Akillesjänne-vaiva

Akilles__

Mikä on paras hoitokeino akillesjänne-vaivaan? Tottakai rasitusvamma paranee ajan myötä mutta onko keinoja jolla tulehdustilan paranemista voisi nopeuttaa?

10

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aristoteleenkananpää

      kylmää
      ja varovainen venyttely

    • Ootuu

      Eksentrinen venyttely on todettu parhaaksi kuntoutusmenetelmäksi.

    • latta

      venyttely ja lepo toimi ainakin itellä.

    • supinoivajolkottelija

      Lepo.

      Oletko tarkistanut askellusta ja kenkiä? Aikoinaan harrastuksen aloittaessani tuli kärsittyä toista vuotta ärtyneestä akillesjänteestä - ei todellakaan mukava vaiva, kun ei ollut innostuksesta ja motivaatiosta puutetta. Vaiva kuitenkin katosi, eikä ole sen jälkeen palannut, kun luovuin pronaatiotuetuista kengistä!

    • Näinonmarjat

      Itselläni on ollut vasemman jalan akillesjänne kipeänä jo 3 vuotta, eikä se tunnu paranevan, koska käyn säännöllisesti lenkillä. Kun saan jalan lämpöiseksi juostessa, kipu ei yleensä juuri tunnu ja kotona sitten laitan jääpussin. Olen käyttänyt monia kenkiä, eikä jalkineilla tunnut olevan isoa vaikutusta.

      Omassa tapauksessani pitäisi olla kai tosi pitkä tauko juoksemisesta, jotta vaiva paranisi, jos sittenkään. Leikkaus?

      • maltillisesti

        Olethan opetellut venyttämään pohkeet ja akilesjänteen?

        Vähennä juoksemista ja käytä sillä aikaa jotain muuta kuntoilumuotoa kunnon ylläpitämiseksi, jossa rasistus ei kohdistu voimakkaasti akillesjänteelle. Ehdottaisin todella maltillisesti treenailua, jos kipu on jatkunut jo vuosia.

        Leikkauksesta ei kannata kysyä mielipidettä täällä. Konsultoi asiantuntevaa urheilulääkäriä asiasta. Vuosia kestävät vaivat ovat saattaneet pahentua jo vakavemmiksi repeämiksi, jotka vaativat huolellista analyysiä.


    • Eioohelppoo

      Mulla loppui juokseminen kun akilles kipeytyi ja jatkoin sitkeästi harjoittelua. Lopulta pohkeetkin meni aivan tilttiin ja jätin juoksemisen useaksi kuukaudeksi. Sitten päätin vaihtaa juoksukengät Asicsin Kayanoista takaisin DS-trainereihin ja nyt pystyy taas juoksemaan erittäin hyvin. Juoksutauolla tein voimaharjoittelua ja pumppailin pohkeita ja venyttelin aktiivisesti. Vähän hierontaa ja kylmä/kuumakylpyjä. Tulehdus ei lähde pois, jos sen aiheuttajaa ei poisteta. Sitten kun ärsyke poistuu niin noi kuntouttavat harjoitteet rupee puremaan. Kroonisesti tulehtunut jänne voi kalkkiintua ja muuttuu jäykäksi kun elastisuus heikkenee. Seuraavaksi tuleekin repeämä.

      Ois tärkeetä, että kun ostaa ne juoksukengät niin ei osta aina sitä mikä miellyttää silmää tai on edullisin vaan kyselee myyjältä neuvoja kengän valintaan. Jalan rakenne pitäisi tuntea, että kengän osaa valita. Aina ei riitä kenkien vaihtokaan vaan kaikilla ei jalat vaan kestä vuosikausien töpöttelyä, jolloin kannattaa jättää juoksu ja siirtyä kävelyyn, rullaluisteluun ja pyöräilyyn.

      • Luonnonjalka

        Savannin ihmisellä ei ollut kenkiä syntyessään eikä koskaan väsyttäessään juoksemalla riista. Kenkien syyttämisen sijasta kannattaa kiinnittää huomiota juoksutekniikkaansa ja astua joustavasti ja luonnollisesti päkiällä, eikä tönkösti kantapäällä.


      • fvgbhnjmk

        Sehän se pointti olikin, että väärällä tavalla tuetut kengät voi aiheuttaa niitä ongelmia, joten kyllä niitä kenkiä nimenomaan on syyttäminen monessa tapauksessa.


    • savannijuoksija

      Akillesjänteiden kuntoutus. Googleta. Löytyy ihan hyviä kuntoutusohjeita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      69
      2733
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2674
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1792
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1627
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1550
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1490
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1392
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1247
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1233
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1207
    Aihe