippa?
Vastaukset 4
- kerropas
No miksi jotain tippaa pitäisi puolittaa?
En viitsi sanoa, mutta liittyy nikotiiniin, sähkötupakkaan ja 100mg/ml vahvuiseen liuokseen.
Kiinnostaisi myös tietää, kun osan liuoksesta (50 %) sulamispiste on n. 18 celsiusta, niin jos pistän sen jääkaappiin, niin jäätyyköhän se liuoksessa oleva nikotiini sen glyserolin mukana, kun jää sen sisälle, vai mitenhän siinä käy? Tarkoitus olisi, että se jäljelle jäävä 50 % olisi 200mg/ml ja sitoutunut kokonaan propyyli glykoliin, kun siis puolet siitä liuoksesta on propyyli glykolia ja puolet glyserolia ( nikotiini).
Tai no voinhan tietty sanoa, että yritän terästää nuuskaa sillä nikotiiniliuoksella, mutta mielestäni kaksi tippaa olisi liikaa ja 1,5 optimaalinen - kun laskeskelin.
En siis ole mitään LSD:tä kokkailemasssa :PIkivanha konstI:
Joskun muinoin oli eräs lääke, jota oli hankala liuottaa mihinkään myrkyttömään (tai näin tarina kertoo) ja silloin ratkaisuksi keksittiin tiputtaa pisara imupaperille ja leikata syntynyt läntti kahtia. Annostus olis siis puoli pisaraa. Imupaperipala toimi sitten tabletin tapaan nielaisemlalla.buddy-love kirjoitti:
Ikivanha konstI:
Joskun muinoin oli eräs lääke, jota oli hankala liuottaa mihinkään myrkyttömään (tai näin tarina kertoo) ja silloin ratkaisuksi keksittiin tiputtaa pisara imupaperille ja leikata syntynyt läntti kahtia. Annostus olis siis puoli pisaraa. Imupaperipala toimi sitten tabletin tapaan nielaisemlalla.Hmm,
Tuo voisi toimia, jos sen imupaperin sitten laittaisi nuuskan päälle ja tyrkkäisi huuleen... Tuskin se siinä mitään haittaisi.
Tietty paras olisi, että sen puolikkaan pisaran voisi tiputtaa suoraan siihen nuuskaan, mutta ei tuokaan huonolta konstilta vaikuta. Kiitos siitä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.371489- 78985
Miten yksi ihminen
Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,42893P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys
Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓202846- 55794
Työttömiä suomalaisia ei saa töihin
Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss316794Olet lihonut kuin pullataikina
Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?40708- 94672
Kyllä on ihmisillä paha olla
Harmi, kun se pitää kipata toisten niskaan. Noh, huhuhan kertoo, että koko palsta on menossa kiinni. Pitäneekö paikkan128603- 52556