Kun tämän kesän säät ovat aika tasapaksua olleet läpi kesän, niin mitä jos suunnattaisiin ajatukset jo tulevan syksyn ja talven säihin.
Millaista säätä arvelette tulevana syksynä ja talvena olevan? Tällä hetkellä pitkät ennusteet ennustavat syksylle ja talvelle lämmintä säätä kummallekkin. Pohjois-Atlantillakin on melko kylmää vettä tällä hetkellä, joka lisää todennäköisyyttä mm. positiiviselle NAO:lle ja AO:lle, jotka taas ovat omiaan lämmittämään syksyllä ja talvella.
Onko siis lämmin syksy sekä vesisateinen ja lämmin, vähäluminen tai lumeton talvi taas kerran tiedossa?
Syksyn 2015 ja talven 2015-2016 säät
33
361
Vastaukset
- lauha_ja_talvinen
olisikohan vihdoinkin sellainen kultaisen keskitien talvi tulossa eli ei todella lauhaa kuin ajoittain ja eikä todella kylmääkään kuin ajoittain eli talvi 2008-09 mutta toisinpäin
- raivostuttaa
NO EI TULLUT, taas meni ennustukset päin persettä.
- PERKELEkelekelele
Sais olla kunnolls lunta ja kunnon kipakat pakkaset niin kyllä nauttisin suuresti.
Näin tuskin kuitenkaan on, kiitos kusipää ihmiskunnan jonka ansiosta kaikki asiat menee päin helevettiä SAATANA.- jjustjjoo
Taidat sitten olla ehkä joku koululainen. Lähinnä vain he nauttivat lumesta ja pakkasesta, kun voi laskea pulkkamäkeä, rakentaa lumiukkoja ja kovilla pakkasilla saa olla välitunnit sisällä.
Sen sijaan aikuiset työssäkäyvät ihmiset eivät isoista lumimääristä ja kovista pakkasista nauti, koska tietävät niiden olevan vain riesa ja vaikeuttavan normaalia arkea. Normaalien ihmisten on myös itse maksettava oman talonsa lämmitys yms. nämä pakkasista nauttijat ovat joko lapsosia, joiden ei sellaisia tarvitse maksaa tai sitten yhteiskunnan elättejä, joille yhteiskunta maksaa kaiken. - Jootaiei
Ihan sama kuka maksaa kun lumitöiden jälkeen meen saunaan ja otan huurteisen
- Tulkoontalvi
jjustjjoo kirjoitti:
Taidat sitten olla ehkä joku koululainen. Lähinnä vain he nauttivat lumesta ja pakkasesta, kun voi laskea pulkkamäkeä, rakentaa lumiukkoja ja kovilla pakkasilla saa olla välitunnit sisällä.
Sen sijaan aikuiset työssäkäyvät ihmiset eivät isoista lumimääristä ja kovista pakkasista nauti, koska tietävät niiden olevan vain riesa ja vaikeuttavan normaalia arkea. Normaalien ihmisten on myös itse maksettava oman talonsa lämmitys yms. nämä pakkasista nauttijat ovat joko lapsosia, joiden ei sellaisia tarvitse maksaa tai sitten yhteiskunnan elättejä, joille yhteiskunta maksaa kaiken.Typerin kommentti minkä olen lukenut.
Katsos kun on olemassa myös ihmisiä jotka nauttivat talvesta, harrastavat silloin ja pitävät valkoisista maisemista.
Sinä arjen puuduttama vätys joka stressaa joka asiaa voisit lähteä ulos kodistasi ja todeta että on muutakin elämää kuin television katselu.
Ja mikäli rahasi ei riitä talon lämmitykseen hanki isompi palkka tai pienempi talo, ja ennenkaikkea muuta asennettasi :) - Crippen
jjustjjoo kirjoitti:
Taidat sitten olla ehkä joku koululainen. Lähinnä vain he nauttivat lumesta ja pakkasesta, kun voi laskea pulkkamäkeä, rakentaa lumiukkoja ja kovilla pakkasilla saa olla välitunnit sisällä.
