Maasta valtaosa on veden peittämää, kilometrien syvyistä. Millä teknologialla Maa olisi kaukaa edes havaittavissa puhumatta nyt kuitenkaan näköhavainnosta. Voiko mikään radiosignaali tms tunnistaa vetistä planeettaamme?
Voiko "vetistä" Maata Alienit edes tunnistaa kauka
5
208
Vastaukset
- ei.voi
Meillä maapallolla on käytössä tällä hetkellä noin luokkaa 7 miljardia radiolähetintä, siis kännykkä lähes kaikilla plus kaikki muut lähettimet. Kaukaa kuunneltuna ne kaikki yhdessä ovat vain silkkaa kohinaa, josta ei saa mitään selvää. Tosikaukaa kuunneltuna ne kaikki ihmiskunnan silkkaa kohinaa olevat radiolähettimet ovat miljardisosan miljardisosan miljardisosa auringon sähkömagneettisesta säteilystä, eli täysin mahdoton erottaa.
- Ei-nyt-noinkaan
Asia ei ole ihan noin. Ensinnäkin kännykät häipyvät paljon nopeammin kuin esimerkiksi suuritehoiset radio- ja TV lähetteet tutkalähetteistä puhumattakaan. Auringon SM-säteily ei ole kovin voimakasta radiotaajuusalueella. Keinotekoiset RF signaalit on melkoisen helppo suodattaa siitä esiin. Muutenhan radioliikenne olisi maapallollakin mahdotonta.
Luin joskus, että nykytekniikallamme voisimme erottaa samanlaisen siviilisaation RF signaalit muutaman valovuoden päästä. Voimme olettaa, että pidemmälle kehittyneellä lajilla on myös kehittyneempi signaalinkäsittelykyky. Kysehän ei tietenkään ole signaalin ilmaisemisesta, vaan keinotekoisen signaalin eroittamisesta taustakohinasta. Nythän tuli SETI:n rahoitukseen suuri harppaus, kun eräs Venäläismiljardööri rahoitti 100M$ radiosignaalien tutkimukseen. Taustatiedoissa oli, että noilla varoilla pystyttäisiin havaitsemaan nykyisin käytössä olevien lentokonetutkien vahvuiset signaalit 1000 lähitähden etäisyydeltä, eli eipä nyt kovin kaukaa. Olisko jotain 30-40 valovuotta? Suuritehoisia tarkoituksella suunnattuja lähetyksiä varmaan voitaisiin kuunnella tosi kaukaa, mutta lähettääkö niitä kukaan.
- ressu1
esimerkiksi kovin kehittynyt sivilisaatio voisi seurata maankulkemista auringon ohi ja tarkkaan auringon spektrin muutoksista mitata millainen ilmakehämaapallolla on...älykäs sivilisaatio voi päätellä että planeetalla asuu fossiilisia polttoineita käyttävä sivilisaatio...käytänössä tämä on ainut järkevä tapa havaita alle 1 tyypin sivilisaatioita
- kyöpelit-rulaa
Mollaan niiku koluttu kosmosta, niet ois kantsinu kysyy meiltä. Ei sielloo enää mitään elämää, paitsi hirveen kaukana Paradiiso-nimisellä lanetalla, minne pienet vihreet miehet on siirtyneet ja harrastaa siellä irstailuu.
Meitei oikein innostanu, sil kyöpeleil on kaks sukupuolee niiku ihmisil, mut neku on kaikki miehii, meit rupes äklöttään. Sevverran kuitenskis kysyttiin, et onks ne kiinnostunu maan niiku oloist. Sano, et ei pätkääkään 40-luvun jälkeen. Sillo siel käytiin ja havaittiin, et ne maassa irstailee ihan eri tavalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista857465- 965404
- 2584612
- 444505
- 623257
- 492695
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222358- 492333
Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292332- 412184