Tseffien jälkkärit

simppeliimakaipaanniin

"Kalle on the beach" teki jotain tiramisuun viittaavaa tänään ja kauaksi jäi osaamisessaan - oikein tunsin myötähäpeää hänen tekeleensä takia.

Joten on oikeastaan pakko antaa resepti simppelin tiramisun tekoon (ei munaa eikä liivatetta) eli ensin valmistetaan vahva kahvi - noin desi espresso, murukahvi tai tupla-annos suodatinkahvia normaaliin nähden antaen jäähtyä ja maustetaan Amaretto-liköörillä maun mukaan (tämä 12 keksin määrän mukaan).

Seuraavaksi otetaan rasiallinen (noin 250 grammaa) mascarpone-tuorejuustoa (voi ohentaa tilkalla kermaa tai maitoa, jos vaikuttaa liian paksulta) kulhoon, maustetaan se tomusokerilla ja vaniljalla (aidolla tai uutteella) kunnes maku on kohdillaan. Toiseen kulhoon pari desiä kermaa, joka vatkataan kuohkeaksi ja tämä kermavaahto sekoitetaan varovasti mascarponen sekaan aikaansaaden kuohkean massan.

Valitsemasi astian pohjalle kerros Savoyardi-keksejä (itselläni pieni vuoka, johon mahtuu 6 keksiä rinnakkain), kostuta keksit kahvi/likööri-nesteellä noin kaksi ruokalusikallista per keksi (älä kastele keksejä liikaa - ne vettyvät helposti), lisää päälle puolet mascarpone/kerma-massasta, tasoita, lisää toinen kerros keksejä ja kostuta ne kuten edelliset, lisää loput massasta päälle ja tasoita, kelmu päälle ja jääkaappiin muutamaksi tunniksi vetäytymään.

Tarjoile palana lautasella kaakao-jauhetta päälle ripotellen ja muutama tuore marja oheen kuten kotimaista vadelmaa tai mansikkaa ja nautinto on taattu.

Reseptiä voi muunnella monella tavalla käyttäen kostutukseen kaakaota, erilaisia hedelmämehuja jne.. mutta kahvi ja amaretto vain toimii mielestäni parhaiten - tärkeintä on tehdä kuohkea massa kermasta ja mascarponesta ja olla kostuttamatta keksejä liikaa ettei niistä tule vetisiä.

Parasta misu on oikeastaan "dagen efter" eli jos aamulla tekee niin illalla on syötävissä.

Niin usein ruoka-ohjelmissa näkee keksien liikaa kastelemista tai pidemmän kaavan mukaista kananmunan ja liivatteen käyttöä vaikka kuohkean ja maistuvan misun saa tehdyksi huomattavasti helpommin ja maukkaammin.

1

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etsilleenjatolleen

      Niin nämä "loskat suuhun"-apukokit eivät vain osaa tehdä simppeleitä italialaisia ruokia - näkihän sen jo pastan keittämisen epävarmuudessa - "en koskaan oikein osaa keittää okeaa määrää" vaikka se on jo lähes jokaisella hanskassa.

      Kallen tiramisu-muunnelma oli kyllä pahnan pohjimmainen - björkki ei olisi sitä hyväksynyt saati sitten minä.

      Ei se niin vaikeaa ole vaan vaatii vain hieman tottumusta, mutta osoitti myös kundin taidon tason eli heikon ja silti tämä pelle on saanut oman ohjelmansa kuten myös Sara LaFountain eli kansanomaisesti Saara Kuronen, jonka ohjelma äitinsä kanssa teki kyllä pahaa niin bouillabaisseelle kuin kuulohermoille - kuvitele kuulevasi samaa schaissea kimitystä aamusta iltaan ja muka selviytyväsi hengissä - no nounou ja nou.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      124
      3893
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      26
      3642
    3. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      120
      2576
    4. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      80
      2510
    5. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      54
      2448
    6. Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.

      Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii
      Maailman menoa
      10
      2410
    7. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      9
      2403
    8. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      25
      2380
    9. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      165
      2316
    10. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      64
      2264
    Aihe