Sen sijaan aikuiset työssäkäyvät ihmiset eivät isoista lumimääristä ja kovista pakkasista nauti, koska tietävät niiden olevan vain riesa ja vaikeuttavan normaalia arkea. Normaalien ihmisten on myös itse maksettava oman talonsa lämmitys yms. nämä pakkasista nauttijat ovat joko lapsosia, joiden ei sellaisia tarvitse maksaa tai sitten yhteiskunnan elättejä, joille yhteiskunta maksaa kaiken.Ymmärrätsä kirjoittaja Stadin talvee?? muutama pakkasaste ja skidit pääsee luistelee ja kulkijat vähällä loskalla !?. Ei oo kiva kahlata koko saatanan ns. talvi paskaroiskuen !
- Crippen
Tulkoontalvi kirjoitti:
Typerin kommentti minkä olen lukenut.
Katsos kun on olemassa myös ihmisiä jotka nauttivat talvesta, harrastavat silloin ja pitävät valkoisista maisemista.
Sinä arjen puuduttama vätys joka stressaa joka asiaa voisit lähteä ulos kodistasi ja todeta että on muutakin elämää kuin television katselu.
Ja mikäli rahasi ei riitä talon lämmitykseen hanki isompi palkka tai pienempi talo, ja ennenkaikkea muuta asennettasi :)I AGREE !
- Tietävämpi
Tulkoontalvi kirjoitti:
Typerin kommentti minkä olen lukenut.
Katsos kun on olemassa myös ihmisiä jotka nauttivat talvesta, harrastavat silloin ja pitävät valkoisista maisemista.
Sinä arjen puuduttama vätys joka stressaa joka asiaa voisit lähteä ulos kodistasi ja todeta että on muutakin elämää kuin television katselu.
Ja mikäli rahasi ei riitä talon lämmitykseen hanki isompi palkka tai pienempi talo, ja ennenkaikkea muuta asennettasi :)"jjustjjoo" Taidat olla suuren suuri Vatipää, jos sä työskentelet aamuyöstä ilta myöhään lumen kanssa niin mieti nautitko siitä jos yölläkin näet unta lumesta. Eli ei kannata alkaa huuteleen yhtään mitään mistä et tiedä yhtään mitään.....
- haluun-kunnon-talven
mä halusin että koko suomeen tulis kunnon talvi eikä miikään loskatalvi kun haluisin ostaa ugit niin ku niitä ei oo kauheen kiva käyttää loska kelillä!!!!
- haluun-kunnon-talven
Tietävämpi kirjoitti:
"jjustjjoo" Taidat olla suuren suuri Vatipää, jos sä työskentelet aamuyöstä ilta myöhään lumen kanssa niin mieti nautitko siitä jos yölläkin näet unta lumesta. Eli ei kannata alkaa huuteleen yhtään mitään mistä et tiedä yhtään mitään.....
ei kukaan haluu että talvi on kuin syksy!!! talveen kuuluu lumi ja kaikki tällänen!!joulukin on ihan kamala ilman kunnon pakkasia ja lunta!!!!!!
- piiiip
Moi on suomen talvet mennyt huonoksi harastuksia haitaa ei stä lunta tarvii paljoon olis vähän pakkasa liian myöhää tulee muutos
- eikivaei
Niin, talviin tuo ns. ilmastonmuutos on eniten vaikuttanut, ei tahdo tulla kuin satunnaisesti kunnon talvia enää. Totta kaupungit säästää aurauskuluja ja kansa lämmityskustannuksissa, mutta muuten se on vähän kurjaa, kun sää on sitä räntää ja loskaa.
- säämies45
syksystä tulossan nii lämmin ettei vuosisatoihin nähty. aavistan sen .
- sadesyksy
Martanpäivänä (26.7.) satoi, joten tarvitaan paljon riihipuita eli on odotettavissa sateinen syksy. Samoin sateinen naistenviikko tukee, että sataa seitsemän viikkoa.
- Kunnontalvi
Moottorikelkkailu ja hiihto on kans vaikea ilman lunta. Toki myös jos on persauki eikä varaa!!
