Ei voi kuin suuresti ihmetellä joidenkin sairaanhoitajien käytöstapoja työssään.
Jos työ on noin epämieluista ja surkeaa, että pitää vinoilla ja tehdä asiat potilaille vaikeaksi, niin olisiko parempi vaihtaa alaa.
Toiset ei tosiaankaan ole hoitajana kutsumustyössä, vaan väkipakolla sairaita kiusaamassa.
Tällaisille pahan ilman linnuille ja riidan/juorujen/pahan olon kylväjille olisi parempi työpaikka esim. parkkipirkkona
Jos työ on noin epämieluista ja surkeaa, että pitää vinoilla ja tehdä asiat potilaille vaikeaksi, niin olisiko parempi vaihtaa alaa.
Toiset ei tosiaankaan ole hoitajana kutsumustyössä, vaan väkipakolla sairaita kiusaamassa.
Tällaisille pahan ilman linnuille ja riidan/juorujen/pahan olon kylväjille olisi parempi työpaikka esim. parkkipirkkona
Vastaukset 20
Vanhimmat
Olen saanut vain hyvää kohtelua ja hoitoa kemissä.olen kiitollinen ja arvostan tätä ammattia.
Olet aivan oikeassa jokaisella työpaikalla on työhönsä sopimattomia henkilöitä, joiden tulisi jäädä pois työstä ajoissa, etteivät aiheuttaisi vahinkoa työyhteisölle ja asiakkaille.
Sairaanhoitaja, joka on selviytynyt koulutuksesta, on työhönsä sopiva. Kaikista ei ole sairaanhoitajiksi, esim. itse en pystyisi. Sairaanhoitajista on puutetta, ja heitä ei pidä ajaa pois. Sen sijaan potilaista ei ole puutetta ...
Sairaanhoitaja, joka on selviytynyt koulutuksesta, on työhönsä sopiva. Ei aina käytännössä onnistu, jos teoriassa on onnistunut.Pitää osata tulla toimeen myös asiakas/potilaan kanssa.
Sairaanhoitajan koulutus ei ole pelkästään teoreettista.
On myös työharjoittelua eli käytännössä opiskelua ja teoria opinnot.Käytännön työssä tulisi kuitenkin onnistua, näin ei aina ole valitettavasti.
Se että käy vain hoitajan koulutuksen saadakseen itselleen tuloja ei liene ainoa asia joka tuossa ammatissa tulee ottaa huomion.
Jos luonne on kieroutunut ja pirullinen olisi se ammatti parempi hakea muulta alalta, parkkipirkko oli ihan hyvä vaihtoehto.
Pahanolonkylväjät sairastuttaa koko yhteisön ... sinutkin.
mutta sitä olen ihmetellyt, etteivätkö sairaanhoitajat tiedä, että ylilihavuus ei ole terveellistä.
Kyllä on kummalliseksi mennyt, kun asennevammaiset hakeutuvat ja otetaan ihmissuhdetyöhön. Nauttivat vallasta jota voi käyttää avutonta ihmistä vastaan. Vallanhaluisimmat kouluttautuvat vielä esimiesasemaan jossa voi nöyryyttää muita. Siitä niitä sairaita yhteisöjä syntyy. On asiansa osaavia hoitajiakin ,mutta hekin joutuvat kärsimään asennevammaisista työtovereista.
Sairaalassa jos kokee saaneensa huonoa kohtelua, voi asiasta tehdä valituksen. Sain eräältä ekstra hoitajalta huonoa kohtelua osastolla, joten ei voi todellakaan sanoa, että kun läpäisee koulutuksen on alalle sopiva. Tein asiasta kirjallisen valituksen. Hoitaja joutui esittämään anteeksipyynnön, asia käsiteltiin kokouksessa ja ylilääkäri lähetti kirjeen jossa pahoitteli asiaa, ja ilmoitti ko. olevan ekstra hoitajan oleva jatkossa tarkkailun alaisena. Olen ollut paljon sairaalassa hoidossa, ja koskaan en ole aiemmin kokenut vastaavaa, mutta kerta ensimmäinenkin, onneksi suurin osa on kuitenkin asiallista ja ammattitaitoista.
Jonkin verran sairaalassa maanneena olen havainnut, että löytyy potilaita, joiden kanssa kukaan ei voi hoitaa työtään kunnialla. Hoitajilla on oikeus tulla asiallisesti kohdelluksi työssään ja hoitajien on itse toimissaan oltava asiallinen
Olen kyllä tullut hyvin toimeen kaikkien asiakas/potilaiden kanssa. Pitää olla empatia kykyä myös.
Kylläkyllä,vain asiallista hoitoa aina saanut
Mielestäni kemissä sauvosaaren terveysasemalla saa monesti todella törkeää palvelua nimenomaan hoidontarpeen arvioinnin puhelimeen soittaessa. Mielestäni henkilö joka siellä vastaa puhelimeen täytyisi osata lähestyä soittavaa asiakasta/potilasta kohden hienotunteisesti. Monesti ikäviäkin tuloksia sieltä kysellään ja/tai aikoja varataan. Minua on kohdeltu, vähättelevästi, komentelevasti, töykeästi, kiirehtien yms. Onko vain minun kohdalleni sattunut? Muillekkin? Jos tunnet olevasi leipääntynyt sairaanhoitaja suosittelen suuntautumaan erilaisiin työtehtäviin, ei ole järkevää jäädä tiuskimaan potilaille, me olemme myös asiakkaitasi jotka tarvitsemme hyvää asiakaspalvelua. Mekin olemme ihmisiä siinä missä sinäkin. Silloin kun sinä itse tai läheisesi sairastuu haluathan sinuakin/häntäkin kohdeltavan kunnioittavasti! Siitä sinulle palkka maksetaan.
Niin ja näin olen puhunut! :)
Samanmoinen ikävä kokemus täälläkin sauvosaaren terveysasemalta.
Huonoja kokemuksia myös sauvosaaren terveysasemalta.
Kemin TK:n hoidontarpeen arviointi puhelimessa on tasoltaan heikkoa. En nyt sanoisi ihan että potilaiden/asiakkaiden vähättelyä, mutta jotain outoa oli kun soitin. Hoitaja kysyi melkein: "No tarvitko oikeasti lääkärinaikaa??" Olin hieman hämillään, en nyt ihan turhaan ollut soittamassa. No lopulta hoitaja alkoi ymmärtää minua ja vaivaani. Antoi ajan kuukauden päähän, mikä oli OK, hoidontarve ei ollut niin kiireinen.
En voi valittaa,kaikki sujunut mallikkaasti kun apua olen tarvinnut.olen kyllä mielestäni iloinen ja ystävällinen ihminen,ehkä silläkin on vaikutuksensa?
Vasta sairaalasta kotiteuttena en voi yhtyä millään tavalla moittijoihin Henkilökunta on aivan upeaa iloisia ,palvelevia ja työhönsä paneutuvia Ainakin Länskän SYKE osastolla Ei voi kuin kiittää niitä upeita ihmisiä
Syke-osasto onkin sairaalan helmi