Olemmeko vain säikeitä - säieteorian mukaan olemme.
Huono puoli on, että teorian todistamiseen tarvitaan suurempi hiukkaskiihdytin, kuin tuntemamme maailmankaikkeus on.
Hyvä puoli on se, että se selittää kaikki luonnon voimat ensimmäistä kertaa yhdellä ainoalla "voimalla".
Säikeitä vain
4
<50
Vastaukset
Niin, tarvitaan alkuräjähdyksen olosuhteet.... miksiköhän?
- iuouoi
Enqvist sanoi siitä kiihdyttimestä, että jos sitä nyt alettaisiin rakentaa, ehtisi maailmankaikkeus laajentua riittävästi, enne kuin kiihdytin olisi valmis.
Voidaanko säikeet osoitaa epäsuorasti, jää nähtäväksi.Ilahduttavasti epäsuoria kokeita voi tehdä (ja tehdään koko ajan).
Suoraa todistusta, eli "säikeen näkemistä" ei tietenkään voi tehdä mutta säieteoria on nyt otettu todellakin vakavasti - se on lähes fakta! Ehkä rajusti sanottu mutta kaikki viittaa siihen.
Toisaalta, milloinka teoreetikot ennustivat viimeksi väärin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M507153Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1173882Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463826Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e582142Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn462097KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2492012Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka341955Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu21852Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj341505- 791309