Heippa!
Olisin kiinnostunut aloittamaan paaston, 4 tai 5 päivän mittaisen. En laihdutus mielessä, olen siis ihan normaalipainoinen, mutta haluaisin puhditaa kehoni ja saada nesteet ja turvotukset pois.
Mietinkin sitten, että millä toteuttaa se paasto. Pelkkä vesipaasto ei oikein houkuta, mutta mitenkäs sitten esim vähä kcal mehukeitto, jos sitä vaikka joisi puoli litraa tai litran päivässä ja sitten tietenkin vettä väh. pari litraa.
Entäs liikunta, voiko harrastaa niinkuin normaalisti, liikun sen kuusi kertaa viikossa, lihaskuntoa kolme-neljä kertaa, 1-2 Hiittiä, ja pari 45min juoksulenkkiä, vai paaston aikana pelkkää kävelyä vai ei mitään?
Entäs miten syöminen tämän jälkeen aloitetaan? pelkkää proteiinia, saako syödä aamulla puuroa jne? Kertokaa? :)
Ja tosiaan kun jotain päähäni saan, niin haluan aloittaa heti. Eli ei ole mahdollista tilata netistä mitään aloitus juttuja, koska haluan aloittaa heti huomenna. Joten paastolla nautittava pitää olla jotain sellaista, mitä voin ostaa aamulla normaalista kaupasta tai jostain luontaistuote.
Kiitos jos joku viitsii käyttää aikaansa vastaamiseen :)
Miten paastota?
4
155
Vastaukset
- aieeootietoa
Voi hyvä ihme!
Googlaa miten paastotaan!
Kato Vogel paasto. Tai mee kirjastoon ja lainaa kirja ja lue. Vai luuletko että tältä palstalta saa asialliset ohjeet?
Kai älyät, että ei mehukeitto kuulu paastoon!
Jos on noin kiire, niin jätä väliin.- aloit-taja
Älä nyt sentään päivääsi pilaa kysymykseni takia :D Itseasiassa lueskelin eilen sitten paljon netistä ja asiat selkeytyivät. On kuitenkin kiva kuulla paastoajien omia tarinoita kuin lukea netistä jonkun lääkärin tai nettikapan, joka paastopaketteja myy mielipiteitä.. Mutta kiitos kun jaksoit aikaasi käyttää kommenttisi kirjoittamiseen, ikävä kyllä minä en siitä juuri hyötynyt.
- sitruunamies
Ihmisessä on rasvaa, joten sen saannista ei noin lyhyen paaston takia ole tarvetta.
Tarpeellisten hiilihydraattien määräksi suosittelisin 2 sitruunaa (sitruunassa on hiilihydraatteja, mutta muihin hedelmiin tai kasviksiin verrattuna hyvin niukasti, mutta riittävästi) puristettuna veteen / päivä ja sitä vettä juodaan sitten paastosi mukaan. - harvemminsattuu
Ai siellä netissä luki siis, että mehukeittoa pitäisi juoda?
En toki päiviäni pilaa jonkun mehukeitonjuojan takia, mutta harvoin tulee sellaista kysymystä, jos joku on kuitenkin illan googlaillut paastosta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1964286"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?992823Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1522327Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p8622706 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark492233Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.302057- 192051
- 851909
Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1371901Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201876