Mistä johtuu?voinko itse tehdä jotain?
vanhempi läppäri ,miksi kuumenee ja sammuu
11
<50
Vastaukset
Imuroi aluksi pölyt pois ja tarkista tuulettimet... Tarkista vaikka Biossista lämpötila. Jos liian korkea niin kone sammuttaa itsensä. Joissain voin tuota sammutusta säätää.
- seryaert
Paitsi että biosista näkee vain idle-lämmöt. Speedfan.
- fdsafdsa
Ensimmäinen asia on jäähdyttimen puhdistaminen paineilmalla koneen ollessa sammuksissa. Sitten pitää odottaa että ponneaineen jäämät kuivuvat koneen sisältä ennen kuin laittaa virrat päälle.
Jos ei riitä, sitten pitää alkaa purkamaan konetta sen verran, että pääsee vaihtamaan lämpötahnan ja puhdistamaan tuulettimen kunnolla.
BIOS-säädöillä tätä ongelmaa ei voi korjata- 0hm0
Ei sitä paaskaa puhalleta sen ropellin läpi sinne koneeseen, kyllä se avataan ja putsataan sisältä ulospäin.
- fdsafdsa
0hm0 kirjoitti:
Ei sitä paaskaa puhalleta sen ropellin läpi sinne koneeseen, kyllä se avataan ja putsataan sisältä ulospäin.
Tietokoneliikkeet jotka tekee noita pölyjenpuhdistamisia muutamalla kympillä, niin luuletko että purkavat läppärin siihen hintaan? Ei todellakaan, vaan puhaltavat yhdestä aukosta sisään ja pölystä toivottavasti mahdollisimman paljon tulee toisesta reiästä ulos. Totta kyllä on, että oikea tapa puhdistaa läppäri on sen purkaminen, mutta monella on liian korkea kynnys ryhtyä siihen.
- onhannäitätehty
fdsafdsa kirjoitti:
Tietokoneliikkeet jotka tekee noita pölyjenpuhdistamisia muutamalla kympillä, niin luuletko että purkavat läppärin siihen hintaan? Ei todellakaan, vaan puhaltavat yhdestä aukosta sisään ja pölystä toivottavasti mahdollisimman paljon tulee toisesta reiästä ulos. Totta kyllä on, että oikea tapa puhdistaa läppäri on sen purkaminen, mutta monella on liian korkea kynnys ryhtyä siihen.
Kyllä purkaa ja kasaa Minimihinta on viiskymppiä ja sellaistakonetta ei olekkaan ettei ammattimies 15min pura, putsaa ja kasaa. Joten tuntipalkaksi jää 200.
- fdsafdsa
onhannäitätehty kirjoitti:
Kyllä purkaa ja kasaa Minimihinta on viiskymppiä ja sellaistakonetta ei olekkaan ettei ammattimies 15min pura, putsaa ja kasaa. Joten tuntipalkaksi jää 200.
Minimi on muutaman kympin, esimerkiksi: http://www.atkhuoltoturku.fi/hinnasto
Ja läppäreitä on kyllä niin moneen lähtöön, etten usko ammattilaisenkaan siitä ihan vartissa selviävän. Joitakin läppäreitä kun ei ole ollenkaan suunniteltu huollettaviksi. - läppärimän
Läppärissä kertyy jäähdyttimen säleikköön vähitellen pölystä huopamainen tiukka kerros, joka ei millään vastakkaiseen suuntaan puhaltamalla lähde ja jos lähtee, jää möykyksi tuulettimen siipien väliin ja jumittaa sen. Koneen avaaminen on ainoa oikea tapa, jos säleikkö on kunnolla tukossa. Vähäisemmän kertyneen pölyn voi puhaltaakin.
Hyvä kikka monissa malleissa on valaista taskulampulla pimeässä siihen aukkoon, mistä ilma tulee ja yrittää katsoa menoritilän aukoista, näkyykö valoa läpi. Jos valonkajo näkyy sieltä, voi kokeilla puhaltaa. - onhannäitä
fdsafdsa kirjoitti:
Minimi on muutaman kympin, esimerkiksi: http://www.atkhuoltoturku.fi/hinnasto
Ja läppäreitä on kyllä niin moneen lähtöön, etten usko ammattilaisenkaan siitä ihan vartissa selviävän. Joitakin läppäreitä kun ei ole ollenkaan suunniteltu huollettaviksi.Voi olla. Mutta useimmiten asiakkaalle kerrotaan hinta jos kone on erikseen n vaikeammin purettavissa, Mikään ammatinharjoittaja ei tahallaan halua tyytymätöntä asiakasta.
- sofiax
Jos käytät aina pelkällä verkkovirralla, sammuta kone, poista akku ja käynnistä uudelleen. Siis pistä akku pois käytöstä kokonaan.
- kerro_perustelu
Jaa miksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks595623Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si1034507Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut793703Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää663392Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?1023362Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.103110- 1112868
En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri642317Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai1312300Farmi Suomi: Kirsi Salo syyttää koulukiusaajiksi - Jucci Hellström lataa napakasti
Mitäs mieltä olet Kirsi Salon koulukiusaamiskommentista? Farmi Suomi -kisassa väki vähenee ja kisa kovenee. Peliliikkeit341911