- Jootaiei
Perutaan talvi koska se maksaa ja kaikki on köyhiä
- Eläjä
Sais tulla lunta ja pakkasta kunnolla että pääsee hiihtämään ja pilkkimään.. 1000km hiihto tavoite ens talvelle ja sitä ei parissa kymmenessä lumellisessa päivässä oikein huvittaisi tehdä. Samaten pilkkipäiviä olisi mukava saada kertymään ainakin 50...
- suleimann
Tämä lämmin ajanjakso alkoi 10.8.2015 ja päättyy 15.9.2015. Aurinko siirtyi Leijonan tähdistöön , joka on tulielementti ja siirtyy Neitsyen tähdistöön 15.9. jolloin lämmin kausi päättyy. Leijonan tähdistössä on myös Jupiter ja Pluto on Jousimiehen tähdistössä, joka on myös tulielementti. Eli kaunis ja lämmin kuukausi on tulossa.
- aivotpäässä
Ei jumaliuta.. oliko edellinen trolli!?
- talveaodotellessa420
-45 asteen koulupäivä ois kyllä kiva kun ei oo oikeaa koulua vaan pitää käydä eri paikoissa kävellen ois jotaki fiilistä :D
- tommiii
Tarpeeksi pakkasta täytyisi olla, että metsätyöt onnistuu. Ja lunta että voi moottorikelkkailla etelässäkin, ja olisi lumenauraajillekkin töitä samalla.
- Lämmintäkiitos
Hyi, ei ikinä. Ei muuten metsätöille mitään pakkasta tarvitse. Ja miksi ajaa moottorikelkalla ja ottaa lumista riippuvainen kulkupeli kun vaikka mönkijällä pääsee paremmin. Mönkijä ei ole säistä riippuvainen kulkupeli. Katutyöläisetkään eivät tarvitse työnsä vuoksi lunta, vaikka lumenaurausta ei olisikaan, katujen kunnossapidossa riittää heille muita töitä tarpeeksi.
Huomaa kyllä, että nämä tällaisten kirjoittajat eivät ole todellisuudessa mitään metsätöitä tehneetkään. :) - pakkastarve
Sen sijaan pitää olla kantava maapohja motolle ja metsätraktorille, ja pakkasella maa-aines pysyy paikallaan. Elät manuaalisen hakkuun aikakautta. Samoin pakkanen tuhoaa monet kasvitaudit, joten luonto auttaa!
- Varautunut
Älkää varautuko talveen maailmanloppu tulee 28.9.2015
- aaretti89
Nousviikolla sää muuttuu syksyisen epävakaiseksi. Pohjois-Lapissa terminen syksy on jo alkanut. Tulevan talven säästä en ole kuullut arvauksia.
- petyin
Älkää varautuko talveen maailmanloppu tulee 28.9.2015
Höh ei se maailman loppu sit tullukkaa eile ja mie niin ootin sitä yhyyyyyy. :( - mä-luulen
kari tuki scc hanketta hämeenlinnassa
- viielälokakuu
NAO ja AO painuneet jo negatiiviselle. Lokakuu ainakin viileä.
- marraskuu-on-lämmin
Viikko 46 on viimeinen lämmin viikko, sitten alkaa talvi. Marraskuun viimeisellä viikolla nolliin päivällä myös etelässä.
- MinäOllaTietäväinenehkä
Jospa me ei mentäis autoilla hirveesti ja moottoripyörillä, jne. Vähennettäis vähän niin saataisiin ees jotain mut jos me vähennetään paljon nii siillo saattaa tulla ihan hyvä talvi ❄ autoista, jne. Tulee sitä outoa juttua joka tekee pienen kuoren, nii ku aurinko paistaa se valo osuu lumeen ja se johdattaa sen takas avaruuteen. Mut nyt kun me ajetaan autoilla se valo joka kimpoo avaruuteen kimpoo takas, koska se jännä kuori on jännä. So..... Vähentäkää vähän tai jopa Paaljon autoilla ja blah blah blah ajamista nii voidaan saada hyvä talvi : )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1273426Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891209- 94979
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827