Pizzaa ei oikeesti saa mahtuun lihaa/vehnä tarpeex

Burritoslihalla

Paksu vehnäpohja, kasviksii, rasvasta juustoo ja muutama pieni lihan pala. Ainut on joku meatlover pizza josta on kasvikset jätetty pois ja siltikki pelkkä rasvapommi.

Ainut on just että tekee pelkäks herkuttelu herkuks ite durumjauhosta jotai pienii eli saarioisten pizzan kokoisii, oikein ohuen ohut pohjasii pepperoni pitsoja, joissa ohut kerros pienii pepperoni viipaleita kauttaaltaan ja mieleistään laatu juustoa. Omatekoinen tomaatti kastike tietenkin alla mut se on resepti salaisuus =D ei vaiskaan ihan perus sose eli; tomaatti pyree, soijakastike, balsamiviini etikka, ruskeesokeri, merisuola, persilja, meirami, oregano, basilika -keittää kasaan vedenkera.

Ootteko huomannu muuten että saarioisten pizzoissa on porkkanasose tomaattisoseen joukos. ihan ihku daa idea.

2

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PizzaBurritos-mies

      jatkoa edelliseen... Ei muuten olekkaan porkkanasosetta/jauhetta pizzan tomaattikastikkeessa, mutta lasgne kastikkeessa käytetään. Saariisten pizzan salainen aine tai no näkyyhän se sisältö luettelosta niin on sinappi ja sinapin aromaattinen öljy. Moni tietenkin myös unohtaa laittaa rypsiöljyä tomaattikastikkeen sekaan touhutessaan omatekoista pitsaa.

      Jos nyt jotain yrttimausteita haluaa omatekoisessa pitsakastikkeessa käyttää niin selleri sopii myös noiden yllä mainittujen lisäksi ja valkosipulisose sekä mustapippuri. Viinietikka kannattaa jättää pois jos ei tykkää "hienostuneesta mausta" sillä se ei ole välttämätön mielestäni ainakaan.

    • PizzaBurritos

      Tuota tomaatti sinappi yhdistelmää käytetään muuten myös nakkikastikkeessa ja muistan kun kersana aina laitettiin paahdetun ruisvarrasleivän päälle sinappia ja ketsuppi voin lisäksi ja nam kun maukkaalta maistui. :)

      En tiedä lukeeko näitä kukaan mutta kunhan kirjoittelen heh.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      372
      2654
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      63
      2110
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      111
      1732
    4. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1452
    5. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1435
    6. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      186
      1435
    7. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1407
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1287
    9. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1283
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      1156
    Aihe