Tässä eräs kirjoittaja sen erittäin hyvin laittoikin:
"Korkeasti koulutetuilla on herkästi sellainen ongelma että he helposti pitävät parisuhdetta tilaaja-toimittaja suhteena. "Minä tilaan maailmalta yhden parisuhteen preferensseihini räätälöitynä".
Todellisuudessahan parisuhde on neuvottelusuhde sinä-me-minä akselilla, kompromisseja, toisen hyväksymistä ja toisen ominaisuuksiin mukautumista. Mitä tyhjemmältä pöydältä aloittaa sitä enemmän toinen sopiva ihminen voi tarjota - ja toisaalta myös tilanne vaatii mukautumista.
Korkeasti koulutettu yleensäkin elää kuplassa jossa kaikki on enemmän tai vähemmän helposti ja täsmällisesti saavutettavissa. Kirjat on kirjoitettu valmiiksi, informaatio on saatavissa ja "Kulkemalla määrätietoisesti tavoitetta kohti" saavuttaa asioita. Tämä asenne ei kuitenkaan päde parisuhteissa, koska parisuhteessa matka on kahden yksilön matka kahden yksilön tarpeilla ja omituisuuksilla. Se on täysin kuokkimatonta maata. Kukaan ei pysty neuvomaan miten suhde rakennetaan, vaan se pitää puurtaa ihan itse, halusta tuntea ja tutustua ihmiseen joka on alussa täysin tuntematon."
Lisää:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13705739#comment-79999778
Juuri tästä syystä PUA - Pick Up Autism - on assburgerointia.
Niitä marketoidaan jopa tuolta pohjalta mistä tuo lainaamani kirjoittaja puhui. Täten ne tarjoavat näille jo valmiiksi pihalla oleville fanipojilleen, lineaarisia "insinöörimäisiä" ratkaisuja johonkin niin kaoottiseen ja tunteidensa heittelemään olentoon kuin nainen.
Jopa tuo itsevarmuuden korostaminen, jolla lisätään uskoa siihen, että kun uskot kulttiin, niin saat sen minkä se lupaa tai mitä sinä haluat - tai kuten tuossa lainaamassani tekstissä sanottin hyvin: "Kirjat on kirjoitettu valmiiksi, informaatio on saatavissa ja "Kulkemalla määrätietoisesti tavoitetta kohti" saavuttaa asioita. Tämä asenne ei kuitenkaan päde parisuhteissa"
Vaikka on olemassa tiettyjä lainalaisuuksia, on olemassa psykologiaa sekä joukkojenkin psykologiaa, tutkimusia jne. ja vaikka naiset ovat aika ennalta-arvattavia, niin silti, tuollainen puppeilumalli ei johda muuta kuin yhä suurempaan hämmennykseen, burgeroituun tapaan hoitaa ihmissuhteita.
(Eräs) Syy miksi PUA on assburgerointia
9
<50
Vastaukset
- Ex__PUA
Tuolla joku kyseli, että miten minusta PUA on ns. sinisen, eikä punaisen pillerin oppi.
Koska se sopii hyvin tähän yhteyteen, niin kerrottakoon.
PUA:ssa tosiaan on tuo siniselle pillerille ominainen näkemys, jossa naisen vastuu ja suhteiden vastavuoroisuus jätetään kokonaan pois. Tämä tapahtuu naisen eduksi, ja miehen haitaksi. Siinä esim. kiistetään MAT - niin mainstream kuin PUA-sinipilleröinnillä.
Esim. nainen torjuu miehen, on se miehen syytä, sillä mainsteram sinisen pillerin nimissä hän ei toiminut tarpeeksi herrasmiesmäisesti ja naista mielistellen, ei tarjonnut ilmaisia juomia koko iltaa jne. kun taas PUA-jutussa mies ei negannut tarpeeksi tai pitänyt kyllin suurta karvaista silinterilakkia.
Molemmissa unohdetaan, että nainen valitsee, ja että myös naisella on osansa kanssakäymisissä. Sen sijaan molemmissa syyllinen on mies.
Ne puolestaan ovat punaisen pillerin oppeja, joissa ymmärretään, että nainen valitsee, on tasa-arvoista että ihmisten väliset suhteet ovat kaksisuuntainen tie (eikä se, että nainen on jalustalla ja miehen velvollisuutena on mielistellä tai olla vastuussa omaksi valituksi tulemisestaan) ja että et voi pakottaa naista valitsemaan itseäsi, jolloin tuo tässä esitelty, kultille ominainen "itsevarma materiaalin opiskelu ja toteutus" ei ihan uppoa kuten sinisen pillerin propaganda sen haluaisi uppoavan.
Paradoksi on siinä, että hakiessa tieteellistä lähestymistapaa, punainen pilleri omaa sen, siinä missä sininen pilleri on fantasiointia, pseudotieteen ja marketoijien lupausten vallassa. - Ex__PUA
Esim. MAT liittyy punaiseen pilleriin.
Sillä voidaan selittää tuo tekstissä mainittu "neuvottelusuhde".
Otetaan esimerkiksi nainen ja mies.
Mitä vähemmän hypergamiaa, sen enemmän periaatteessa sopuisaa neuvottelua.
Mitä enemmän hypergamiaa, sen enemmän asetelmia kuten KTN YTM:n panoringissä, ja jouduttuaan siitä ulos tultuaan liian vanhaksi ja käytetyksi, alkaa uudet neuvottelut ATM:in tai KTM:n kanssa.
Mitä korkeampi taso, sen suuremmat neuvotteluvaltit.
ATM:ien ja KTM:ien ongelmana on se, että naisella on kaikki seksuaalinen valta, joten mitäs neuvottelet?
PUA-jutut puolestaan elävät sinisen pillerin harhakuvioissa, ja uskovat että ATM voi neuvotella naisen kuin naisen kanssa kuin olisi YTM.
Tätä he kutsuvat nimellä "peli".
Kuitenkin tämän neuvotteluvaltin oikea, ja tieteellinen nimi on raha, status ja ulkonäkö-troikka.
Muu on mutua, hyvää tuuria ja naisen hypergamian vähyyttä jne.- Ihmet.telijä
Määrittele status?
- Ex__PUA
Ihmet.telijä kirjoitti:
Määrittele status?
Asema yhteisössä/& yhteiskunnassa.
- AuroraVaginalia
Onko palstan miehistä suurella osalla aspergerin oireyhtymä? Katsoin kerran dokkarin aspergerin oireyhtymästä, ja tätä palstaa lukiessani mielessäni alkoi vilahdella joitain kohtia siitä dokkarista...
Itse olen sosioemotionaalisesti viisas nainen, herkkä, empaattinen, huumorintajuinen ja keskustelullinen.- Käyttäjätutkimus
Entä monenko miehen nussima olet?
- Ex__PUA
Ja se pitää siis lisätä, ettei PUA ole automaattisesti mikään korkeakoulutettu, mutta yleensä PUA-nörtit tai kulttiin eksyneet, omaavat tuollaisen "pinko"-mentaliteetin mikä on esitelty tässä, ja mikä erittäin huonosti kääntyy ihmisten välisiin suhteisiin ja niiden oppimiseen.
- Mies3210
Totta, täyttä burgeria tämäkin ketju.
- Ex__PUA
Myös sinä olet osa tätä ketjua. Mutta hyvä että myönsit, nyt parantuminen voi alkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762260Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391801Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141581Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371303Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631296Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191111Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631052- 611012
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja108733